Polio: brak bezpieczeństwa, ruch ludności napędzający odrodzenie w Nigerii – WHO

Dyrektor regionalnego centrum Światowej Organizacji Zdrowia na Afrykę, dr Matshidiso Moeti, stwierdził, że pomimo szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz zwalczania polio, rozprzestrzenianie się krążącej odmiany polio typu 2 jest w dużej mierze spowodowane brakiem bezpieczeństwa, ograniczonym dostępem do opieki zdrowotnej i zwiększoną mobilnością populacji w niektórych krajach.

Moeti ujawnił to w oświadczeniu złożonym w środę z okazji Światowego Dnia Polio w 2024 r., który jest zwykle obchodzony 24 października każdego roku.

Podkreśliła znaczenie podnoszenia świadomości i zasobów dla globalnej inicjatywy na rzecz wyeliminowania polio.

Zauważyła jednak, że region jest bliżej niż kiedykolwiek osiągnięcia statusu wolnego od polio.

„W tym roku nasz region osiągnął znaczące kamienie milowe, w tym znaczący sukces Madagaskaru, który minął już cały rok bez wykrycia krążącego wariantu wirusa polio typu 1. W Afryce Południowej zakończyliśmy epidemię importowanego dzikiego wirusa polio typu 1, która ogłoszono w 2022 r.

„Szybkie i skoordynowane wysiłki Malawi, Mozambiku i krajów sąsiadujących – Tanzanii, Zambii i Zimbabwe – również napawają optymizmem.

Osiągnięcia te podkreślają siłę wspólnych działań, odporność naszych społeczności i niezachwiane zaangażowanie pracowników służby zdrowia na pierwszej linii frontu.

„Dane w równym stopniu potwierdzają te wyniki. Porównując dane z lat 2023 i 2024 (stan na 31 sierpnia każdego roku), liczba wykrytych cVDPV1 spadła o 96%, podczas gdy w regionie Afryki liczba wykrytych cVDPV2 spadła o 65%.

„Ważne jest, aby uznać, że kraje w dorzeczu Jeziora Czad i w regionie Sahelu również zjednoczyły się, aby stawić czoła nowemu i pilnemu wyzwaniu, jakim jest ciągłe przenoszenie krążącego wariantu polio typu 2.

Pomimo znacznych wysiłków wirus utrzymuje się w tych regionach, na co wpływają takie czynniki, jak brak bezpieczeństwa, ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej i duże migracje ludności.

Ujawniła również, że „tylko w 2024 r. łącznie zgłoszono 134 wykrycia polio typu 2 (zarówno w środowisku, jak i u osób dotkniętych chorobą, stan na 5 września) w Burkina Faso, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Czadzie, Mali i Nigrze i Nigerii.”

Moeti, podkreślając konieczność silnego zaangażowania politycznego w walkę z polio, podkreślił pilną potrzebę odnowienia współpracy między przywódcami rządów, WHO, UNICEF i innymi partnerami, którzy zebrali się w lipcu i sierpniu 2024 r., aby stworzyć skoordynowany plan zwalczania polio wariant wirusa polio w dotkniętych krajach.
„W rezultacie od początku roku zaszczepiono prawie 70 milionów dzieci na obszarach wysokiego ryzyka w tych krajach.

„Czujność jest również kluczowa. Musimy ulepszyć nadzór, szczególnie na obszarach o niedostatecznym zasięgu, i przyspieszyć naszą reakcję na wszelkie nowe wykrycia. Równie ważna jest potrzeba zwiększenia skali wysokiej jakości kampanii szczepień”.

Zauważyła również, że „Najnowszy raport niezależnej rady monitorującej Globalnej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio również podkreśla potrzebę zwiększonego zaangażowania społeczności. W wielu regionach, zwłaszcza tych dotkniętych brakiem bezpieczeństwa lub nieufnością społeczną, o sukcesie lub porażce decydują lokalni pracownicy służby zdrowia. Musimy w dalszym ciągu wspierać tych lokalnych bohaterów, zapewniając im zasoby i szkolenia niezbędne do dotarcia do każdego dziecka ze szczepionką ratującą życie”.

Moeti wskazał ponadto, że postęp w diagnostyce polio i technologiach sekwencjonowania stanowi znaczący krok naprzód w wysiłkach na rzecz zwalczania polio.
„Dzięki ciągłym szkoleniom w całej Afryce, zwłaszcza w Republice Południowej Afryki, Ghanie, Ugandzie, Nigerii i Kenii, możliwości laboratoriów wzrosły. Pozwala to na szybszą identyfikację i reakcję na epidemie. Chciałbym pochwalić te ulepszenia i nalegać, abyśmy utrzymali tę dynamikę, szczególnie poprzez przyjęcie nowych metod wcześniejszego i skuteczniejszego wykrywania wirusa polio.

„Nasze cele są jasne. Musimy zachować czujność dzięki solidnym systemom nadzoru, szybko reagować za pomocą wysokiej jakości kampanii szczepień, poprawić zakres rutynowych szczepień i zadbać o to, aby infrastruktura programu polio w dalszym ciągu przynosiła korzyści innym priorytetom zdrowia publicznego. Postęp jest realny, ale gdy stracimy czujność, mogą wystąpić niepowodzenia.

„W okresie przejściowym wzywam wszystkie rządy, partnerów i społeczności do ponownego zaangażowania się w tę sprawę. Uhonorujmy poświęcenie i poświęcenie pracowników służby zdrowia, przywódców społeczności i rodzin, dzięki którym ten postęp jest możliwy. Nasz sukces nie dotyczy tylko Afryki, ale całego świata. Dzięki utrzymującemu się impetowi, silnemu przywództwu i globalnej solidarności przyszłość wolna od polio jest w naszym zasięgu. Razem możemy osiągnąć świat wolny od polio” – zapewniła.

Zrodlo