Naukowcy proponują nowy, odważny powód niestabilnego zachowania Betelgezy

Jest to jasna czerwona gwiazda świecąca na naszym nocnym niebie Betelgezajakiś starzejący się nadolbrzym na ramieniu konstelacji Oriona.

Przez lata astronomowie obserwowali tę gwiazdę – wymawiane „Sok z żuka„podobnie jak postać Michaela Keatona – niektórzy są przekonani, że jest na skraju śmierci supernowakataklizm gwiezdna śmierć to pozostawia po sobie A czarna dziura Lub gwiazda neutronowa.

Moment nieuniknionej supernowej wokół gwiazdy jest przedmiotem debaty naukowej, a NASA sugeruje, że w przypadku niektórych z nich tak się nie stanie 100 000 lat. Ale astronomowie zaproponowali teraz inną teorię wyjaśniającą jej zmienną naturę, która wyjaśnia, dlaczego ten cud Drogi Mlecznej dramatycznie się rozjaśnia i przyciemnia. Naukowcy znaleźli wskazówki, które wskazują, że ta błyskotliwa gwiazda nie jest w rzeczywistości sama przestrzeń. Być może, sugerują, ma niewidzialnego towarzysza, który okresowo usuwa pył z drogi giganta i odsłania więcej światła gwiazd.

„Nic więcej się nie zgadza” – powiedział Jared Goldberg, astrofizyk z Flatiron Institute w Nowym Jorku, w oświadczenie. „Zasadniczo, jeśli nie ma Betelbuddy, oznacza to, że dzieje się coś znacznie dziwniejszego – coś, czego nie da się wyjaśnić obecną fizyką”.

ZOBACZ TAKŻE:

NASA uchwyciła duet gwiazd rozpylających plazmę z odległości ćwierć biliona mil

Zespół astronomów przewiduje, że mała gwiazda usuwa pył z Betelgezy, dzięki czemu na Ziemi wydaje się jaśniejsza.
Źródło: Lucy Reading-Ikkanda / Instytut Flatiron / Ilustracja Fundacji Simonsa

Goldberg i jego współpracownicy z Uniwersytetu w Wyoming i Obserwatorium Konkoly na Węgrzech przedstawili swoje alternatywne wyjaśnienie, opisując symulacje komputerowe gwiazdy towarzyszącej unoszącej pył, w papier do publikacji w Dziennik astrofizyczny.

Betelgeza to stara gwiazda ponad 500 lat świetlnych od Ziemi. Jak to zwykle robią starsze gwiazdy, nadęło się. Naukowcy twierdzą, że jest tak duży – ma setki milionów mil średnicy – ​​że gdyby zamienić go na… słonecznydotarłoby Jupiter. Dla porównania, słońce jest około 865 000 mil przez. Co więcej, Betelgeza jest około 100 000 razy jaśniejsza od Słońca.

Naukowcy widzieli wybuch gwiazdy materiał w przestrzeń. W 2019 roku Betelgeza wyrzuciła bezprecedensową ilość plazmy, ok 400 miliardów razy więcej niż Słońce Według Instytutu Naukowego Teleskopu Kosmicznego w Baltimore zdarza się to rutynowo poprzez rozbłyski słoneczne. Badania wykazały, że resztkowa chmura pyłu utworzyła mgłę, która tymczasowo blokowała światło gwiazdy, przez co z Ziemi wyglądała na ciemniejszą. Mniej więcej rok później wydawało się, że gwiazda tak powrócić do poprzedniej jasności.

Zmienna prędkość światła

Przedstawiające zmieniającą się jasność Betelgezy

W 2019 roku Betelgeza wyrzuciła bezprecedensową ilość plazmy, około 400 miliardów razy więcej niż Słońce rutynowo wyrzuca w wyniku rozbłysków słonecznych.
Źródło: ilustracja NASA / ESA / Elizabeth Wheatley (STScI).

W ramach najnowszych badań przewidywana gwiazda podobna do Słońca, być może nawet dwukrotnie większa od masy Słońca, usuwa pył z drogi Betelgezy, sprawiając, że wydaje się ona jaśniejsza. Zespół nazywa hipotetyczną gwiazdę Alpha Ori b, chociaż Goldberg dla zabawy nadał jej zwierzęce imię „Betelbuddy”.

„Zasadniczo, jeśli nie ma Betelbuddy, oznacza to, że dzieje się coś znacznie dziwniejszego – coś, czego nie da się wyjaśnić obecną fizyką”.

Astronomowie mogą odgadnąć, kiedy Betelgeza umrze, na podstawie jej pulsu. Ponieważ jest to gwiazda zmiennajego naturą jest zmienna jasność. Problem w przypadku Betelgezy polega jednak na tym, że ma ona dwa pulsy – jeden, który „bije” mniej więcej co roku, a drugi pozornie powtarzający się co sześć lat.

Pokazuje położenie Betelgezy na schemacie konstelacji

Betelgeza, 10. najjaśniejsza gwiazda na nocnym niebie, znajduje się na ramieniu konstelacji Oriona.
Źródło: Lucy Reading-Ikkanda / Instytut Flatiron / Grafika Fundacji Simonsa

Pytanie brzmi więc, który z tych impulsów jest podstawowym biciem serca gwiazdy. Jeśli jest krótszy, to dłuższy jest prawdopodobnie wynikiem czegoś innego zewnętrznego.

Zespół wziął pod uwagę inne procesy, takie jak rozpryskiwanie się wnętrza gwiazdy i zmiany jej pola magnetycznego. Ostatecznie naukowcy doszli do wniosku, że dłuższy puls jest prawdopodobnie spowodowany przez inną gwiazdę.

Jeśli Alpha Ori b istnieje, nikt jej nie widział. Zespół jest zajęty pisaniem propozycji, aby zyskać czas teleskopu na poszukiwanie małej gwiazdy, która mogła ukrywać się w blasku Betelgezy. Naukowcy twierdzą, że okazja do zbadania przypuszczalnej gwiazdy towarzyszącej pojawi się w grudniu.

Oglądanie Betelgezy w dużej Mgławicy Lambda Orionis

Niektórzy naukowcy uważają, że Betelgeza (na dole po lewej) może mieć niewidzialną gwiazdę towarzyszącą, zwaną Alpha Ori b.
Źródło: Alan Dyer / VW PICS / Universal Images Group za pośrednictwem Getty Images

Meredith Joyce, jedna ze współautorek, ma dość egzotyczny pomysł na to, kim mógłby być partner Betelgeuse: gwiazda neutronowa, jądro gwiazdy, która eksplodowała już jako supernowa. Gdyby jednak tak było, astronomowie spodziewaliby się znaleźć ją w obserwacjach rentgenowskich. Nie znaleziono takich dowodów.

„Myślę, że powinniśmy przyjrzeć się jeszcze raz” – stwierdziła w oświadczeniu.

Jeśli Betelgeza okaże się jedną z pary, reporter pokornie sugeruje jeszcze inną nazwę dla tajemniczej gwiazdy: Otho.



Zrodlo