Brytyjski premier odpowiada na wezwanie do odszkodowań za handel niewolnikami

Według jego rzecznika kwestia ta nie znajduje się w porządku obrad szczytu Wspólnoty Narodów premiera Keira Starmera

Jak wynika z poniedziałkowego raportu Reuters, Wielka Brytania nie poruszy w tym tygodniu kwestii odszkodowań za niewolnictwo transatlantyckie na spotkaniu narodów Wspólnoty Narodów.

W poniedziałek na Samoa rozpoczęło się posiedzenie szefów rządów Wspólnoty Narodów (CHOGM). Skupia przywódców i urzędników z 56 krajów, w większości z byłych kolonii brytyjskich. Organizacja ma wybrać nowego sekretarza generalnego podczas wydarzenia.

Według raportu na spotkaniu będą obecni zarówno brytyjski premier Keir Starmer, jak i król Karol. Jednak rzecznik Starmera powiedział w poniedziałek, że reparacje nie znajdują się w porządku obrad premiera.

„Nie płacimy odszkodowań” – powiedział rzecznik, dodając „Stanowisko w sprawie przeprosin pozostaje takie samo. Nie będziemy przepraszać w CHOGM.”

Rzecznik zauważył również, że tak „kontynuuj współpracę z partnerami w tych kwestiach”.

W kwietniu 2023 r. poprzednik Starmera, były premier Rishi Sunak, publicznie odmówił przeprosin ani zaoferowania odszkodowań za handel niewolnikami, mówiąc, że „Próba rozwikłania naszej historii nie jest właściwą drogą i nie jest to coś, na czym skupimy naszą energię”.

Wielka Brytania od lat stoi w obliczu rosnących żądań wypłaty odszkodowań za swoją rolę w praktykach niewolniczych. W ciągu 150 lat Imperium Brytyjskie sprzedało około 3,1 miliona Afrykanów, z czego 2,7 miliona wysłano do kolonii na Karaibach, w Ameryce Północnej i Południowej oraz w innych miejscach. Handel niewolnikami został zniesiony przez parlament brytyjski w 1807 roku.




Według badań przeprowadzonych przez firmę doradztwa gospodarczego Brattle Group Report i opublikowanych przez Uniwersytet Indii Zachodnich w 2023 r., sama Wielka Brytania byłaby obciążona kwotą 24 bilionów dolarów w ramach odszkodowań za niewolnictwo transatlantyckie w 14 krajach. Z tej kwoty około 9,6 biliona dolarów przypadłoby Jamajce.

Tymczasem źródła poinformowały Reuters, że Wspólnota Karaibów (Caricom), składająca się z 15 państw członkowskich, jest gotowa podnieść kwestię reparacji na spotkaniu Wspólnoty Narodów.

W lipcu premier Trynidadu i Tobago Keith Rowley ujawnił decyzję Caricom o „bardzo mocno” przemawiał na temat odszkodowań podczas CHOGM na Samoa.

Sędzia ONZ Patrick Robinson powiedział w sierpniu 2023 r., że Wielka Brytania nie będzie już mogła ignorować rosnących wezwań do odszkodowań za niewolnictwo transatlantyckie, podkreślając, że rekompensata „wymaga tego historia i tego wymaga prawo”.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo