Złożono projekt ustawy Izby Reprezentantów mający na celu umożliwienie stosowania prawa szpiegowskiego w czasie pokoju

Złożono projekt ustawy Izby Reprezentantów mający na celu umożliwienie stosowania prawa szpiegowskiego w czasie pokoju

Zwolniona burmistrz Bamban Alice Guo podczas czteropanelowego przesłuchania w Izbie Reprezentantów w sprawie filipińskich zagranicznych operatorów gier hazardowych w czwartek 19 września 2024 r. IZBA PRZEDSTAWICIELI FOTO

MANILA, Filipiny — Do Izby Reprezentantów wpłynął projekt ustawy mający na celu zmianę 83-letniego prawa o szpiegostwie, tak aby umożliwić jego szpiegostwo w czasie pokoju.

W poniedziałkowym oświadczeniu poseł z 2. okręgu Cagayan de Oro Rufus Rodriguez potwierdził, że złożył projekty ustaw Izby Reprezentantów (HB) nr 10983 i 10988, które mają na celu zmianę ustawy nr 616 uchwalonej w czerwcu 1941 r. oraz przepisów dotyczących szpiegostwa w znowelizowanego kodeksu karnego, który wszedł w życie w 1932 r.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Musimy uważać na te konie trojańskie, zwłaszcza na naszych rodaków, którzy sprzedają swoje dusze i usługi zagranicznym interesom” – powiedział.

„Istnieje potrzeba przeglądu tych przepisów i ich zmiany, aby dostosować je do sytuacji w świetle zmieniających się zagrożeń bezpieczeństwa globalnego, postępu technologicznego i zmieniającego się charakteru działań szpiegowskich” – dodał.

Rodriguez powiedział, że HB nr 10983 ma na celu zmianę artykułu 117 RPC w celu zakazania szpiegostwa w czasie pokoju i wojny.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Z drugiej strony ustawa HB nr 10988, gdyby została uchwalona, ​​rozszerzyłaby zakres szpiegostwa na mocy ustawy nr 616 Wspólnoty Narodów, zapewniając jednocześnie surowsze kary.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„[These bills seek] rozwiać te obawy poprzez zmianę i rozszerzenie obecnych przepisów prawnych, aby zapewnić kompleksową ochronę przed szpiegostwem i powiązanymi przestępstwami” – powiedział Rodriguez.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Poprzez zaostrzenie kar i aktualizację definicji w celu dostosowania ich do współczesnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem, ustawodawstwo ma na celu wzmocnienie zdolności Filipin do zachowania i ochrony swoich interesów bezpieczeństwa narodowego” – dodał.

Przepisy Commonwealth Act nr 616 stanowią, że prawo o szpiegostwie może być stosowane tylko wtedy, gdy zostało popełnione w czasie wojny.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Zgodnie z HB nr 10983 szpiegostwo podlega karze więzienia zarówno w czasie pokoju, jak i wojny. HB nr 10988 ma natomiast na celu nałożenie następujących kar za szpiegostwo:

  • dożywocie i karę grzywny w wysokości nie mniejszej niż 2 miliony funtów
  • dożywocie lub grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 1 milion funtów lub obie kary na raz
  • karze pozbawienia wolności nie dłuższej niż 30 lat lub karze grzywny nie niższej niż 500 000 funtów lub obu karom obu tych kar
  • karę więzienia od 10 do 12 lat lub grzywnę w wysokości nie mniejszej niż 500 000 P lub obie kary łącznie

Rodriguez nalegał, aby przywódcy Kongresu potraktowali priorytetowo zatwierdzenie jego ustaw, zwłaszcza że establishment obronny kraju domaga się surowszych kar i większego zasięgu szpiegostwa w obawie, że niektóre osoby szpiegują lub współpracują z innymi krajami.

PRZECZYTAJ: Chińskie szpiegostwo w PH: „Przybiera wiele form”

Rozmowy o obecności chińskich szpiegów wśród obywateli Filipin rozpoczęły się po zwolnieniu Bambana, a burmistrz Tarlac Alice Guo została oskarżona o bycie obywatelką Chin.

Zarzuty o szpiegostwo nasiliły się, gdy Guo najwyraźniej straciła panowanie nad sobą po tym, jak przedstawiciel drugiego okręgu Davao Oriental Cheeno Almario przedstawił dokument wideo z zagranicznego serwisu informacyjnego Al Jazeera na temat chińskiego szpiega She Zhijang podczas przesłuchania czterokomisji Izby Reprezentantów w dniu 27 września ubiegłego roku.

Na nagraniu She Zhijang stwierdziła, że ​​przekazał fundusze Guo Hua Pingowi – uważanemu za prawdziwą chińską tożsamość Guo – na jej kampanię wyborczą na Filipinach.

Dokument pokazywał także rzekome rodzinne miasto Guo – Fujian w Chinach, które znajdowało się w pobliżu biura Komunistycznej Partii Chin.

Widziano, jak Guo szydziła, gdy Almario mówił, i kilkakrotnie kręciła głową. Jej odpowiedzi różniły się także od jej zwykłych twierdzeń, że nie pamięta szczegółów i odmawia odpowiedzi na pytania, aby uniknąć samooskarżenia.

Pomimo zarzutów Guo utrzymywała, że ​​nie jest chińskim szpiegiem.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

CZYTAĆ: Wstrząśnięty? Alice Guo traci spokój, gdy House pokazuje dokument o chińskim szpiegu



Zrodlo