Nima Rinji Sherpa, gwiazda, która w wieku 18 lat wspięła się na wszystkie „osiem tysięcy” i pragnie kolejnego „niemożliwego” rekordu

Nima Rinji Sherpa zapisał się w historii alpinizmu, zostając najmłodszym alpinistą, który w wieku zaledwie 18 lat zdobył czternaście szczytów o wysokości ponad 8000 metrów, co obejmuje jedne z najniebezpieczniejszych szczytów na świecie i że zdobył tytuł okazję przywołać zapomnianą rolę Szerpów we wspinaczce.

Natychmiast po zdobyciu ostatniego szczytu w październiku Rinji zszedł na dół z jasnym przesłaniem: nie chciał, aby go zapamiętano jako wielkodusznego Szerpę, ale było to raczej zdecydowane oświadczenie przeciwko stereotypom, które od dawna nękają lud Szerpów. tybetańska grupa etniczna zamieszkująca głównie himalajski region Nepalu.

Przez wieki Szerpowie byli postrzegani przede wszystkim jako tragarze i przewodnicy Jego wkład był często przyćmiony przez zachodnich wspinaczy.

Ten redukcjonistyczny obraz ograniczał ich do podrzędnej i służalczej roli, nie doceniając ich przodkowej wiedzy o górach i wyjątkowych zdolności fizycznych, co przyczyniło się do utrata tożsamości i poczucia własnej wartości wśród niektórych członków społeczności. Jednak Rinji nie chce pozostać w tej ograniczonej roli.

Mój sukces jest hołdem dla wszystkich Szerpów, którzy odważyli się marzyć poza narzuconymi im tradycyjnymi ograniczeniami.

„Mój sukces jest hołdem złożonym wszystkim Szerpom, którzy odważyli się marzyć poza tradycyjnymi ograniczeniami, które zostały im narzucone” – powiedział EFE.

Nowa generacja Szerpów

Rinji położył pierwszy kamień na swoim rekordzie w wieku 16 latkiedy 30 września 2022 roku po zdaniu egzaminów do dziesiątej klasy wspiął się na ósmy najwyższy szczyt świata, Mount Manaslu o wysokości 8163 m n.p.m.

Urodzony w małej wiosce Sankhuwasabha i wychowany w Katmandu, jest jednym z najlepiej wykształconych Szerpów w swojej społeczności, gdzie edukacja dla wielu była odległym marzeniem.

„Moje historyczne osiągnięcie jest częścią mojej szerszej wizji inicjatywy „SherpaPower”, którego celem jest zmiana globalnego postrzegania Szerpów– dodał wspinacz.

Niech to będzie wezwaniem dla wszystkich Szerpów, aby uznali godność naszej pracy, siłę naszego dziedzictwa i nieograniczone możliwości

Rinji jest częścią awangardy nowego pokolenia Szerpów, którzy demonstrują swoją zdolność do zdobywania najwyższych szczytów zarówno fizycznie, jak i towarzysko.

Choć nie musiał mierzyć się z takimi samymi trudnościami i wyzwaniami ekonomicznymi jak pierwsze pokolenie Szerpów, zawsze dążył do zmiany postrzegania ich przez świat.

Nie jesteśmy tylko przewodnikami; jesteśmy pionierami. „Niech to będzie wezwanie dla wszystkich Szerpów, aby uznali godność naszej pracy, siłę naszego dziedzictwa i nieograniczone możliwości” – dodał Rinji.

Doświadczony wspinacz Kami Rita Sherpa, która 30 razy zdobywała Everestpowiedział EFE: „On (Nima) spędził niezliczone godziny na doskonaleniu swojej techniki, często ćwicząc latami. Ten poziom zaangażowania nie miał na celu tylko zostania alpinistą; był odzwierciedleniem jego pragnienia latania i wyrobienia sobie sławy w branży świat.” świat alpinizmu”.

Góry tradycją rodzinną

Już we wczesnym dzieciństwie Rinji marzył o byciu piłkarzemale wspinaczka, jako tradycja jego rodziny, narzuciła się w jego przyszłości.

Jego ojciec, Tashi Lakpa Sherpa, jest rekordzistą we wspinaniu się na Everest, najwyższy szczyt świata, bez dodatkowego tlenu w wieku 19 lat.stając się najmłodszym wspinaczem.

Oprócz, Rinji pobił swojego wujka, Mingmę Gyabu Sherpę, w rekordzie wieku przedwczesnego. Według stanu na 9 października Gyabu był najmłodszą osobą, która wspięła się na wszystkie czternaście ośmiotysięczników, czego dokonał w 2019 roku w wieku 30 lat. Jego najstarszy wuj, Mingma Sherpa, był także pierwszym z Azji Południowej, który wspiął się na Czternaście Gór. najwyższy na świecie 20 maja 2011 r. „Cała moja rodzina to alpiniści” – powiedział Rinji.

Osiągnąwszy rekord, młody człowiek ma w głowie odważny projekt: on i dwóch doświadczonych alpinistów spróbują wspiąć się na górę Manaslu w stylu alpejskim tej zimy, najbardziej niebezpiecznej i wymagającej pory roku w Himalajach. Żadnemu człowiekowi nie udało się nigdy wspiąć w stylu alpejskim na ośmiotysięczniki bez stałych lin, dodatkowego tlenu, przewodników i obozów.

Zespołem poprowadzi włoski alpinista, Szymon Mooreznany z tego, że stworzył zimowe wejścia na cztery z czternastu ośmiu mil: Shisha Pangma, Makalu, Gasherbrum II i Nanga Parbat. Jednak Moore nigdy nie zdobył zimą ośmiotysięcznika w stylu alpejskim. Drugim członkiem jest polski wspinacz Oswalda Rodrigo Pereiry.

„Tak, to wyzwanie. Ale jestem zdeterminowany”powiedział Rinji, zauważając, że misja rozpocznie się 21 grudnia. „Jeśli się powiedzie, będzie to ekstremalny wyczyn wytrzymałości” – powiedziała Rita.



Zrodlo