Zmiany w stosunkach Korei Północnej z Chinami po 75 latach dyplomacji

Wtorek, 22 października 2024 – 01:01 WIB

Pjongjang, VIVA – Pomimo 75 lat stosunków dyplomatycznych zaufanie Pjongjangu do Pekinu wydaje się słabnąć. Korea Północna, niegdyś bardzo bliska i zależna od Chin, obecnie ma coraz większe trudności w utrzymaniu dobrych stosunków.

Przeczytaj także:

Gibran gości na lunchu wiceprezydenta Chin Hana Zhenga – oto co jest omawiane

„Ich dwustronne stosunki na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci charakteryzowały się wzlotami i upadkami. W większości przypadków ich relacje nie są dobre” – stwierdziła Choo Jae-woo, profesor chińszczyzny na Uniwersytecie Kyung Hee. „Jednak interesujące jest to, że ich napięte relacje za każdym razem udaje się odbudować. Biorąc pod uwagę tę dynamikę, błędem byłoby interpretowanie bieżących wydarzeń jako predyktora przyszłości ich związku.

Według Koreatimes.co.kr północnokoreański przywódca Kim Dzong-un nie ufa Chinom tak jak jego zmarły ojciec, Kim Dzong-il. Na liście nakazów i zakazów dla swojego następcy i najmłodszego syna, Kim Dzong-una, napisanej w 2011 roku, Kim Dzong-il wyraźnie odradzał ufanie Chinom.

Przeczytaj także:

Minister spraw zagranicznych Sugiono przedstawia przyszłe stosunki Indonezji z Chinami i USA

Ostrzegł, że Chiny są zawodne i obwinia je za spowodowanie najtrudniejszych czasów w Korei Północnej. Informacją tą podzielił się północnokoreański uciekinier Lee Yoon-geol, który twierdził, że uzyskał je z różnych źródeł w Korei Północnej, które miały dostęp do testamentu Kim Dzong-ila.

Nieżyjący już Kim Dzong-il nie był jedynym przywódcą Korei Północnej, który żywił głębokie podejrzenia wobec Chin. Jego ojciec, Kim Il-sung, założyciel Korei Północnej, również był krytyczny wobec Chin. Ta nieufność została przekazana obecnemu przywódcy Kim Dzong-unowi. Ta historia pokazuje, że przywódcy Korei Północnej od dawna podejrzliwie patrzą na Chiny.

Przeczytaj także:

Calvin Verdonk zwierza się europejskim mediom: Spokojna reprezentacja Indonezji obnaża hańbę Bahrajnu i Chin

Były urzędnik Korei Północnej przemawiając w Asia Society w październiku 2017 r. zauważył, że Kim Dzong-un ostro skrytykował chińskiego przywódcę Xi Jinpinga po jego wizycie w Korei Południowej w 2014 r. w celu wzięcia udziału w szczycie z ówczesną prezydent Park Geun-hye.

Korea Północna żywi szczególną urazę do Chin. Kraj wyraził na przykład niezadowolenie z chińskich planów budowy 191 obiektów telekomunikacyjnych zdolnych do nadawania sygnałów FM, w tym 17 stacji w pobliżu granicy z Koreą Północną. W e-mailu do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Korea Północna skarżyła się, że Chiny nie skonsultowały się z nią wcześniej.

Jednakże ITU odrzuciło skargę, stwierdzając, że zarejestrowanie stacji FM w ITU lub jej obsługa nie wymaga wcześniejszej zgody między krajami. Korea Północna jest szczególnie zaniepokojona faktem, że stacje mogą doprowadzić do napływu informacji z zewnątrz do kraju.

Mimo że ich dwustronne stosunki obchodzą 75. rocznicę istnienia, eksperci zauważają, że Pjongjang nadal ma wątpliwości co do Pekinu. Testy nuklearne i wystrzelenia rakiet Korei Północnej rzuciły cień na jej stosunki z Chinami, które opowiadały się za wznowieniem rozmów sześciostronnych mających na celu denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Naciski dyplomatyczne Pjongjangu na Stany Zjednoczone i Koreę Południową w 2018 i 2019 r. tymczasowo poprawiły stosunki między Kimem a prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Jednak Korea Północna była bardzo zdenerwowana na Chiny w związku z różnymi kwestiami związanymi z denuklearyzacją. Potępienie przez niego wspólnego oświadczenia Korei Południowej, Japonii i Chin podczas ich pierwszego trójstronnego szczytu od 2019 r. zostało odebrane jako rzadka nagana wobec Chin.

W oświadczeniu wspomniano o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, co wyraźnie nie spodobało się Pjongjangowi. W rzeczywistości Korea Północna celowo zawstydziła Chiny na krótko przed inauguracyjnym Forum Pasa i Szlaku w Pekinie w maju 2017 r., przeprowadzając wystrzelenie rakiety w pobliżu chińskiej granicy. Od tego czasu dynamika regionalna uległa znaczącym zmianom.

Po osiągnięciu w 2017 r. najniższego poziomu od dziesięcioleci stosunki chińsko-północnokoreańskie zaczęły się poprawiać po pierwszym spotkaniu Xi Jinpinga i Kim Dzong-una w marcu 2018 r. Pomimo pięciu kolejnych spotkań stosunki nie uległy pełnej poprawie. Ich związek był daleki od niegdyś bliskiego związku, który Mao Zedong określił jako „bliski jak usta i zęby”.

VIVA Military: Prezydent Chin, Xi Jinping

VIVA Military: Prezydent Chin, Xi Jinping

Podczas pandemii Korea Północna zamknęła wszystkie swoje granice i wstrzymała prawie cały handel, nawet ze swoim największym partnerem handlowym, Chinami. Korea Północna zintensyfikowała także agresywną retorykę i działania w zakresie testowania rakiet, budząc obawy na arenie międzynarodowej.

W kwietniu 2024 r. Chiny wysłały do ​​Korei Północnej trzeciego najwyższego urzędnika, Zhao Lejiego, wraz z delegacją. Wizyta ta wiąże się z rosnącymi obawami związanymi z rosnącą agresją Korei Północnej. Biorąc pod uwagę ten rozwój wydarzeń, trudno sobie wyobrazić, że Korea Północna zmieni swoje postrzeganie Chin, nawet gdy obchodzą 75. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Następna strona

Korea Północna żywi szczególną urazę do Chin. Kraj wyraził na przykład niezadowolenie z chińskich planów budowy 191 obiektów telekomunikacyjnych zdolnych do nadawania sygnałów FM, w tym 17 stacji w pobliżu granicy z Koreą Północną. W e-mailu do Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) Korea Północna skarżyła się, że Chiny nie skonsultowały się z nią wcześniej.

Następna strona



Zrodlo