Izrael bombarduje starożytne miasto Tyr w Libanie

Izraelskie naloty uderzyły w Tyr, starożytne nadmorskie miasto w Libanie, znane z wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, pozostawiając znaczną część jego centrum w ruinie.

W środę nad kilkoma dzielnicami unosiły się gęste, czarne kłęby dymu, po tym jak izraelskie wojsko wydało nakaz ewakuacji, twierdząc, że w okolicy znajdują się aktywa Hezbollahu, bez opracowywania ani przedstawiania dowodów.

Uderzone budynki znajdowały się pomiędzy kilkoma obiektami dziedzictwa kulturowego, w tym hipodromem i grupą nadmorskich miejsc związanych ze starożytnymi Fenicjanami i krzyżowcami.

Według oficjalnej Narodowej Agencji Informacyjnej Libanu (NNA) ataki spowodowały „ogromne zniszczenia i poważne zniszczenia w domach, infrastrukturze, budynkach, sklepach i samochodach”.

Bilal Kashmar z jednostki zarządzania kryzysowego w Tyre powiedział, że siedem budynków zostało całkowicie zrównanych z ziemią, a ponad 400 mieszkań w ich pobliżu zostało uszkodzonych.

Ministerstwo Zdrowia podało, że 16 osób zostało rannych w Tyrze, mieście liczącym 2500 lat, około 80 km (50 mil) na południe od stolicy, Bejrutu.

Zanim w zeszłym roku Hezbollah i Izrael zaczęli wymieniać ogień na granicy, w Tyrze, tętniącym życiem mieście zamieszkałym przez chrześcijan i muzułmanów, mieszkało co najmniej 50 000 ludzi.

Kiedy w zeszłym miesiącu rozpoczęło się ciężkie izraelskie bombardowanie Libanu, opustoszało z niego większość ludności. Kashmar powiedział, że we wtorek pozostało tam jedynie 14 500 osób.

W środę doszło do nowego exodusu po ostrzeżeniu Izraela o ewakuacji w czterech dzielnicach. Zespoły ratunkowe jeździły po mieście i wzywały ludzi do opuszczenia miasta.

Zespoły obrony cywilnej pomogły w transporcie osób starszych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej „do bezpiecznych obszarów” – podaje NNA.

Tyr jest jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miast na świecie. Znajdują się tu ważne stanowiska archeologiczne, głównie z czasów rzymskich.

Kashmar powiedział, że nie przeprowadzono jeszcze oceny szkód dla obiektów dziedzictwa kulturowego.

UNESCO, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, oświadczyła, że ​​„uważnie śledzi wpływ trwającego konfliktu na Tyr, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO”, korzystając z narzędzi teledetekcyjnych i zdjęć satelitarnych.

Zrodlo