Nie sprowadzajcie naszych uniwersytetów na starą ścieżkę, Tinubu do ASUU i innych

Prezydent Bola Tinubu zaapelował we wtorek do różnych związków zawodowych i pracowników uczelni, aby nie wracali do starej tradycji zamykania publicznych instytucji edukacyjnych w imię akcji protestacyjnych.

Wzywając ich, aby dali szansę pokojowi, prezydent powiedział: „Nasze uniwersytety, podobnie jak cały naród, potrzebują pokoju, aby zapewnić dobrobyt”.

Tinubu oświadczył to w swoim przemówieniu na 39. ceremonii zwołania Uniwersytetu w Ilorin, gdzie był reprezentowany przez Ministra Stanu ds. Edukacji, Hon. Yusuf Tanko Sununu.

Gość na uniwersytecie powiedział: „Minęły już czasy, gdy uniwersytety były zamykane z powodu problemów, które można było rozwiązać w drodze konstruktywnego zaangażowania. Wyrośliśmy ponad to i nie powinniśmy wracać na tę ścieżkę. Nie pozwolilibyśmy, aby coś takiego się powtórzyło”.

Powiedział, że rząd federalny pod jego administracją zapewni trwałość braterstwa z uniwersytetami poprzez uczciwe i konsekwentne, otwarte zaangażowanie między rządem z jednej strony a uniwersytetami z drugiej.

„W tym właśnie kontekście zainaugurowano Komitet Renegocjacyjny na rok 2009 pomiędzy rządem federalnym a stowarzyszeniami i związkami uniwersyteckimi pod przewodnictwem dr Yayale Ahmeda CFR” – powiedział.

W swoim przemówieniu prorektor uniwersytetu Surv. Abiodun Aluko pochwalił tę instytucję za utrzymanie statusu najbardziej poszukiwanego uniwersytetu w Nigerii.

Aluko pochwalił gubernatora stanu Kwara, AbdulRahmana AbdulRazaqa za poprawę infrastruktury wokół uniwersytetu, w szczególności za ukończenie mostu wiaduktowego, który ułatwi ruch w okolicy.

Gubernator AbdulRazaq, reprezentowany przez przewodniczącego wykonawczego Rady ds. Powszechnej Edukacji Podstawowej stanu Kwara (SUBEB), prof. Shehu Adaramaja, nalegał, aby absolwenci przyjęli innowacje i wnieśli pozytywny wkład w rozwój kraju.

Prorektor uniwersytetu, prof. Wahab Egbewole, zauważył, że UNILORIN wydał wybitnych Nigeryjczyków, którzy ogromnie przyczynili się do rozwoju kraju.

Zachęcał absolwentów do ciągłego uczenia się, oduczania i ponownego uczenia się, ponieważ ich wykształcenie stanowiło podstawę przyszłej globalnej konkurencji.

Zrodlo