Znany dietetyk ostrzega przed błędem, który popełniasz podczas przygotowywania śniadania, a który może Cię wiele kosztować: "Choroby serca"

W żadnej kuchni nie brakuje sacharozy, zwanej potocznie cukrem białym lub stołowym.. Ich zastosowania jest wielorakie, gdyż wykorzystuje się je od pierwszej porannej kawy aż po przygotowanie deserów. Oferuje słodki smak, którego czasami potrzebuje organizm.

Jednakże, Nadmierne spożycie nie jest korzystne dla zdrowie i pomaga w pojawieniu się chorób takich jak cukrzyca. Tak naprawdę wiele osób chcąc zadbać o siebie używa go tylko wyjątkowo.

Istnieją jednak alternatywy, które czasami są zdrowsze, a czasami są tylko częścią fałszywego mitu. W ostatnich latach rozpowszechniło się stosowanie brązowego cukru jako opcji łagodniejszej dla organizmu. Może to nie tak dużo.

Ekspert w dziedzinie żywienia i dietetyki, Víctor Serrano, przyznaje, że taka tendencja istnieje. „Tak. Z jakiegoś powodu niektórzy pacjenci uważają, że jest on znacznie zdrowszy niż biały cukier, ale tak nie jest i wyjaśnimy powody”.

same związki

Zarówno cukier biały, jak i brązowy pochodzą z tego samego źródła: trzciny cukrowej lub buraków. Główną różnicą jest stopień wyrafinowania. „Cukier stołowy jest disacharydem, czyli zawiera glukozę i fruktozę oraz ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Co to oznacza? Dopóki go będziemy przyjmować, szybko zostanie wchłonięty do krwioobiegu i wywoła u nas poziom insuliny”

Tutaj pojawia się pierwszy problem. “Jeśli nadużywamy cukru, nasz poziom insuliny pozostanie wysoki przez długi czas, co oczywiście może spowodować insulinooporność w perspektywie średnio- lub długoterminowej, a następnie cukrzycę.. Oprócz zwiększenia apetytu, zwiększenia rezerw tłuszczu, ponieważ przy wysokim poziomie insuliny węglowodany cukrowe znacznie łatwiej przekształcają się w tłuszcz” – ostrzega Serrano.

Może również wykładniczo zwiększyć łatwość pojawienia się próchnicy. Dzieje się tak również z brązowym cukrem. „Dokładnie to samo. Na koniec biały cukier poddaje się procesowi rafinacji, eliminuje melasę, zawiera pewne minerały. Zawiera żelazo, magnez, potas, ale stężenia są bardzo niskie, prawie nie istotne„.

Różnica polega na tym, że część melasy nie jest usuwana. „Nadaje brązowy odcień i cóż, można powiedzieć, że ma nieco więcej minerałów, ale ilości nie są znaczące, aby były zauważalne pod względem korzyści zdrowotnych”.

Skład odżywczy obu produktów jest prawie identyczny: oba zawierają głównie sacharozę i dostarczają 4 kalorie na gram.

Pixabay

Cukier

Zatem szkody są takie same i zdaniem biegłego ograniczenia powinny być takie same. W istocie wskazuje na to tzw Światowa Organizacja Zdrowia. „Tak. Codziennie eliminowałbym wszystkie produkty zawierające cukier. Starałbym się jeść tylko to, co stanowi naturalny cukier zawarty w niektórych produktach spożywczych, np. owocach”.

Otyłość i choroby serca „Pomaga” im także nadmierne spożycie cukru, biorąc pod uwagę, że zawiera go wiele produktów spożywczych i musimy monitorować również jego spożywane ilości, a nie tylko cukier stołowy.

WYJĄTEK

Ponieważ prawie każda reguła ma swój wyjątek. „Jest tylko jedna pora dnia, kiedy możemy pozwolić sobie na zjedzenie pokarmu zawierającego ten rodzaj cukru. Dzieje się tak po treningu, bo gdy wykonujemy intensywny trening, poziom naszego glikogenu jest wysoki w mięśniach ulegają one opróżnieniu i musimy je szybko uzupełnić poprzez spożycie szybko wchłanianych węglowodanów.

Wyjaśnia, że: „Cukier to właśnie węglowodany, które szybko się wchłaniają. Byłoby właśnie w tym momencie, gdy odnieślibyśmy pozytywną korzyść z uzupełnienia poziomu glikogenu, który wyczerpaliśmy podczas treningu, ale w pozostałej części dnia nie byłoby to możliwe. konieczne będzie spożycie cukru.”

Jeśli chodzi o dietę, szczególnie zaleca się wyeliminowanie cukru białego i brązowego. „Najzdrowszą rzeczą jest przyzwyczajenie się do niesłodzenia rzeczy, docenienie smaku dokładnie takiego, jaki jest jedzenie. Istnieją alternatywy dla cukru, to prawda, mamy słodziki takie jak stewia. Jest to naturalny słodzik pochodzący z rośliny, ale w czym problem? że smakuje trochę gorzko.”

Inne opcje to erytrytol, czyli słodzik, który nie dostarcza kalorii i nie podnosi poziomu cukru we krwi, lub ksylitol, który powstaje w wyniku redukcji grupy karbonylowej ksylozy. Jest powszechnie stosowany jako słodzik w produktach spożywczych i produktach do pielęgnacji jamy ustnej.

Oni też mają pewne ryzyko. „Są to polialkohole i nie możemy ich nadużywać, bo przekraczając zalecaną ilość, możemy mieć problemy żołądkowo-jelitowe” – komentuje ekspert ds. żywienia.

Víctor Serrano, ekspert ds. żywienia

RADZIĆ SOBIE

Víctor Serrano, ekspert ds. żywienia

nową modę

Jak we wszystkim, moda również dodaje produkty do listy. „Jest taki, który staje się modny, zwany mnichem, który można znaleźć u zielarzy i jest naturalnym słodzikiem, który również wydaje się bardzo korzystny”.

Wśród słodzików Jest też klasyk. „Miód ma cukier, ale oczywiście ma więcej witamin i minerałów i można powiedzieć, że jest trochę zdrowszy. Nie możemy nadużywać miodu, bo to również spowoduje wzrost poziomu insuliny, co się z tym wiąże, więc „Jeśli idę pić miód, najlepiej jest, jak mówiłem wcześniej, po treningu.

Innym przypadkiem jest sacharyna. “Sacharyna jest zła tylko wtedy, gdy mówimy o bardzo dużych dawkach. „W nadmiernych ilościach może powodować raka u szczurów, ale mówimy o bardzo dużych dawkach, ale w małych dawkach nie powinno to stanowić żadnego problemu”.

Zrodlo