Chiński Xi i indyjski Modi spotykają się po porozumieniu granicznym między dwoma krajami

Narendra Modi i Xi Jinping prowadzą rozmowy na marginesie szczytu BRICS w rosyjskim mieście Kazań.

Premier Indii Narendra Modi i prezydent Chin Xi Jinping odbyli pierwsze formalne rozmowy od pięciu lat, co oznacza, że ​​lodowate stosunki topnieją po śmiertelnym starciu wojskowym w 2020 r.

Obydwaj przywódcy spotkali się w środę na marginesie szczytu BRICS w rosyjskim Kazaniu – poinformował rząd Indii i chińskie media państwowe.

Spotkanie następuje kilka dni po tym, jak oba kraje osiągnęły porozumienie mające na celu rozwiązanie czteroletniego impasu wojskowego na spornej granicy w Himalajach.

Xi i Modi uścisnęli dłonie na tle ich flag narodowych i obaj podkreślili, jak ważne jest rozstrzygnięcie sporów.

Chiński przywódca powiedział, że oba kraje znajdują się na kluczowym etapie rozwoju i „powinny ostrożnie radzić sobie z różnicami i nieporozumieniami oraz ułatwiać sobie nawzajem realizację aspiracji rozwojowych”.

„Ważne jest, aby obie strony wywiązały się z naszych międzynarodowych obowiązków, dały przykład zwiększania siły i jedności krajów rozwijających się oraz przyczyniały się do promowania wielopolaryzacji i demokracji w stosunkach międzynarodowych” – powiedział Xi.

„Obydwaj przywódcy potwierdzili, że stabilne, przewidywalne i przyjazne stosunki dwustronne między Indiami a Chinami, jako dwoma sąsiadami i dwoma największymi narodami na ziemi, będą miały pozytywny wpływ na pokój i dobrobyt w regionie i na świecie” – powiedział minister spraw zagranicznych Indii Vikram Misri. reporterzy po spotkaniu.

W starciach, które miały miejsce w 2020 r. na w dużej mierze niewyznaczonej granicy Ladakhu w zachodnich Himalajach, zginęło 20 żołnierzy indyjskich i czterech chińskich.

W rezultacie stosunki między Pekinem a New Delhi stały się napięte, a obie strony zwiększyły swoją obecność wojskową wzdłuż wspólnej granicy.

Od tego czasu Modi i Xi nie prowadzili formalnych rozmów, chociaż byli obecni na szeregu wydarzeń wielostronnych. Ich ostatnie rozmowy na szczycie odbyły się w październiku 2019 r. w mieście Mamallapuram na południu Indii.

Obydwaj rozmawiali krótko na marginesie szczytu G20 na Bali w listopadzie 2022 r. Ponownie rozmawiali na marginesie szczytu BRICS w Johannesburgu w sierpniu ubiegłego roku.

Xi opuścił szczyt G20 zorganizowany w następnym miesiącu w New Delhi, co jest decyzją postrzeganą jako kolejne niepowodzenie w ich stosunkach.

Wysiłki dyplomatyczne nabrały tempa w ostatnich miesiącach po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych obu krajów w lipcu i zgodzili się na zintensyfikowanie rozmów w celu złagodzenia napięć granicznych.

Spór spowodował, że New Delhi wzrosło kontrolę inwestycji pochodzących z Chin, zablokowało bezpośrednie loty między obydwoma krajami i prawie nie wydawało wiz obywatelom Chin.

Pakt uzgodniony w tym tygodniu dotyczył patroli wojskowych wzdłuż granicy. We wtorkowym ogłoszeniu nie wyjaśniono jednak, czy obejmowało ono całą długość granicy, czy tylko punkty, w których doszło do starć w 2020 roku.

Napięcia graniczne są drażliwą kwestią między Pekinem a New Delhi. Chiny rości sobie prawo do całości wschodniego stanu Arunachal Pradesh we wschodnich Indiach, uznając go za część swojego regionu Tybetu, a w 1962 roku oba państwa stoczyły wojnę graniczną.

Zrodlo