American Airlines ukarane grzywną w wysokości 50 milionów dolarów za złe traktowanie niepełnosprawnych pasażerów

American Airlines otrzymują rekordową karę w wysokości 50 milionów dolarów za traktowanie niepełnosprawnych pasażerów i niszczenie wózków inwalidzkich.

American Airlines zostały ukarane rekordową grzywną w wysokości 50 milionów dolarów za sposób, w jaki traktuje niepełnosprawnych pasażerów potrzebujących pomocy dla wózków inwalidzkich oraz za uszkodzenie tysięcy wózków inwalidzkich.

Grzywny nałożone w środę są następstwem dochodzenia Departamentu Transportu dotyczącego linii lotniczej, w którym stwierdzono „przypadki niebezpiecznej pomocy fizycznej, która czasami kończyła się obrażeniami i niegodnym traktowaniem osób na wózkach inwalidzkich”.

Departament odkrył również, że w ciągu pięciu lat linia lotnicza wielokrotnie nie zapewniła pomocy osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz niewłaściwie obsługiwała lub uszkadzała tysiące wózków inwalidzkich.

„Era tolerowania złego traktowania osób na wózkach inwalidzkich w samolotach dobiegła końca” – oznajmił reporterom sekretarz transportu Pete Buttigieg.

Stwierdził, że linie American Airlines „wyglądają na jednego z najgorszych przestępców”, ale problemy „nie ograniczają się do jednej linii lotniczej”.

Buttigieg powiedział, że departament prowadzi podobne dochodzenia w sprawie innych linii lotniczych, ale nie podał ich nazwisk.

Formalne skargi

Było to częściowo spowodowane trzema formalnymi skargami złożonymi przez Paralyzed Veterans of America przeciwko American Airlines.

Śledczy dokładnie przyjrzeli się m.in wideo incydentu na międzynarodowym lotnisku w Miami w zeszłym roku. Pracownicy zjechali wózkiem inwalidzkim po rampie, która mocno uderzyła w dno rynny i zsunęli się po betonie.

Dane Departamentu Transportu pokazują, że w latach 2019–2023 Amerykanie niewłaściwie obsłużyli ponad 10 760 wózków inwalidzkich i hulajnogów.

Przepisy federalne wymagają, aby linie lotnicze zwracały wózki inwalidzkie i inne urządzenia ułatwiające poruszanie się w stanie, w jakim je otrzymały, oraz zapewniały pasażerom niepełnosprawnym szybką pomoc przy wsiadaniu i wysiadaniu z samolotu.

Carl Blake, dyrektor generalny Paralyzed Veterans of America, pochwalił działania departamentu.

„Cieszymy się, że DOT tak stanowczo oświadczył, w jaki sposób pociągnie linie lotnicze do odpowiedzialności za zagrażanie dobru pasażerów niepełnosprawnych, zwłaszcza użytkowników wózków inwalidzkich i hulajnogów” – stwierdził Blake w oświadczeniu.

American Airlines oświadczyły, że wprowadzają znaczące ulepszenia w obsłudze wózków inwalidzkich, inwestując w tym roku ponad 175 milionów dolarów w nowy sprzęt, szkolenia i inne kroki mające na celu poprawę komfortu podróżowania osób niepełnosprawnych.

Firma American stwierdziła, że ​​obniżyła także o ponad 20 procent odsetek nieprawidłowego obchodzenia się z wózkami inwalidzkimi i hulajnogami elektrycznymi oraz że obecnie otrzymuje skargi od mniej niż jednego na 1000 klientów korzystających z pomocy dla wózków inwalidzkich.

W ramach kary linia lotnicza będzie musiała zapłacić 25 mln dolarów i otrzyma kredyt w wysokości 25 mln dolarów wydanych na poprawę swoich praktyk, w tym rekompensaty dla klientów.

Poprzednia rekordowa kara nałożona na United Airlines w 2016 r. wyniosła 2 miliony dolarów i została zmniejszona do 700 000 dolarów po uzyskaniu przez United kredytu na pokrycie kosztów pasażerów i innych wydatków.

Zrodlo