USWNT 3 Islandia 1: Pierwszy gol Alyssy Thompson na arenie międzynarodowej pomógł Stanom Zjednoczonym zapewnić zwycięstwo

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych kobiet pokonała Islandię 3:1 w swoim pierwszym meczu po zdobyciu złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu tego lata. Alyssa Thompson i Jaedyn Shaw, wciąż nastolatki, zdobyły pierwsze gole, po czym Sophia Smith w końcówce podała sztylet, aby przypieczętować wynik.

Thompson był jedynym zawodnikiem, który rozpoczął treningi w czwartkowy wieczór, a który nie wystąpił na tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Powszechnie oczekiwano, że 19-latek zostanie powołany z powrotem do kadry narodowej po doskonałej passie w drużynie Angel City w lidze NWSL. Nie zawiodła w Austin, zdobywając pierwszego gola, który był jednocześnie jej pierwszym golem w reprezentacji.

„Często spotykam się z takimi sytuacjami w meczach, więc wiedziałem, co robić: uderzać prawą ręką” – powiedziała Thompson podczas wywiadu w przerwie meczu.

Od czasu powrotu drużyny NWSL z przerwy olimpijskiej Thompson strzeliła pięć goli dla Angel City i zauważyła, że ​​po treningu spędziła dodatkowy czas, pracując nad przycinaniem skrzydeł z myślą o zdobyciu bramki wraz ze swoją koleżanką z drużyny NWSL, Christen Press. W czwartek wieczorem miała kolejną doskonałą okazję, aby pokazać, co odblokowały te dodatkowe powtórzenia.

Thompson ostatni raz grał w reprezentacji Stanów Zjednoczonych w 2023 r., występując w ostatnim meczu roku w Teksasie. Pomimo umieszczenia w składzie Pucharu Świata 2023, straciła miejsce na igrzyskach olimpijskich pod okiem głównej trenerki Emmy Hayes.

„Po prostu wchodząc na boisko i mając na sobie tę koszulkę, pomyślałem: «To jest surrealistyczne»” – powiedział Thompson w przerwie. „Nie potrafię opisać tego, co czuję, gdy udało mi się zdobyć pierwszego gola. Jestem po prostu bardzo szczęśliwy.”

Islandia wyrównała w drugiej połowie, kiedy w 56. minucie Selma Magnúsdóttir strzeliła gola po strzale zza pola karnego, które pokonało bramkarzkę Alyssę Naeher w lewym dolnym rogu. Ale remis nie przetrwał.

Shaw była zmiennikiem w drugiej połowie, ale to nie przeszkodziło jej w zdobyciu gola. Podczas gdy jej igrzyska olimpijskie potoczyły się w nieoczekiwanym kierunku po kontuzji mięśni we Francji, Shaw bez problemu wróciła do dawnej formy strzeleckiej, gdy reprezentacja narodowa w pełni wyzdrowiała.

Smith zdobyła także kilka minut w USWNT po tym, jak w ubiegły weekend w końcu powróciła do NWSL do Portland Thorns w ograniczonym składzie. We wrześniu Smith ponownie doznał kontuzji kostki i opuścił wiele meczów Thorns. Smith, która stanowiła jedną trzecią napastnika „Triple Espresso” na igrzyskach olimpijskich, dodała wykrzyknik w Austin, strzelając gola w 88. minucie.

Yazmeen Ryan z Gotham FC po raz pierwszy wystąpiła w reprezentacji Stanów Zjednoczonych w czwartek wieczorem, pokonując Mallory Swanson w 66. minucie obok Shawa i Caseya Kruegera. Hal Hershfelt z Washington Spirit także w końcu zdobyła swój pierwszy występ w barwach USWNT w tym meczu, po tym jak tego lata udała się z drużyną do Francji w charakterze rezerwowego. Główna trenerka Emma Hayes powołała sześciu nieograniczonych zawodników w ramach swojego 26-osobowego składu na październikowe okienko, choć na każdy mecz może ubierać się tylko 23 zawodników.

ZEJDŹ GŁĘBEJ

Hayes podaje 26-osobowy skład USWNT na październikowe mecze towarzyskie

USWNT ma jeszcze dwa mecze w tym oknie międzynarodowym. Grają ponownie z Islandią w niedzielę w Nashville (17:30 ET, transmisja w TNT, truTV, Max, Universo i Peacock), przed ich ostatnim meczem na ziemi amerykańskiej w przyszłą środę przeciwko Argentynie w Louisville (19:00 ET, transmisja w TNT, truTV, Max, Universo i Peacock).

(Zdjęcie na górze: Brad Smith / Getty Images)