Biden przeprasza za politykę dotyczącą rdzennych szkół z internatem w USA

Inne kraje, w tym Kanada i Australia, przeprosiły za poprzednią politykę przymusowej asymilacji.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oficjalnie przeprosi za rolę rządu w zmuszaniu rdzennych dzieci do umieszczania ich w szkołach z internatem, gdzie wiele osób padło ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej, a prawie 1000 osób zginęło.

„Robię coś, co powinienem był zrobić dawno temu: formalnie przeprosić narody indyjskie za sposób, w jaki traktowaliśmy ich dzieci przez tyle lat” – powiedział Biden, opuszczając w czwartek Biały Dom i udając się do Arizony.

Między 1869 a 1960 rokiem ponad 18 000 rdzennych dzieci – niektóre nawet w wieku czterech lat – zostało siłą odebranych rodzinom i umieszczonych w szkołach z internatem.

Szkoły, często prowadzone przez kościoły chrześcijańskie, były częścią polityki przymusowej asymilacji rozpoczętej przez Kongres w 1819 roku jako próba „ucywilizowania” rdzennych Amerykanów, rdzennych mieszkańców Alaski i rdzennych mieszkańców Hawajów.

Dzieci były bite, wykorzystywane seksualnie i miały zakaz mówienia w swoim języku i zachowywania się w sposób odzwierciedlający ich kulturę. Wielu nie widziało swoich rodzin przez lata.

w komunikat prasowyBiały Dom stwierdził, że Biden wierzy, że „aby zapoczątkować kolejną erę stosunków federalno-plemiennych, musimy w pełni uznać szkody wyrządzone w przeszłości”.

Jego piątkowe przemówienie będzie pierwszym przemówieniem prezydenta USA za nadużycia w szkołach z internatem i przymusowe wydalanie dzieci tubylców, co Organizacja Narodów Zjednoczonych określiła jako akt ludobójstwa.

„Nigdy bym nie przypuszczała, że ​​wydarzy się coś takiego” – powiedziała sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland, członkini narodu Pueblo of Laguna w Nowym Meksyku.

„To dla mnie wielka sprawa. Jestem pewien, że będzie to wielka sprawa dla całego Kraju Indii”.

Haaland jest pierwszym rdzennym Amerykaninem kierującym Departamentem Spraw Wewnętrznych. Wkrótce po powołaniu rozpoczęła dochodzenie w sprawie systemu szkół z internatem. Departament przeprowadził sesje odsłuchowe i zebrał zeznania ocalałych.

Udokumentowano prawie 1000 zgonów i 74 groby w ponad 500 lokalizacjach szkół z internatem.

Jednym z zaleceń raportu końcowego było uznanie i przeprosiny za erę internatów. Haaland powiedziała, że ​​przekazała to Bidenowi, który zgodził się, że jest to konieczne.

Haaland dołączy do Bidena podczas jego pierwszej wizyty dyplomatycznej do narodu plemiennego jako prezydenta, gdy będzie on wygłaszał przemówienie w społeczności Indian Gila River, 48 kilometrów (30 mil) na południe od Phoenix.

„To będzie jeden z najważniejszych momentów w moim życiu” – powiedział Haaland.

Przeprosiny nadchodzą w ostatnich tygodniach wyścigu prezydenckiego w USA, kiedy kampania wiceprezydent Kamali Harris wydała setki milionów dolarów na reklamy skierowane do rdzennych Amerykanów w stanach na polach bitew, w tym w Arizonie i Karolinie Północnej.

Kanada ma podobną historię ujarzmiania rdzennej ludności i zmuszania jej dzieci do umieszczania ich w szkołach z internatem w celu asymilacji. W 2022 r. papież Franciszek w historycznych przeprosinach za współpracę Kościoła katolickiego z „katastrofalną” polityką Kanady dotyczącą szkół z internatem dla rdzennych mieszkańców stwierdził, że wymuszona asymilacja rdzennej ludności zniszczyła kultury, rozbiła rodziny i marginalizowała pokolenia.

W 1993 roku prezydent Bill Clinton podpisał ustawę, w której przeprasza rdzennych Hawajczyków za obalenie monarchii hawajskiej sto lat wcześniej.

W 2008 roku ówczesny premier Australii Kevin Rudd formalnie przeprosił lud Aborygenów i mieszkańców wysp w Cieśninie Torresa za dotychczasową politykę asymilacyjną swojego rządu, w tym przymusowe usuwanie dzieci. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern złożyła podobne przeprosiny w 2022 roku.

Zrodlo