Dom Netanjahu zaatakowany przez drona (WIDEO)

W sobotę ruch Hezbollah z siedzibą w Libanie wystrzelił przeciwko Izraelowi łącznie trzy UAV uzbrojone w materiały wybuchowe

Bezzałogowy statek powietrzny (UAV) wypełniony materiałami wybuchowymi uderzył w sobotę w wakacyjny dom izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu w nadmorskiej miejscowości Cezarea – podały izraelskie media, powołując się na jego biuro. Według doniesień dron został wystrzelony przez mający siedzibę w Libanie ruch Hezbollah w ramach pierwszego ataku w konflikcie wymierzonego w tak wysokiej rangi izraelski cel.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły tylko to „uderzenie w budynek” w Cezarei, dodając, że z Libanu wystrzelono łącznie trzy drony, a dwa inne zestrzelono. W mediach społecznościowych krąży materiał wideo przedstawiający duży dron przypominający samolot przelatujący nad helikopterem nad miastem. Materiał filmowy ma być powiązany ze strajkiem Hezbollahu.

Nie jest jasne, czy dom Netanjahu doznał poważnych uszkodzeń, ale lokalni mieszkańcy zgłosili: „wielka eksplozja” i a „ogromny, potężny” wybuch w okolicy. Według mediów samego premiera i jego żony nie było w domu w chwili ataku.

Netanjahu zareagował na incydent, obiecując kontynuować trwający konflikt i że nic nie powstrzyma go od kontynuowania działań. Część dziennikarzy opublikowała w mediach społecznościowych nagranie, na którym wypowiada się po ataku.

Niezależnie od tego IDF doniosła o masowym ostrzale rakietowym Hezbollahu wymierzonym w północny Izrael w sobotę. Izraelskie wojsko poinformowało, że ruch z Libanu wystrzelił około 55 pocisków, dodając, że atak spowodował „setki tysięcy Izraelczyków spędzą weekend uciekając do schronienia”.




Do strajków doszło dzień po tym, jak grupa bojowników oświadczyła, że ​​jej konfrontacja z Izraelem wkracza w nową fazę po zabiciu przez wojsko Państwa Żydowskiego przywódcy Hamasu Yahyi Sinwara na początku tygodnia.

Hezbollah i Izrael wymieniają sporadyczne ataki rakietowe od czasu, gdy Zachodnia Jerozolima rozpoczęła ponad rok temu operację wojskową przeciwko palestyńskiej grupie bojowników Hamas w Gazie. Kampanię rozpoczęto w odpowiedzi na śmiercionośny wtargnięcie na terytorium Izraela w październiku 2023 r., w wyniku którego zginęło około 1100 osób. W tym czasie Hamas wziął jako zakładników ponad 200 osób.

W zeszłym miesiącu napięcia między Izraelem a Hezbollahem przerodziły się w pełnowymiarową konfrontację wojskową po serii eksplozji ręcznych pagerów w całym Libanie, po których nastąpiły masowe izraelskie naloty i operacja naziemna, choć ograniczona, w południowej części kraju.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:



Zrodlo