Chiny potwierdzają pakt z Indiami w celu „rozwiązania” konfliktu dotyczącego spornej granicy

Pekin sygnalizuje „pozytywną aprobatę” dla porozumienia, gdy chiński prezydent Xi i indyjski premier Modi biorą udział w szczycie BRICS w Rosji.

Chiny potwierdziły osiągnięcie porozumienia z Indiami w sprawie spornej granicy w regionie Himalajów dzień po oświadczeniu New Delhi, że osiągnęło porozumienie z Pekinem w sprawie patroli wojskowych wzdłuż granicy.

Jednak we wtorkowym ogłoszeniu nie wyjaśniono, czy pakt obejmował całą długość granicy, czy tylko punkty, w których obie strony toczą konflikt od 2020 roku.

Stosunki między dwoma najludniejszymi, uzbrojonymi w broń nuklearną sąsiadami świata stały się napięte od czasu, gdy cztery lata temu w starciach między ich żołnierzami na w dużej mierze niewyznaczonej granicy w regionie Ladakh w zachodnich Himalajach zginęło 20 żołnierzy indyjskich i czterech chińskich.

Od czasu potyczki w 2020 r. obie strony wycofały dziesiątki tysięcy żołnierzy i zgodziły się nie wysyłać patroli na wąski pas otaczający Linię Rzeczywistej Kontroli, która jest nieoficjalnym rejonem w Himalajach o długości około 3488 km (2167 mil), z Chiny domagają się znacznie krótszego odcinka.

Oddziela terytoria zajęte przez Chińczyków i Hindusów od Ladakhu na zachodzie po wschodni stan Arunachal Pradesh w Indiach, do którego Chiny rości sobie w całości prawa, uznając je za część swojego regionu Tybetu.

W 1962 roku wojska chińskie przekroczyły granicę z Indiami podczas sporu o wytyczenie granicy, co wywołało czterotygodniową wojnę. Chiny zachowały Aksai Chin, strategiczny korytarz łączący Tybet z zachodnimi Chinami.

„Ostatnio Chiny i Indie utrzymywały ścisły kontakt kanałami dyplomatycznymi i wojskowymi w kwestiach związanych z granicą chińsko-indyjską” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Lin Jian.

„Obecnie obie strony osiągnęły rozwiązanie odpowiednich kwestii, które Chiny oceniają pozytywnie” – powiedział Lin.

W poniedziałek Minister Spraw Zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że obie strony osiągnęły porozumienie w sprawie patrolowania granicy, co oznacza koniec konfliktu wojskowego.

Porozumienie „tworzy podstawę dla pokoju i spokoju wzdłuż granicy, który panował przed 2020 rokiem” – powiedział na konferencji zorganizowanej przez indyjskiego nadawcę NDTV.

Lin powiedział, że Chiny będą współpracować ze stroną indyjską nad wdrożeniem paktu, nie wdając się w żadne szczegóły.

Ogłoszenie porozumienia nastąpiło w czasie, gdy premier Indii Narendra Modi i prezydent Chin Xi Jinping przebywali w Kazaniu w Rosji na szczycie BRICS obejmującym główne gospodarki rozwijające się.

Według doniesień mediów indyjskich Modi i Xi mogli prowadzić rozmowy na marginesie wydarzenia.

Rzecznik MSZ Lin odmówił potwierdzenia spotkania, twierdząc jedynie, że Chiny przekażą informacje „w odpowiednim czasie”.

ZDJĘCIE PLIKU: Premier Indii Narendra Modi (po prawej) i prezydent Chin Xi Jinping machają do mediów podczas okazji do zrobienia zdjęcia przed spotkaniem w Hyderabad House w New Delhi, 18 września 2014 r. REUTERS/Ahmad Masood/File Photo
Premier Indii Narendra Modi (po prawej) i prezydent Chin Xi Jinping spotykają się w Hyderabad House w New Delhi, 18 września 2014 r. [Ahmad Masood/Reuters]

Zrodlo