Niemcy twierdzą, że Wielka Brytania przejmie inicjatywę w zakresie ewentualnych Eurofighterów dla Turcji

Ankara mówiła w zeszłym roku, że jest zainteresowana zakupem odrzutowców Eurofighter, ale rozmowy nabrały tempa.

Projekt mający na celu ewentualne zaopatrzenie Turcji w odrzutowce Eurofighter jest inicjatywą prowadzoną przez Wielką Brytanię i znajduje się na wczesnym etapie, twierdzi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

„Niektóre projekty dopiero się rozpoczynają… taki, który rząd Wielkiej Brytanii realizuje i w sprawie którego negocjacje już się rozpoczęły” – powiedział Scholz zapytany o tę kwestię na sobotniej konferencji prasowej w Stambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem .

„Turcja jest członkiem NATO i dlatego zawsze podejmujemy decyzje, które prowadzą do konkretnych dostaw” – powiedział Scholz.

Rząd brytyjski nie udzielił natychmiastowego komentarza.

W zeszłym roku Ankara oświadczyła, że ​​pragnie nabyć odrzutowce Eurofighter, ale rozmowy nabrały tempa, głównie z powodu sprzeciwu Berlina wobec stanowiska Turcji w sprawie konfliktu w Gazie.

Według niemieckiego magazynu informacyjnego Der Spiegel Berlin zezwolił niedawno na duże dostawy broni do Ankary, w tym rakiet przeciwlotniczych o wartości kilkuset milionów euro.

Oznacza to wyraźną zmianę kierunku po tym, jak Niemcy drastycznie ograniczyły eksport broni w następstwie tureckich ofensyw w Syrii, które rozpoczęły się w 2016 r.

Erdogan wyraził uznanie dla wysiłków Scholza na rzecz zniesienia niemieckich ograniczeń w sprzedaży sprzętu obronnego do Turcji.

„Chcemy pozostawić za sobą niektóre trudności, jakie występowały w przeszłości w dostawach produktów przemysłu obronnego i rozwijać naszą współpracę” – powiedział dziennikarzom Erdogan, wyrażając „wdzięczność” dla wysiłków Scholza na rzecz znalezienia rozwiązań problemów.

Samoloty Eurofighter Typhoon są budowane przez konsorcjum składające się z Airbusa, BAE Systems i Leonardo, w którym biorą udział Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Hiszpania. Choć rozmowami z zainteresowanymi stronami kieruje Londyn, każdy z czterech krajów może zawetować sprzedaż.

Niemcy były wcześniej dostawcą uzbrojenia do Turcji na dużą skalę, jednak w ostatnich latach niemiecki eksport broni do Turcji był niższy.

Sprzedaż do Turcji budzi w Niemczech kontrowersje, częściowo ze względu na niektóre międzynarodowe działania tureckiego rządu.

Po początkowej ofensywie lądowej Turcji w północnej Syrii w 2016 r. znacząco ograniczono niemieckie zezwolenia na eksport do Ankary.

Kolejną kością niezgody w stosunkach niemiecko-tureckich jest trwająca wojna Izraela ze Strefą Gazy.

Erdogan w sobotę oskarżył Izrael o popełnienie ludobójstwa podczas ataku na Strefę Gazy. Wezwał także do wywarcia presji na Izrael, aby większa ilość pomocy humanitarnej mogła dotrzeć do Gazy, i oskarżył Izrael o politykę ekspansjonistyczną.

W sobotę Scholz odrzucił oskarżenie Erdogana o ludobójstwo, a niemiecki przywódca stwierdził, że ofiary cywilne po wszystkich stronach konfliktu powinny być jednakowo opłakiwane. Wezwał do zawieszenia broni i uwolnienia jeńców przetrzymywanych przez palestyńskie grupy zbrojne w Gazie.

Zrodlo