Wielka Brytania i Niemcy podpisują porozumienie w sprawie obronności, widząc zagrożenie ze strony Rosji

Pierwszy pakt obronny między obydwoma narodami zostaje zawarty, gdy rząd brytyjski forsuje reset w stosunkach z Europą.

Wielka Brytania i Niemcy podpisały dwustronny pakt obronny, którego celem jest m.in. przeciwdziałanie rosnącemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa ze strony Rosji.

W ramach porozumienia, podpisanego w środę, dwaj najwięksi w Europie wydający środki zobowiązują się do współpracy przy ćwiczeniach na wschodniej flance NATO w obliczu obaw związanych z możliwą eskalacją wojny na Ukrainie. Oznacza to także krok w dążeniu rządu brytyjskiego do zresetowania stosunków z innymi europejskimi odpowiednikami.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii John Healey powiedział, że porozumienie, nazwane Porozumieniem Trinity House, wzmocni zdolność Europy do samoobrony.

„Łączy nas te same zagrożenia: wojna na Ukrainie, konflikt na Bliskim Wschodzie, rosnąca agresja Rosji. Podzielamy te same wartości: demokrację, wolność jednostki, praworządność” – powiedział.

Jego niemiecki odpowiednik Boris Pistorius powiedział, że porozumienie „wzmocni… europejski filar NATO”.

„Stany Zjednoczone skupią się bardziej na Indo-Pacyfiku” – zauważył.

Do zawarcia porozumienia dochodzi w czasie, gdy wojna rozpoczęta inwazją Rosji na pełną skalę na Ukrainę w lutym 2022 r. nabiera tempa.

Stolica Ukrainy, Kijów, i jej europejscy sojusznicy niepokoją się wynikiem listopadowych wyborów prezydenckich w USA, który może mieć wpływ na amerykańską pomoc finansową i wojskową.

Obaj urzędnicy obrony wyrazili także zaniepokojenie doniesieniami o rozmieszczeniu wojsk północnokoreańskich w celu wsparcia rosyjskiej inwazji.

Szersza umowa w drodze

Brytyjski rząd laburzystów, który objął władzę po letnich wyborach, w różnych kwestiach stara się zresetować stosunki z Europą.

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zawarcia z Niemcami porozumienia w sprawie bezpieczeństwa w ciągu sześciu miesięcy od zdobycia władzy, a ministrowie stwierdzili, że szersze porozumienie dwustronne spodziewane jest na początku 2025 r.

Zgodnie z porozumieniem osiągniętym w środę niemieckie samoloty myśliwskie z łodziami podwodnymi będą latać „okresowo” ze szkockiej bazy wojskowej w celu patrolowania północnego Atlantyku.

Obaj sojusznicy z NATO będą także współpracować nad opracowaniem nowej broni o większym zasięgu i celności niż istniejące systemy rakietowe dalekiego zasięgu, takie jak Storm Shadow, które Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie.

Kraje będą współpracować nad uzbrojonymi pojazdami i dronami naziemnymi, a także pracować nad wyposażeniem niemieckich helikopterów Sea King przekazanych Ukrainie w nowoczesne systemy rakietowe.

Będą także ściślej współpracować w celu ochrony kluczowych podwodnych kabli na Morzu Północnym.

Oczekuje się, że niemiecki gigant obronny Rheinmetall otworzy fabrykę produkującą lufy do dział artyleryjskich z brytyjskiej stali, tworząc co najmniej 400 miejsc pracy.

Chociaż umowa – pierwsza tego typu pomiędzy obydwoma narodami – ma charakter dwustronny, jej podpisanie oznacza, że ​​Wielka Brytania, Niemcy i Francja podpisały już między sobą umowy obronne, co otwiera drzwi do ewentualnej dalszej współpracy.

W 2010 roku Wielka Brytania podpisała traktaty z Lancaster House z Francją. Niemcy i Francja porozumiały się w sprawie Traktatu z Akwizgranu, który wszedł w życie w 2020 roku.

Zrodlo