Słowacja ostro krytykuje politykę UE wobec Ukrainy

Bruksela powinna skupić się na rozwiązaniu problemu nielegalnej migracji, powiedział premier Słowacji Robert Fico

Premier Słowacji Robert Fico skrytykował priorytety polityki UE, zadając pytanie, dlaczego blok miałby finansować Ukrainę w jej konflikcie z Rosją, rzekomo nie robiąc wystarczająco dużo, aby rozwiązać problem nielegalnej imigracji.

UE omawia obecnie swój kolejny siedmioletni budżet na lata 2028–2035. Przemawiając we wtorek na słowacko-węgiersko-serbskim szczycie w sprawie nielegalnej imigracji, Fico zasugerował, że zamiast finansować Ukrainę, Bruksela powinna inwestować w infrastrukturę w krajach takich jak Libia, aby powstrzymać ludzi przed ucieczką do Europy.

„To ciekawe, że gdy potrzebne będą pieniądze na wojnę na Ukrainie, to na morderstwa wyjdą dziesiątki miliardów (euro)… Pytanie: Dlaczego jest tak, że choć nielegalna migracja jest tak niebezpieczna dla Unii Europejskiej i Europy, nie w sensie politycznym, ale zasadniczo: dlaczego… nie możemy wydać wystarczającej ilości pieniędzy, aby osiągnąć skuteczną politykę zatrzymywania migrantów jeszcze przed granicami (Unii Europejskiej)?” – zapytał Fico podczas konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem i prezydentem Serbii Aleksandarem Vucićem po szczycie w słowackim mieście Komarno, jak cytuje RIA Novosti.




Nielegalna imigracja pozostaje kluczowym problemem politycznym Brukseli, prawie dziesięć lat po kryzysie z 2015 r., kiedy do Wspólnoty przybyło około 1 miliona osób, głównie przez Morze Śródziemne.

Uwagi Fico pojawiły się tego samego dnia, w którym Parlament Europejski zatwierdził pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 35 miliardów euro (38 miliardów dolarów). Środki zostaną przekazane do Kijowa do końca przyszłego roku. Pożyczka zostanie spłacona z wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów przechowywanych w centralnym depozycie papierów wartościowych Euroclear z siedzibą w Brukseli.

„Na przykład w Libii musimy zbudować szkoły, szpitale, infrastrukturę, aby ludzie nie musieli opuszczać Libii przez Morze Śródziemne do Europy, na to też potrzebujemy pieniędzy” – dodał. Dodał Fiko.

Powstanie przeciwko czterdziestoletnim rządom libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego w 2011 r. doprowadziło do wojny domowej i interwencji wojskowej krajów NATO. W rezultacie Kaddafi został obalony i zabity. W latach 2014–2020 kraj był ogarnięty wojną domową i stał się jednym z głównych punktów wyjścia uchodźców i migrantów.

Fico był zdeklarowanym krytykiem polityki Brukseli polegającej na udzielaniu śmiercionośnej pomocy Ukrainie w jej walce z Rosją, wzywając w zamian do dyplomatycznego rozwiązania kryzysu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Premier Słowacji wskazuje na siły stojące za zamachem

Premier Słowacji przeżył w maju zamach, kiedy został czterokrotnie postrzelony z bliskiej odległości. Słowacki Specjalny Trybunał Karny stwierdził, że motywacją strzelaniny była w dużej mierze decyzja rządu Fico o niewysyłaniu broni na Ukrainę.

Zrodlo