Tak nastolatek z Santiago reaguje po rozmowie o cyberbezpieczeństwie: "Zamierzam usunąć wszystkie moje fałszywe konta!"

Sala zgromadzeń Ies de PontepedriñaW Santiagojest pełne ludzi, którzy chcą wziąć udział w wykładzie na temat cyberbezpieczeństwa zaplanowanym na popołudnie. Pierwszy mówca przykuwa jednak uwagę słuchaczy opowiadając o zeszytyczyli to, co ich łączyło Alberta Einsteina y Franka Nittiego. Oczywiście, podczas gdy używano ich do robienia notatek z teorii względności, zabójca Ala Capone używał ich do prowadzenia „księgowości” mafii. „Ważne jest, aby od początku odróżniać złe notatniki” – mówi. Julián Cerviño, dyrektor Agencji Modernizacji Technologicznej Galicji (Z biurami)

Obecnie notebooki są coraz częściej zastępowane przez różne urządzenia cyfrowe. Ujawniają młodym ludziom pewne odkrywcze dane: 100% Galicjan w wieku od 16 do 34 lat korzysta z Internetu, sześciu na dziesięciu nastolatków śpi z telefonem komórkowym w swoim pokoju, a ponad połowa uczniów klas V i VI ma już własny telefon komórkowy..

Konieczne jest wzmacnianie szkolenia cyfrowego wśród coraz młodszych grup wiekowych, a co za tym idzie Poradnik bezpiecznego korzystania z Internetu i sieci społecznościowych które Amtega właśnie przygotowała, zawierające podstawowe pytania, „ale właśnie od tego zaczyna się wiele incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem” – ostrzegają.

Średnio: cztery lub pięć kont w różnych sieciach społecznościowych

„Podnieście ręce, gdy korzystacie z sieci społecznościowych”. Cała widownia, ręce do góry. Biorą ciasto Tiktok i Instagram…choć wśród publiczności są też tacy, którzy korzystają z innych, mniej znanych, jak np Bądź prawdziwyktóry jest reklamowany jako Twoja codzienna dawka prawdziwego życia. David Bascoy, trener cyberbezpieczeństwa w Amtegapyta, czy wiedzą, że drobnym drukiem tej aplikacji pochodzenia francuskiego jest mowa o wykorzystywaniu w celach reklamowych treści udostępnianych przez użytkowników. Wśród publiczności zdziwione twarze: nie wiedzą wszystkiego.

Bo w tym jest problem: „uważają, że są o krok przed nami i rzeczywiście prawdą jest, że korzystają z technologii i mają zdolność do bardzo szybkiego przyswajania nowych platform, ale nie widzą skutków stosowania tak dużej ilości technologii, wpływ, jaki to będzie miało, ani zakres, jaki będzie miało udostępnianie tak dużej ilości informacji” – wyjaśnia Poradź sobie z Santiago Dawid Bascoy.

Podczas rozmowy Bascoy upierał się przy tym „informacja to władza” i że nasz cyfrowy ślad czyni nas bardzo bezbronnymi: dane, które bezmyślnie udostępniamy podczas konfigurowania aplikacji, co udostępniamy w sieci, „lajki”, które dajemy… wszystko mówi o nas i pozostawia nas na łasce każdego, kto ma dostęp do wszystkich tych informacji, ponieważ gdy znajdą się one w sieci, tracimy nad nimi kontrolę. Opowiada im o sprawie napadu na dom influencerki, która bez skrupułów opowiedziała w transmisji na żywo w swoich sieciach, gdzie trzymała pieniądze w domu. Po powrocie z podróży znów się rozpłakał, bo „nawet ukradli pieniądze spod materaca”.

Wydarzenie w połowie zaskakuje publiczność. „A czy ktoś wie, co stało się z ElXocas z jego ukrytymi kontami?” Ręce podniesione również w celu wyjaśnienia głośne poślizg słynnego streameraktórzy odpowiedzieli z anonimowych kont na swoje hejterzy. Ujawniła to także transmisja na żywo.

Bascoy przedstawia liczby dotyczące tego, czego wielu widzów doświadcza z pierwszej ręki: średnia wśród młodych ludzi to pięć kont w różnych sieciach społecznościowych, wiele z nich ma fałszywe profile. „I po co? Po co prześladowca„Opinia publiczna jest z tym zgodna: każdy ma konto, na którym twierdzi, że nie udostępnia własnych treści, których używa do anonimowego szpiegowania innych”. Ale gdyby nawet ElXocas został zdemaskowany…

David Bascoy jest trenerem cyberbezpieczeństwa w AMTEGA

podstawowe przepisy: egosurfing i sentidiño

Pierwsze zalecenie dotyczące bezpiecznej nawigacji jest takie samo jak w przypadku każdej dziedziny życia: myślećw tym przypadku przed wydaniem jakiejkolwiek publikacji. Wybieraj także starannie obrazy, których używamy w naszych profilach i reguluj dostęp do nich, korzystając z ustawień prywatności; użyj pseudonimów, wybierz kontakty… „Średnia liczba obserwujących na portalach społecznościowych wynosi ponad 400… ale statystycznie udowodniono, że nastolatek nie ma aż tak wielu przyjaciół!” – upiera się David Bascoy. Zaleca także, aby okresowo ćwiczyli tzw egosurfing: wyszukaj w przeglądarce naszą nazwę w cudzysłowie, numer telefonu, aby dowiedzieć się, jakie informacje krążą o nas w Internecie. Jeśli to, co stwierdzimy, wydaje nam się obraźliwe, kolejnym krokiem jest zgłoszenie tego. On 017 to bezpłatny numer informacyjny IncibéNarodowy Instytut Cyberbezpieczeństwa.

„Przede wszystkim starałbym się zminimalizować ryzyko, rozmawiając z osobą, której to dotyczy, która opublikowała karzącą nas publikację” – wyjaśnia Bascoy. Jeśli nie, możesz złożyć skargę na każdym z portali społecznościowych, a jeśli nie, za pośrednictwem Agencja Ochrony Danychktóry ma specjalny kanał dla nieletnich. Ekspert zapewnia, że ​​działania tej agencji, szczególnie w przypadku treści dotyczących nieletnich, „zwykle są szybkie”.

Przynajmniej gorąco… wiadomości nie wydają się trafiać do głuchych uszu: Xana, jedna z młodych kobiet siedzących w pierwszym rzędzie, zapewnia, że ​​pierwszą rzeczą, którą zrobi, będzie sprawdzenie ustawień prywatności w WhatsApp. Z większym naciskiem Sabela zapewnia, że ​​fałszywe relacje, z których rozmawiała z „koleżankami ze szkoły”, nie podając się, przejdą do historii. Na wypadek, gdyby to odkryli.

Zrodlo