„Sztuczna inteligencja jest głównym niesprawiedliwym zagrożeniem”: Thom Yorke, Julianne Moore i tysiące innych podpisują list otwarty potępiający sztuczną inteligencję

List otwarty podpisany przez 13 500 twórców, w tym Thoma Yorke’a z Radiohead, aktorkę Julianne Moore i powieściopisarza Kazuo Ishiguro, laureata Nagrody Nobla, potępił wykorzystywanie ich prac do szkolenia sztucznej inteligencji.

ZOBACZ TAKŻE:

„Sztuczna inteligencja stwarza ogromne zagrożenia”: Billie Eilish, J Balvin i inni podpisują list otwarty potępiający sztuczną inteligencję w muzyce.

„Nielicencjonowane wykorzystywanie dzieł twórczych do szkolenia generatywnej sztucznej inteligencji stanowi główne, niesprawiedliwe zagrożenie dla źródeł utrzymania osób stojących za tymi dziełami i nie może być dozwolone” – czytamy w dokumencie krótki list. Systemy AI, takie jak ChatGPT OpenAI, trenują na wcześniej istniejącym tekście, obrazach, wideo i innych kreatywnych materiałach.

Opublikowany we wtorek list zawierający 29 słów zebrał podpisy od najróżniejszych aktorów, muzyków, autorów i organizacji. Sygnatariuszami są aktor Kevin Bacon, komik Kate McKinnon, autorka Ann Patchett, Björn Ulvaeus z zespołu ABBA, a także kompozytorzy. Podpisy podpisali także dyrektor generalny Hachette Book Group i szef Songwriters of North America.

Zmienna prędkość światła

List nadchodzi po tym, jak Artist Rights Alliance (ARA), organizacja non-profit, opublikowała w kwietniu list otwarty skierowany specjalnie do branży muzycznej. „Dla wielu pracujących muzyków, artystów i autorów tekstów, którzy dopiero próbują związać koniec z końcem, byłaby to katastrofa” – czytamy w liście. „Musimy chronić się przed drapieżnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji do kradzieży głosów i podobizny profesjonalnych artystów, naruszania praw twórców i niszczenia ekosystemu muzycznego”. Otrzymał podpisy od ponad 200 artystów, w tym Billie Eilish, J Balvin, Imagine Dragons, Stevie Wonder, Nicki Minaj, Pearl Jam, Katy Perry, The Jonas Brothers, Jon Bon Jovi, Julia Michaels, Ryan Tedder oraz majątki Boba Marleya i Franka Sinatry.

ZOBACZ TAKŻE:

Co to jest muzeum sztuki AI? Świat wkrótce się o tym dowie.

Właściciele prac wykorzystywanych do szkolenia sztucznej inteligencji podjęli szereg działań związanych z prawami autorskimi przeciwko skrobaniu sztucznej inteligencji. Na początku tego miesiąca Penguin Random House jako pierwszy z pięciu największych wydawców zmienił treść swoich praw autorskich, tak aby były one ukierunkowane na sztuczną inteligencję. Amerykańskie stowarzyszenie Recording Industry Association of America, które reprezentuje Sony Music Entertainment, Universal Music Group i Warner Music Group, pozwało Suno, start-up muzyczny AI za szkolenie w zakresie muzyki chronionej prawem autorskim, ale Suno argumentował, że jest ona chroniona na mocy dozwolonego użytku. W 2023 r. New York Timesa pozwał OpenAI i Microsoft za naruszenie praw autorskich.

Tematy
Sztuczna inteligencja



Zrodlo