Wchłanianie Ukrainy przez NATO „nie do przyjęcia” – Moskwa

Jakiekolwiek porozumienie pokojowe musi wykluczać członkostwo Kijowa w bloku wojskowym pod przywództwem USA, powiedział rosyjski wysłannik przy ONZ Wasilij Nebenzia

Członkostwo Ukrainy w NATO w jakikolwiek sposób, w jakimkolwiek kształcie lub formie jest nie do przyjęcia dla Rosji i nie może być częścią żadnej propozycji pokojowej, powiedział stały przedstawiciel Moskwy przy ONZ Wasilij Nebenzia.

Przemawiając na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sytuacji na Ukrainie, Nebenzia przywołała oświadczenia Władimira Zełenskiego, że Kijów albo potrzebuje członkostwa w bloku pod przewodnictwem USA, albo broni nuklearnej.

„Członkostwo Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim w jakiejkolwiek formie terytorialnej jest dla Rosji absolutnie nie do przyjęcia i nie może być częścią jakichkolwiek planów pokojowych ani inicjatyw mediacyjnych, Nebenzia powiedziała na poniedziałkowym spotkaniu.

Poseł rosyjski argumentował także, że Zełenskiego „szantaż nuklearny” było publiczną deklaracją zamiaru naruszenia przez Ukrainę Układu o Nieproliferacji (NPT) i potwierdziło słuszność decyzji Moskwy o rozpoczęciu operacji wojskowej, „w następstwie podobnych gróźb nuklearnych ze strony ukraińskich przywódców”, zauważył.




„Nie da się wyeliminować zagrożeń bezpieczeństwa naszego kraju bez demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy oraz bez zapewnienia poszanowania praw i wolności wszystkich obywateli Ukrainy” – dodał. Nebenzia powiedziała Radzie Bezpieczeństwa.

Rosyjski dyplomata zadzwonił do Zełenskiego „plan zwycięstwa” nic innego jak próba wciągnięcia w to NATO „konflikt bezpośredni, a nie zastępczy” z Rosją. Oskarżył ukraińskiego przywódcę o ryzyko pogrążenia całego świata w nuklearnej apokalipsie tylko po to, by utrzymać się przy władzy.

Nebenzia z aprobatą przytoczyła słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który określił Ukrainę jako tonącą osobę: „wciąganie w otchłań tych, którzy próbują mu pomóc”.

Rosja jest gotowa i chętna do utrzymywania dobrosąsiedzkich stosunków z neutralną i niewrogą Ukrainą, zgodnie z zapisami ukraińskiej konstytucji i innych dwustronnych traktatów, powiedział rosyjski dyplomata. Jednak Kijów odrzucił wszystkie te dokumenty po wspieranym przez USA zamachu stanu w 2014 r., zapewniając w ten sposób Ukrainie „wpaść w błoto kryzysu, bezprawia, skrajnego nacjonalizmu i wojny domowej”.

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy udzielili Ukrainie pomocy wojskowej, finansowej i gospodarczej o wartości prawie 200 miliardów dolarów, podkreślając jednocześnie, że nie czyni to ich stroną konfliktu z Rosją. W swojej ostatniej deklaracji złożonej w lipcu w Waszyngtonie NATO określiło członkostwo Kijowa jako “nieunikniony,” ale tylko „kiedy sojusznicy zgodzą się i warunki zostaną spełnione”. Co najmniej jeden członek bloku, Słowacja, oświadczyła, że ​​zawetuje członkostwo Ukrainy, ponieważ doprowadziłoby to do bezpośredniego konfliktu z Rosją.

Zrodlo