To nie puszki, to działania 4 generałów TNI „szepczących” Prezydent Prabowo

Djakarta – Prezydent Prabowo Subianto oficjalnie mianował 7 Specjalnych Doradców, które odbyło się w Pałacu Państwowym w Dżakarcie, wtorek, 22 października 2024 r.

Przeczytaj także:

Jako specjalny doradca prezydenta Muhadjir Effendy powiedział, że Prabowo skupiało się na kwestiach pielgrzymki w Indonezji

Inauguracja siedmiu specjalnych doradców Prezydenta następuje na podstawie dekretu prezydenckiego nr 140P z 2024 r. w sprawie powołania specjalnych doradców Prezydenta.

„Dzięki łasce Boga Wszechmogącego Prezydent Republiki Indonezji rozważa i tak dalej, pamięta i tak dalej, decyduje i ustala itd. Po pierwsze, powołuje Specjalnego Doradcę Prezydenta” – powiedział zastępca ds. administracyjnych w sekretarz stanu Ministerstwa Ninik Purwanti w Pałacu Stanowym odczytał dekret prezydencki.

Przeczytaj także:

Mianowany na specjalnego doradcę Prabowa. Oto pensja, jaką dostają Luhut i Terawan

Siedmiu Specjalnych Doradców Prezydenta powołanych przez Prabowo to:

  1. Specjalny doradca Prezydenta ds. Polityki i Bezpieczeństwa Generał TNI (w stanie spoczynku) Wiranto
  2. Specjalny doradca ds. cyfryzacji i technologii generała rządu TNI (w stanie spoczynku) Luhut Binsar Pandjaitan
  3. Specjalny Doradca Prezydenta ds. Obrony Narodowej, Przewodniczący Komisji Polityki Przemysłu Obronnego, Generał TNI (w stanie spoczynku) Dudung Abudrachman
  4. Specjalny doradca ds. ekonomii i rozwoju narodowego Bambang Permadi Soemantri Brodjonegoro
  5. Specjalny doradca prezydenta ds. energii, Purnomo Yusgiantoro
  6. Specjalny doradca prezydenta ds. hadżdż Muhadjir Effendy
  7. Specjalny doradca Prezydenta ds. Zdrowia Narodowego, generał broni TNI (w stanie spoczynku) Terawan Agus Putranto.

Przeczytaj także:

Minister koordynujący AHY zajmie dawne biuro Luhut Binsar Pandjaitan przy Jalan MH Thamrin

Z tej okazji Prezydent Prabowo powołał także szereg Specjalnych Wysłanników na podstawie Dekretu Prezydenta Republiki Indonezji nr 76/M z 2024 r. w sprawie powołania Specjalnych Wysłanników Prezydenta na lata 2024-2029.

Co ciekawe, spośród 7 Specjalnych Doradców czterech z nich to Generałowie TNI. Liczby te mają silne doświadczenie wojskowe, co zapewnia dziesięciolecia doświadczenia w różnych dziedzinach.

Poniżej znajdują się sylwetki i osiągnięcia czterech emerytowanych generałów TNI, którzy zostali wyznaczeni przez Prezydenta Prabowo Subianto na Specjalnych Doradców Prezydenta:

1. Specjalny doradca Prezydenta ds. Polityki i Bezpieczeństwa Generał TNI (w stanie spoczynku) Wiranto

Specjalny doradca prezydenta ds. polityki i bezpieczeństwa, Wiranto

Emerytowany generał TNI Wiranto urodził się w Yogyakarcie 4 kwietnia 1947 roku. Wiranto stał się postacią numer jeden lub naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Republiki Indonezji (ABRI) w czasach rządu Soeharto.

Ten były wysoki rangą oficer wojskowy (Pati) ukończył Narodową Akademię Wojskową w 1968 roku i ma doświadczenie w oddziale piechoty Korpusu.

Kariera wojskowa Wiranto rozpoczęła się, gdy otrzymał mandat doradcy Prezydenta Republiki Indonezji Soeharto, któremu w 1993 r. powierzono stanowisko szefa sztabu Dowództwa Wojskowego w Jayakarcie, a rok później został mianowany dowódcą Jayakarty Dowództwo Wojskowe.

Jego praca stała się jeszcze bardziej widoczna, gdy w 1996 roku został mianowany dowódcą Dowództwa Rezerwy Strategicznej Armii (Pangkostrad).

Szczyt jego kariery w armii osiągnął w 1997 r., kiedy został mianowany szefem sztabu armii indonezyjskiej (Kasad), co zapewniło mu dotarcie do najwyższych kręgów władzy w wojsku. Rok później, a dokładnie w 1998 r., Wiranto powierzono stanowisko dowódcy Sił Zbrojnych Republiki Indonezji (Panglima ABRI), w skład których wchodziły wówczas TNI i Polri, co czyniło go jedną z centralnych postaci armii w okresie reform pełnym wyzwań.

W 1999 r., kiedy TNI i Polri zostały oficjalnie rozdzielone, Wiranto kontynuował swoją rolę dowódcy Indonezyjskiej Armii Narodowej (Panglima TNI), przewodząc TNI w erze politycznego przejścia Indonezji od Nowego Porządku do reform.

Po odbyciu służby wojskowej Wiranto zajął się polityką. Założyciel partii politycznej Hanura w 2009 r. próbował zostać wiceprezydentem wraz z Jusufem Kallą, ale przegrał.

W rządzie Wiranto został mianowany ministrem koordynującym ds. polityki, prawa i bezpieczeństwa za czasów prezydenta BJ Habibiego.

2. Specjalny doradca ds. cyfryzacji i technologii generała rządu TNI (w stanie spoczynku) Luhuta Binsara Pandjaitana

Luhut Binsar Pandjaitan został mianowany przewodniczącym Krajowej Rady Ekonomicznej

Luhut Binsar Pandjaitan został mianowany przewodniczącym Krajowej Rady Ekonomicznej

Zdjęcie:

  • Zrzut ekranu Sekretariatu Prezydenta na YouTube

Emerytowany generał TNI Luhut Binsar Panjaitan urodził się 28 września 1947 r. w Toba Samosir na Sumatrze Północnej jako starszy oficer (Pati) w stopniu generała armii indonezyjskiej.

Ukończył Akademię Wojskową (Akmil) z tytułem najlepszego absolwenta i otrzymał nagrodę Adhi Makayasa w 1967 roku.

Po studiach w Akademii Wojskowej rozpoczął karierę wojskową w stopniu podporucznika i został przydzielony do Dowództwa Sił Specjalnych (Kopassus).

Pełniąc swoje obowiązki w Kopassusie, osiągał różne stanowiska, stał się także postacią pionierską, założycielem Oddziału Antyterrorystycznego, aż w 1997 roku otrzymał ostatecznie stopień trzech gwiazdek.

W latach 1997-1999 Luhut awansował do rangi trzech gwiazdek, kiedy powierzono mu stanowisko dowódcy ds. edukacji i szkolenia armii indonezyjskiej w Bandung.

Punktem kulminacyjnym w karierze Luhuta w wojsku był awans do stopnia pułkownika i objęcie stanowiska dowódcy Korem 081/Dhirotsaha Jaya, gdzie otrzymał tytuł najlepszego dowódcy Korem w Indonezji. W 1995 roku został mianowany zastępcą dowódcy Pussenif Kodiklatad, a w latach 1996-1997 ostatecznie osiągnął stopień generała dywizji jako Danpussenif Kodiklatad. Szczyt kariery wojskowej Luhuta osiągnął, gdy w latach 1997–1998 został Dankodiklatadem w stopniu generała porucznika.

W rządzie wstąpił do Partii Golkar jako zastępca przewodniczącego Rady Doradczej towarzyszącej Akbarowi Tandjungowi, przywódcy Aburizal Bakrie. W wyborach prezydenckich w 2014 roku zrezygnował z mandatu Golkara, ponieważ wspierał kandydatkę na prezydenta Joko Widodo. Tymczasem Golkar wspiera parę Prabowo-Hatta.

Prezydent-elekt Joko Widodo ostatecznie mianował Luhuta Binsara Panjaitana na nowe stanowisko, a mianowicie szefa sztabu Prezydenta Republiki Indonezji na lata 2014–2019. Stał się ważną osobą w środowisku Pałacu Prezydenckiego.

Następnie prezydent Jokowi mianował go ministrem koordynującym ds. polityki, prawa i bezpieczeństwa (Menko Polhukam) w 2016 r., a następnie ministrem koordynującym ds. gospodarki morskiej i zasobów na lata 2016–2019.

3. Specjalny Doradca Prezydenta ds. Obrony Narodowej, Przewodniczący Komisji Polityki Przemysłu Obronnego Generał TNI (w stanie spoczynku) Dudung Abudrachman

Prezydent Indonezji Prabowo Subianto mianował Dudunga Abdurachmana na stanowisko specjalnego doradcy.

Prezydent Indonezji Prabowo Subianto mianował Dudunga Abdurachmana na stanowisko specjalnego doradcy.

Były szef sztabu armii (KSAD) generał TNI (Purn) Dudung Abdurachman został jednym ze specjalnych doradców prezydenta Prabowo Subianto.

Dudung urodził się 19 listopada 1965 r. w Bandung na Jawie Zachodniej. W 1988 r. ukończył Akademię Wojskową (Akmil) i ma doświadczenie w branży piechoty.

Zanim stał się numerem jeden w armii indonezyjskiej, jego kariera wojskowa rozpoczęła się pod koniec lat 80. XX wieku, kiedy Dudung służył jako dowódca plutonu III kompanii B Yonif 744/Satya Yudha Bakti w latach 1989–1992.

W tej jednostce bojowej Dudung brał udział w operacjach bezpieczeństwa na obszarach objętych konfliktem, wzmacniając swoje umiejętności w terenie. Jego kariera nadal rosła, kiedy w latach 1993–1994 został dowódcą I plutonu w tej samej jednostce, wykazując się przywództwem na poziomie taktycznym.

Po zdobyciu dojrzałego doświadczenia w tej dziedzinie Dudung zaczął zajmować bardziej strategiczną pozycję. W 1995 roku, kiedy piastował stopień kapitana, został mianowany dowódcą kompanii A Yonif 741/Satya Bhakti Wirottama.

Jego kariera generała rozpoczęła się w 2015 r., kiedy został awansowany na generała brygady, a w 2018 r. na generała dywizji (Mayjen), aż w 2020 r. Dudung został mianowany Pangdam Jayakarta.

Kolejne ważne stanowisko przypadło w 2021 r., kiedy Dudung został mianowany dowódcą Kostradu, a pod koniec 2021 r. ostatecznie osiągnął szczyt swojej kariery jako szef sztabu armii (Kasad).

4. Specjalny doradca Prezydenta ds. Zdrowia Narodowego Generał broni TNI (w stanie spoczynku) Terawan Agus Putranto

Były minister zdrowia Terawan Agus Putranto

Były minister zdrowia Terawan Agus Putranto

Ostatnim Specjalnym Doradcą Generała TNI był Terawan Agus Putranto, urodził się 5 sierpnia 1964 roku w Yogyakarcie.

Emerytowany generał TNI Terawan Agus Putranto nie jest absolwentem Akademii Wojskowej, posiada wykształcenie medyczne.

Terawan studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Gadjah Mada (UGM) w 1990 roku i kontynuował specjalizację z radiologii. Uniwersytet Airlangga (Unair), Surabaya w 2004 roku.

Aż w końcu uzyskał stopień doktora na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Hassanuddin (Unhas) w Makassar w 2013 roku.

Następnie Terawan służył w agencji wojskowej armii, a następnie został przydzielony do kilku obszarów, w tym na Bali, Lombok i Dżakartę.

Terawan osiągnął szczyt swojej kariery, kiedy w 2015 roku został mianowany dyrektorem Centralnego Szpitala Wojskowego Gatot Soebroto (RSPAD). Za swoją służbę Terawan otrzymał szereg nagród.

Należą do nich nagroda Hendropriyono Strategic Consulting (HSC) i dwa rekordy MURI, a także bycie wynalazcą terapii prania mózgu i większości zastosowań programu Digital Subtraction Angiogram (DSA).

Następna strona

1. Specjalny doradca Prezydenta ds. Polityki i Bezpieczeństwa Generał TNI (w stanie spoczynku) Wiranto

Następna strona



Zrodlo