Leeds 2 Watford 1: Farke znajduje swojego „Jamesa Bonda” w Tanace, trochę pozytywnej energii, ale Ramazani się martwi

Leeds United utrzymało presję na szczycie mistrzostw po zwycięstwie 2:1 nad Watford.

Podopieczni Daniela Farke’a w ciągu siedmiu minut zdobyli dwa gole po trafieniu Largiego Ramazaniego i Brendena Aaronsona i wytrzymali presję gości i zapewnili sobie drugie zwycięstwo z rzędu.

Imponujący początek meczu i kreatywny występ w pierwszej połowie zapewniły Leeds poprawę w dalszej grze, a jakość drużyny była na tyle wysoka, że… po prostu pokonała drużynę Toma Cleverleya.

Sportowiec wybiera najważniejsze punkty dyskusji.

To właśnie dzięki tym zwycięstwom awansujesz

Zwycięstwo to zwycięstwo i właśnie w takim meczu musi stoczyć drużynę z ambicjami awansu.

Ramazani dzięki łutowi szczęścia wyprowadził Leeds na prowadzenie po tym, jak bramkarz Watford Daniel Bachmann nie trafił w uderzenie z dystansu i rzucił piłkę poza linię bramkową. Następnie Bachmann podarował United drugą bramkę po dośrodkowaniu Willy’ego Gnonto bezpośrednio w stronę Aaronsona, który zapewnił świetne wykończenie. Jednak kontrast w grze w obu połowach był wyraźny.

Leeds stworzyło wiele sytuacji w pierwszej połowie i mogło strzelić więcej, ale nie udało mu się zwiększyć prowadzenia przed spadkiem w drugiej kwarcie. Czerpiąc inspirację z Leeds, Watford szybko rozpoczął mecz, gdy Kwadwo Baah wkroczył za Pascala Struijka i strzelił do bramki.

Watford w dalszym ciągu wywierał presję, szczególnie po stałych fragmentach gry, gdy dominowali Illan Meslier, ale Leeds nie poddawało się.

Manchester United również miał swoje szanse – para straciła przytomność po kiepskim meczu Joela Piroe, a Mateo Joseph strzelił głową bezpośrednio w Bachmanna.

Aaronson świętuje zdobycie gola z Piroe (George Wood/Getty Images)

Żółta kartka dla Juniora Firpo oznacza, że ​​opuści sobotni wyjazd do Bristol City z powodu zawieszenia, które zmusi Farke’a do zmiany składu po raz pierwszy w tym sezonie w Championship.

Podczas testu fizycznego Leeds zdołało przetrwać trudne momenty i osiem minut doliczonego czasu gry i zapewnić sobie punkty. Nie było to zwycięstwo, które na długo zapada w pamięć, ale jest to dokładnie taki rodzaj zwycięstwa, który wyznacza drużynie drogę do awansu.

Rothwell i Tanaka znów kluczowi

Po otrzymaniu pochwał i nagród dla każdego zawodnika meczu w piątkowym zwycięstwie 2:0 nad Sheffield United, Joe Rothwell i Ao Tanaka w dalszym ciągu udoskonalali swoją kwitnącą współpracę w środku pola.

Przystosowanie się do fizyczności roli defensywnego pomocnika było wyzwaniem dla dwóch kolejnych, naturalnie ofensywnych środkowych pomocników, ale po przepracowaniu wyzwań przed reprezentacjami przeciwko Norwich City i Sunderlandowi, radzą sobie świetnie.

Umiejętność Tanaki odpychania obrońców i wyprowadzania piłki z ciasnych przestrzeni w defensywie była kluczowa, gdy Watford budował presję, podobnie jak jego wyzwania, które podejmował w odpowiednim czasie, by powstrzymać kontrataki. Płynność Rothwella przy piłce komplementuje Tanakę i obaj postawili sobie za cel wyzwanie, aby Ethan Ampadu i Ilia Gruev rozpoczęli mecz, gdy wszyscy będą w dobrej formie.

Powrót Ampadu i Grueva jest jeszcze odległy. Obaj gracze są pauzowani w najbliższej przyszłości z powodu kontuzji kolan, ale Tanaka i Rothwell oferują większą intencję w ataku. Wysiłki Tanaki nie pozostały niezauważone przez jego kolegów z drużyny.

Rothwell robi wrażenie w pomocy Leeds (George Wood/Getty Images)

„On (Tanaka) był znakomity” – powiedział Farke. „Nie jestem pewien, czy to mówić, bo mogę zostać ukarany grzywną od EFL, ale chłopaki żartują i nazywają go Tygrysem Tanaką, który był złoczyńcą Bonda.

„Po tym meczu nazwałem go Jamesem Bondem. Uratował dziś świat, to był znakomity występ, a on zachował spokój przy piłce. Choć musiał kontynuować grę za żółtą kartką, w kluczowych i decydujących pojedynkach spisał się znakomicie. Zdecydowanie nie był złoczyńcą!”

Ramazani znów błyszczy, ale kontuzja jest zmartwieniem

Na boisku przebywał zaledwie 14 minut, ale Ramazani pozostawił po sobie ślad, gdy otworzył wynik. Angażował się, gdy Leeds zwiększało presję i zdobył drugą bramkę, ale w starciu z Festy Ebosele jego wynik był gorszy. Pomimo próby kontynuowania gry Ramazani musiał opuścić boisko w miejsce Manora Solomona, a zmiana ta odzwierciedla głębię talentu, jaki Farke posiada obecnie na ławce rezerwowych.

Od czasu zastąpienia Solomona, kiedy we wrześniu reprezentant Izraela został wykluczony z gry z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego i pleców, Ramazani jest iskrą na lewym skrzydle. Gole przeciwko Cardiff City, Norwich i Watford a także asysta w meczu przeciwko Coventry City pokazują, jak łatwo 23-latek odnalazł się w rozgrywkach Championship.

Ramazani zrobił wrażenie w mistrzostwach (Robbie Jay Barratt – AMA/Getty Images)

Farke miał wątpliwości, czy Ramazani poradzi sobie z fizycznością dywizji, ale do czasu pojedynku z Ebosele dobrze przeszedł drogę z La Liga do angielskiego futbolu.

Podpisany jako następca Crysencio Summerville i postrzegany jako zawodnik o profilu podobnym do zawodnika wartego 25 milionów funtów (32 miliony dolarów), Ramazani wygląda na zdolnego osiągnąć podobny poziom w koszulce Leeds. Następny mecz ligowy z Bristol City może nadejść dla niego za wcześnie, a Farke potwierdził, że skrzydłowy doznał kontuzji kostki, która wymaga dalszego zbadania. Leeds ma nadzieję, że nie jest to nic poważniejszego.

Co dalej z Leeds?

Podopieczni Farke’a udają się do Bristol City w sobotę na stadionie Ashton Gate o 12:30.

(Zdjęcie na górze: Tanaka i Farke po zwycięstwie nad Watfordem. Robbie Jay Barratt – AMA/Getty Images)