Niemieccy lekarze zaniepokojeni rosnącymi niepowodzeniami antybiotyków – Bild

Naukowcy domagają się większych funduszy, szybszych zezwoleń i krajowej produkcji nowych leków

Światu grozi powrót do epoki sprzed odkrycia penicyliny – ostrzegają niemieccy lekarze, wskazując na wzrost liczby patogenów opornych na antybiotyki.

Według dziennika Bild, penicylina odkryta pod koniec lat dwudziestych XX wieku dzięki przeciwdziałaniu większości infekcji bakteryjnych przedłużyła życie człowieka nawet o 30 lat. Według doniesień cały ten postęp jest obecnie zagrożony.

„Obecnie tracimy osiągnięcia współczesnej medycyny i cofamy się do czasów sprzed odkrycia penicyliny” Mathias Pletz, szef Towarzystwa Terapii Infekcyjnej im. Paula Ehrlicha, powiedział Bildowi.

„Antybiotyki były największym osiągnięciem medycyny w historii” powiedziała profesor Yvonne Mast, mikrobiolog i badaczka w Instytucie Leibniza w Brunszwiku. „Poważnym zagrożeniem jest fakt, że pojawia się coraz większa oporność i brakuje nowych antybiotyków”.

Niemiecki portal zacytował badanie, w którym oszacowano, że do 2050 r. na całym świecie z powodu patogenów opornych na antybiotyki będzie 39 milionów zgonów. Tego typu infekcje są już przyczyną 35 000 zgonów rocznie w UE.




Według profesora Franka Brunkhorsta ze Szpitala Uniwersyteckiego w Jenie jedną z przyczyn jest nadmierne przepisywanie przez lekarzy antybiotyków w przypadku zabiegów ambulatoryjnych. Na przykład antybiotyki są bezużyteczne w przypadku prawie wszystkich infekcji dróg oddechowych wywoływanych przez wirusy.

„Po drugie, wiele opornych zarazków przybywa do nas w wyniku podróży międzynarodowych, które później ponownie przeżywają rozkwit [Covid]” Brunkhorst powiedział, wskazując na oporne szczepy „szczególnie w krajach takich jak Grecja, Portugalia, Turkiye, ale także w Indiach i innych krajach azjatyckich”.

Ostrzegł Niemców wracających z wakacji, że mogą to być zarazki, które przynoszą „zagrażające życiu” do swoich dziadków.

Według profesora Masta przemysł medyczny opracowuje nowe antybiotyki z opóźnieniem, ponieważ badania są zbyt długie i zbyt kosztowne, a zyski zbyt niskie. Powiedziała, że ​​od 2017 r. zatwierdzono jedynie 12 nowych leków.

Według Mast tylko jedna na 5000 substancji osiąga dojrzałość rynkową, okres rozwoju wynosi od 8 do 15 lat, a koszty badań i rozwoju mogą sięgać nawet 2 miliardów dolarów. Zaapelowała o zwiększenie finansowania badań i szybsze uzyskiwanie zezwoleń, zauważając, że Chiny wyprzedziły już Niemcy w tej dziedzinie.

„Przywrócenie produkcji antybiotyków w Niemczech i Europie to ogromne zadanie dla polityków. Dziś nie produkuje się tu już ani jednego leku; wszystko pochodzi z Indii lub Chin. I jesteśmy od tego uzależnieni” — zapytał profesor Brunkhorst.

Zrodlo