Minister: Podmioty prywatne zapłacą do 750 N/kWh za energię elektryczną ze względu na wysokie ceny benzyny

Minister energetyki Adebayo Adelabu powiedział, że podmioty prywatne będą potrzebować aż do N750 do wytworzenia jednej kilowatogodziny energii elektrycznej ze względu na wysokie ceny benzyny.

Adelabu powiedział, że wytwarzanie energii będzie kosztować 950 N za kilowatogodzinę w przypadku osób korzystających z silników napędzanych olejem napędowym.

Argumentował, że są one droższe niż N209/kWh płacone przez klientów z Grupy A.

Przemawiając na niedawnym przyjęciu w Lagos, minister podkreślił, że choć klienci sprzeciwiali się taryfie dla pasma A, wiedzieli, że jest ona i tak tańsza w porównaniu z wytwarzaniem własnej energii na benzynie lub oleju napędowym.

Adelabu zasygnalizował, że wzrost przychodów spółek zajmujących się dystrybucją energii został przez media określony jako dodatkowe obciążenie dla klientów, twierdząc, że jest to po prostu realokacja zasobów z paliw.

„Muszę skorygować wrażenie. Część mediów twierdzi, że przychody te stanowią dodatkowe obciążenie dla konsumentów. Nie, tak nie jest. To po prostu realokacja zasobów z tego, co wydawano na benzynę i olej napędowy. Teraz płacą, żeby cieszyć się dobrym zasilaniem” – stwierdził.

Minister przypomniał, że w 2023 r. w energetyce osiągnięto przychody w wysokości 1 bln N, a na zakup benzyny i oleju napędowego do zasilania agregatów prądotwórczych wydano 16,5 bln N.

„Ale dzisiaj, gdy mamy bardziej stabilne dostawy niż kiedyś, wiele osób nie wydaje już więcej na paliwo, ani na olej napędowy, ani na benzynę. Obecnie pobieramy N209 jako taryfę w pełni odzwierciedlającą koszty dla pasma A, ale w przypadku wygenerowania kilowatogodziny energii przy użyciu generatora benzynowego przy stawce 1000 N za litr będzie to wynosić około N750 za kilowatogodzinę; a w przypadku oleju napędowego pozostaje około N915.

„Konsumenci sektora energetycznego są więc jak piękna panna młoda, która próbowała już dwóch małżeństw. Jeśli chcą być szczere, wiedzą, z którym z mężów zostać” – zauważyła Adelabu.

Wezwał odbiorców energii elektrycznej do wsparcia dyskotek w celu podtrzymania obecnych reform w sektorze, aby zapobiec powrotowi do generatorów paliwowych.

„Wprowadzamy zatem komercjalizację w tym sektorze, aby umożliwić inwestorom przewidywanie zwrotu z inwestycji” – stwierdził.

Adelabu wielokrotnie zapewniał Nigeryjczyków, że do końca roku produkcja energii wzrośnie do 6000 megawatów.

Jednakże nieustanne przypadki załamań sieci mogą stanowić przeszkodę w realizacji tego planu.

Zrodlo