SpaceX pomyślnie wystrzeliło 23 satelity Starlink, co jeszcze bardziej zwiększa globalny zasięg Internetu

W środę wieczorem 23 października SpaceX pomyślnie wystrzeliło na orbitę 23 dodatkowe satelity Starlink. Wystrzelenie odbyło się o godzinie 17:47 czasu wschodniego ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Misja ta jest częścią ciągłych wysiłków SpaceX mających na celu rozwój globalnej usługi Internetu satelitarnego. Pierwotnie miał się on odbyć poprzedniego dnia, ale został opóźniony ze względu na pogodę.

Rakieta Falcon 9, która wyniosła satelity na niską orbitę okołoziemską, po raz kolejny udowodniła swoją niezawodność. Po wystartowaniu pierwszy człon rakiety bezpiecznie powrócił na Ziemię, lądując na statku bezzałogowym SpaceX „A Shortfall of Gravitas” stacjonującym na Oceanie Atlantyckim. Powrót wzmacniacza nastąpił mniej więcej osiem minut po starcie. Był to 18. lot i udane lądowanie tego konkretnego wzmacniacza Falcona 9, co podkreśla ciągły sukces SpaceX w zakresie ponownego wykorzystania swoich rakiet, co stanowi znaczący kamień milowy w obniżaniu kosztów przyszłych misji kosmicznych.

Po pomyślnym oddzieleniu pierwszego stopnia rakiety, górny stopień w dalszym ciągu przenosił satelity na wyznaczoną orbitę. Oczekuje się, że rozmieszczenie nastąpi około 65 minut po starcie, dodanie do rosnącej liczby satelitów znajdujących się już w megakonstelacji Starlink. Astrofizyk Jonathan McDowell, znany ze śledzenia aktywności satelitów, szacuje, że SpaceX ma obecnie na orbicie ponad 6400 satelitów Starlink, a liczba ta stale rośnie z każdym nowym wystrzeleniem satelity.

Rok pełen osiągnięć SpaceX

Ten start stanowi 99. misję SpaceX Falcon 9 w 2024 r., z czego ponad dwie trzecie misji poświęconych jest Starlink. Ambicje firmy dotyczące zbudowania rozległej sieci satelitarnej w celu zapewnienia szybkiego Internetu na obszarach o niedostatecznym zasięgu sieci na całym świecie rozwijają się w niezwykłym tempie, a kolejne uruchomienia są już w przygotowaniu.

W miarę jak SpaceX realizuje swoją wizję, w dalszym ciągu na nowo definiuje technologię kosmiczną i dostępność, budując przyszłość, w której internet satelitarny może stać się normą na całym świecie.

Zrodlo