Kuba zwiększa liczbę miejsc pracy, zamyka szkoły w związku z przerwami w dostawie prądu

Działania mające na celu oszczędzanie energii wprowadzane są w czasie, gdy rząd stara się przywrócić sieć i bada huragan, w wyniku którego zginęło siedem osób.

Kuba będzie trzymać wszystkie niepotrzebne miejsca pracy i szkoły zamknięte przez całą niedzielę, walcząc z wyniszczającym niedoborem prądu na całej wyspie i odbudowując się po śmiercionośnym huraganie.

Rada Obrony Narodowej Kuby ogłosiły przedłużone przestoje w środę, informując, że otwarte pozostaną tylko niezbędne usługi, takie jak szpitale.

Środki oszczędzające energię wprowadzane są w momencie, gdy rząd stara się przywrócić zasilanie w całym kraju, co w piątek pogrążyło się w ciemnościach po zawaleniu się największej elektrowni i braku dostarczenia paliwa do innych elektrowni, co spowodowało załamanie całej sieci energetycznej.

Kryzys zaostrzył się w wyniku przejścia huraganu Oscar w weekend, który zalał rzeki i zerwał linie energetyczne we wschodniej Kubie, zabijając co najmniej siedem osób, w tym jedno dziecko.

Początkowo rząd przewidywał, że miejsca pracy i szkoły zostaną ponownie otwarte w czwartek.

We wtorek Kuba ogłosiła, że ​​jej sieć została ponownie uruchomiona, a zasilanie zostało przywrócone na 70 procentach kraju, chociaż wiele obszarów poza stolicą, Hawaną, było nadal odciętych.

W środę rano państwowe media podały, że w sieci energetycznej nadal występuje 30-procentowy deficyt energii w godzinach szczytu wieczornego, powołując się na dane państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Union Electrica (UNE).

Odwiedzając południowo-wschodnie miasto San Antonio del Sur, które zostało zniszczone przez gwałtowną powódź spowodowaną huraganem, prezydent Miguel Diaz-Canel powiedział w środę mieszkańcom: „Nie jesteście sami ani opuszczeni”.

Kubańska energia elektryczna jest wytwarzana przez osiem starzejących się elektrowni termoelektrycznych opalanych ropą, z których część jest uszkodzona lub poddawana konserwacji, siedem pływających elektrowni dzierżawionych od tureckich firm, które borykają się z niedoborami paliwa, oraz wiele generatorów napędzanych olejem napędowym.

Ludzie patrzą, jak statek energetyczny pod banderą Turcji przybywa do Zatoki Hawańskiej na Kubie, wtorek, 15 listopada 2022 r. [Ismael Francisco/AP]

„Opaski”

Według Jorge Pinona, urodzonego na Kubie eksperta ds. energii z Uniwersytetu Teksasu w Austin, duże elektrownie termoelektryczne zbudowano w latach 70. XX wieku, a ich żywotność wynosi od 25 do 30 lat. „Ciągle się psują” – powiedział Al Jazeerze, porównując je do klasycznych starych amerykańskich samochodów, które są popularną atrakcją turystyczną stolicy, Hawany.

„Mają problem strukturalny i muszą dokapitalizować cały system” – dodał.

Wyczerpujące się zasoby energii kraju są objawem najgorszego kryzysu gospodarczego od dziesięcioleci, naznaczonego także gwałtownie rosnącą inflacją oraz niedoborami leków, żywności i wody.

„Włącz światła”

Zaniepokojony niepokojami społecznymi i sporadycznymi protestami ulicznymi Díaz-Canel ostrzegł, że jego rząd nie będzie tolerował prób „zakłócania porządku publicznego”.

W lipcu 2021 r. przerwy w dostawie prądu wywołały bezprecedensowy wybuch gniewu opinii publicznej, w wyniku którego tysiące Kubańczyków wyszło na ulice i skandowali hasła, w tym „Wolność!” i „Jesteśmy głodni”.

W weekend kilkadziesiąt osób wyszło na ulice w jednej z dzielnic, uderzając w garnki i patelnie oraz krzycząc: „Włącz światła”.

ZDJĘCIE PLIKU: Kubańska policja i wojsko stoją obok gruzu używanego do blokowania ulicy podczas protestu przeciwko awarii prądu, po otwarciu ulicy dla ruchu, w Hawanie na Kubie, 19 października 2024 r. REUTERS / Norlys Perez / File Photo
Kubańska policja i wojsko stoją obok gruzu blokującego ulicę podczas protestu przeciwko awarii prądu, 19 października [Norlys Perez/Reuters]

Kubański rząd i jego sojusznicy obwiniają obowiązujące od 62 lat embargo handlowe Stanów Zjednoczonych nałożone na wyspę za problemy gospodarcze i energetyczne, w tym nałożenie sankcji na tankowce dostarczające paliwo z Wenezueli.

Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała w poniedziałek, że „długoterminowe złe zarządzanie polityką gospodarczą i zasobami przez kubański rząd z pewnością zwiększyło trudności mieszkańców Kuby”.

Zrodlo