Czy pył diamentowy może pomóc ochłodzić Ziemię? Badanie kosztów i zagrożeń geoinżynieryjnych

Jak wynika z niedawnego badania opublikowanego w czasopiśmie Geophysical Research Letters, wstrzyknięcie pyłu diamentowego do atmosfery mogłoby potencjalnie ochłodzić planetę o 1,6°C. Badania prowadzone pod kierunkiem Sandro Vattioni, klimatologa w ETH Zürich mają na celu sprawdzenie, czy diamenty, w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych materiałów, takich jak siarka, mogą stanowić bezpieczniejszą i skuteczniejszą metodę wstrzykiwania aerozolu stratosferycznego. Metoda ta ma na celu odbicie światła słonecznego z powrotem w przestrzeń kosmiczną, aby złagodzić globalne ocieplenie.

Diamenty kontra siarka do chłodzenia

Chociaż badano siarkę jako czynnik chłodzący – w dużej mierze zainspirowana erupcjami wulkanów, które wprowadzają dwutlenek siarki do atmosfery – materiał ten stwarza znaczne ryzyko, w tym zubożenie warstwy ozonowej i kwaśne deszcze. Z drugiej strony diamenty są chemicznie obojętne i nie przyczyniają się do powstawania tych zagrożeń. Vattioni i jego zespół uruchomili złożone modele klimatyczne, aby ocenić wpływ różnych materiałów. Diamenty wyróżniały się właściwościami odblaskowymi i zdolnością do utrzymywania się w powietrzu bez zlepiania się.

Strome koszty diamentów

Chociaż diamenty mogą stanowić obiecujące rozwiązanie, ich koszt stanowi poważną wadę. Biorąc pod uwagę koszt syntetycznego pyłu diamentowego, którego koszt szacuje się na około 500 000 dolarów za tonę, zwiększenie produkcji do zatłaczania 5 milionów ton rocznie wymagałoby ogromnych nakładów finansowych. Według Douglasa MacMartina, inżyniera z Cornell University, koszt rozmieszczenia pyłu diamentowego w latach 2035–2100 może sięgnąć 175 bilionów dolarów. Ta cena znacznie przewyższa stosunkowo niedrogą siarkę, która jest łatwo dostępna i znacznie łatwiejsza do zdyspergowania. MacMartin sugeruje, że siarka może nadal być materiałem z wyboru ze względu na jej niższy koszt i łatwość użycia.

Trwa debata na temat geoinżynierii

Badania geoinżynieryjne, w tym m.in badanie materiałów alternatywnych, takich jak diamenty, pozostaje tematem kontrowersyjnym. Krytycy tacy jak Daniel Cziczo, naukowiec zajmujący się atmosferą na Uniwersytecie Purdue, twierdzą, że ryzyko niezamierzonych konsekwencji przewyższa potencjalne korzyści. Jednak Shuchi Talati, dyrektor wykonawczy Alliance for Just Deliberation on Solar Geoengineering, podkreśla, że ​​badania są niezbędne do zrozumienia wszystkich możliwych opcji, szczególnie w przypadku narodów najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne

Najnowsze wiadomości techniczne i recenzje znajdziesz na stronie Gadgets 360 X, Facebooku, WhatsApp, Wątki I Wiadomości Google. Aby uzyskać najnowsze filmy na temat gadżetów i technologii, zasubskrybuj nasz Kanał YouTube. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o najlepszych influencerach, śledź nasze wewnętrzne informacje Kto to jest360 NA Instagrama I YouTube.

Łatwe i niedrogie: odkrywanie rozwiązań online w zakresie ubezpieczeń pojazdów Bajaj Finserv


Samsung Galaxy S25 Ultra zadebiutuje w czterech wersjach kolorystycznych, twierdzi Tipster



Zrodlo