Afryka jest bliżej niż kiedykolwiek wyeliminowania polio – WHO

Z okazji Światowego Dnia Polio Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśliła, że ​​Afryka jest bliżej niż kiedykolwiek wykorzenienia polio.

Jednakże dyrektor regionalny organizacji na Afrykę, dr Matshidiso Moeti, nalegał na nieustanne wysiłki, podkreślając, że przed nami jeszcze znacząca praca.

Moeti złożyła to oświadczenie podczas swojego przemówienia z okazji Światowego Dnia Polio w 2024 r., które odbyło się 24 października, a którego celem było zmobilizowanie globalnej świadomości i zasobów na rzecz wyeliminowania polio.

Postęp naznaczony dziesięcioleciami współpracy

Zastanawiając się nad podróżą Afryki w kierunku przyszłości wolnej od polio, dr Moeti wyraził uznanie dla współpracy między rządami, pracownikami służby zdrowia i społecznościami, która doprowadziła kontynent do tego kluczowego punktu.

„To nie jest tylko refleksja nad dekadą wyzwań i triumfów, ale medytacja nad zdolnością ludzkiego ducha do pokonywania przeciwności losu dzięki wspólnemu celowi i zaangażowaniu” – dodał. powiedziała.

Kamienie milowe w roku 2024: rok nadziei

W 2024 r. Afryka osiągnęła kilka kluczowych osiągnięć w walce z polio. Madagaskar minął już cały rok bez wykrycia krążącego wariantu wirusa polio typu 1 (cVDPV1), a epidemia dzikiego wirusa polio typu 1 (WPV1) w Afryce Południowej, ogłoszona w 2022 r., została oficjalnie zamknięta.

Dzięki skoordynowanym wysiłkom kraje takie jak Malawi, Mozambik, Tanzania, Zambia i Zimbabwe pokazały, że wspólne działania i odporność społeczności mają kluczowe znaczenie dla sukcesu.

Dane WHO wykazały spadek liczby wykrytych cVDPV1 w Afryce o 96% w latach 2023–2024, podczas gdy liczba wykrytych cVDPV2 spadła o 65%, co dodatkowo podkreśla wpływ ciągłych wysiłków w zakresie szczepień.

W dorzeczu Jeziora Czad i w regionie Sahelu nadal występują wyzwania

Pomimo tych korzyści w regionach takich jak dorzecze Jeziora Czad i Sahel, gdzie w dalszym ciągu rozprzestrzenia się krążący wariant wirusa polio typu 2 (cVDPV2), nadal występują wyzwania.

Czynniki takie jak brak bezpieczeństwa, ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej i przesiedlenia ludności utrudniają wysiłki mające na celu wyeliminowanie choroby. Do września 2024 r. zgłoszono łącznie 134 przypadki wykrycia polio typu 2 w Burkina Faso, Kamerunie, Czadzie, Mali, Nigrze, Nigerii i Republice Środkowoafrykańskiej.

Dr Moeti podkreślił potrzebę zwiększonej koordynacji w tych regionach. „Silne zaangażowanie polityczne ma kluczowe znaczenie w walce z polio. Musimy nadal współpracować, zwłaszcza wzdłuż granic, aby raz na zawsze wyeliminować tę chorobę” – dodał. – nalegała.

Odnowiona współpraca i dalsze plany

W odpowiedzi na ciągłe zagrożenie rządy, WHO, UNICEF i partnerzy opracowali w połowie 2024 r. skoordynowany plan mający na celu wyeliminowanie wariantu wirusa polio na obszarach wysokiego ryzyka.

W rezultacie od początku roku zaszczepiono w tych regionach prawie 70 milionów dzieci.

Czujność pozostaje kluczowa, a dr Moeti opowiada się za wzmożeniem nadzoru i przyspieszonym reagowaniem.

„Musimy wzmocnić nadzór, szczególnie na obszarach o niedostatecznym zasięgu, i zwiększyć skalę wysokiej jakości kampanii szczepień” – stwierdziła, podkreślając potrzebę szybkiego działania w przypadku wszelkich nowych wykryć.

Zrodlo