Meta Build z AI Summit: Ojciec chrzestny AI, Jan Lekun, twierdzi, że przyszła sztuczna inteligencja będzie budowana we współpracy i nie ma powodu się bać

Yann LeCun, powszechnie uważany za jednego z „ojców chrzestnych sztucznej inteligencji”, wierzy, że w przyszłości duże systemy sztucznej inteligencji nie będą tworzone przez jeden podmiot ani rozwijane wyłącznie w krajach takich jak Stany Zjednoczone. Zamiast tego będzie to wspólny wysiłek, w ramach którego „dyrektorzy zostaną przeszkoleni w sposób globalny”, a większość danych pozostanie lokalna. Przemawiając 23 października podczas Meta Build with AI Summit w Bengaluru, LeCun przedstawił spojrzenie w przyszłość. Przyszłość wypełniona modelami sztucznej inteligencji typu open source, w których ludzie będą wchodzić w interakcję z asystentami AI za naciśnięciem jednego przycisku na inteligentnych urządzeniach. Przewiduje, że centra danych na całym świecie zgadzają się na to, co nazywa „modelem konsensusu”, obejmującym modele sztucznej inteligencji, które „uczą się przy użyciu wszystkich danych z całego świata bez faktycznego ich przesyłania”.

Przeczytaj także: Wyłącznie: Meta na krawędzi WhatsApp AI, natywny potencjał lamy na Androidzie

Wizja przyszłości Jana Lekuna obejmuje boty AI w inteligentnych urządzeniach każdego człowieka

„Wszyscy będziemy chodzić w inteligentnych okularach” – powiedział Lekun, sugerując, jak może wyglądać przyszłość z modelami sztucznej inteligencji typu open source, takimi jak Llama. Jednocześnie twierdzi, że z asystentami AI będzie mógł komunikować się każdy, ale nie ma się co bać, mimo że ci asystenci AI staną się mądrzejsi od ludzi.

„Ci asystenci AI mogą okazać się mądrzejsi od nas. Ale nie powinniśmy czuć się przez to zagrożeni. Powinniśmy czuć się wzmocnieni. To tak, jakby wszyscy chodzili z zespołem inteligentnych ludzi, którzy dla nich pracują” – dodał Lekun.

Na przykładzie tego, jak korzystna jest praca i życie z ludźmi mądrzejszymi od nas, LeCun wierzy, że życie z mądrzejszymi robotami może być również korzystne.

Później LeCun wygłosił odważne stwierdzenie, z którym wielu ekspertów się nie zgadza. „Więc sztuczna inteligencja nie będzie nas zdominować ani przejąć władzy, ale wzmocni ludzką inteligencję” – twierdzi Lekun.

„Wszyscy będą pod tym względem mądrzejsi. I nie dotyczy to tylko ludzi takich jak my, ze społeczności technologicznej czy środowiska akademickiego. Będzie to dotyczyło wszystkich. Każdy w Indiach, w tym na obszarach wiejskich, będzie mógł zadawać pytania swoim asystentom AI w swoim własnym języku niezależnie od tego, czy będzie to związane z problemami zdrowotnymi, czy z czymkolwiek innym, możliwa będzie zupełnie inna przyszłość” – dodał.

Przeczytaj także: „Ważne jest, abyśmy podawali dokładne informacje, a nie fantazje”: Apple o tym, dlaczego iPhone nie ma sztucznej inteligencji podobnej do Google Pixel

Sztuczna inteligencja może mieć taki sam wpływ jak prasa drukarska

Lekun zakończył swoją prelekcję na Meta Build with AI Summit w Bengaluru intrygującą anegdotą na temat prasy drukarskiej. Dokonał analogii do tego, jak sztuczna inteligencja mogła mieć taki sam efekt jak prasa drukarska w XIV wieku, co motywowało ludzi do czytania i ostatecznie doprowadziło do ważnych wydarzeń, takich jak rewolucja francuska i amerykańska, niszcząc system feudalny.

„Być może sztuczna inteligencja będzie miała ten sam efekt. Moglibyśmy zobaczyć postęp w nauce, medycynie, w pracy laureata Nagrody Nobla. Dzięki temu wróżę świetlaną przyszłość. Wielu z Was będzie tutaj, aby to zobaczyć, ponieważ jesteście młodsi niż ja, ale jestem gotowy pomóc Ci to stworzyć” – podsumował Lekun.

Przeczytaj także: iPhone 16 otrzymuje wersję beta systemu iOS 18.2 z kluczowymi funkcjami Apple Intelligence AI: Lista kontrolna

Zrodlo