Rosja i Ukraina wymieniają jeńców wojennych w ramach wymiany za pośrednictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Ukraina twierdzi, że była to 58. wymiana, która miała miejsce od początku wojny.

Rosja i Ukraina wymieniły 190 jeńców wojennych w ramach porozumienia, w którym pośredniczyły Zjednoczone Emiraty Arabskie.

W wyniku wymiany zdań, która odbyła się pod koniec piątku, każda ze stron uwolniła 95 więźniów.

Ministerstwo Obrony Rosji oświadczyło, że powracający rosyjscy żołnierze przechodzą badania lekarskie na Białorusi, jednym z najbliższych sojuszników Rosji podczas trwającego dwa i pół roku konfliktu. Rosyjskie wideo wojskowe pokazało uśmiechniętych żołnierzy wsiadających do autobusów.

Tymczasem wideo opublikowane na koncie Telegramu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pokazuje mężczyzn, niektórych owiniętych ukraińską flagą, wysiadających z autobusu i ściskających bliskich.

„Za każdym razem, gdy Ukraina ratuje swój naród z rosyjskiej niewoli, zbliżamy się do dnia, w którym wolność zostanie zwrócona wszystkim, którzy są w rosyjskiej niewoli” – powiedział prezydent.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ZEA określiło tę wymianę jako „odzwierciedlenie opartych na współpracy i przyjaznych stosunkach między ZEA a obydwoma krajami”. Po raz dziewiąty pośredniczyłem w takiej wymianie zdań między Moskwą a Kijowem.

Prezydent Ukrainy powiedział, że uwolnieni więźniowie służyli na różnych frontach, w tym w tych, którzy w 2022 roku bronili miasta portowego Mariupol przez prawie trzy miesiące.

Tam bronili Mariupola i huty Azovstal, co było powszechnie postrzegane jako ukryty przykład oporu wobec wojny rosyjskiej. Od tego czasu Mariupol znajduje się pod okupacją rosyjską.

„Dziewięćdziesiąt pięć naszych ludzi wróciło do domu. To wojownicy, którzy bronili obwodów Mariupola i „Azowstalu”, a także obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego, kijowskiego, czernihowskiego i chersońskiego” – napisał Zełenski w poście na portalu X.

Ukraińskie media i organizacje praw człowieka podały, że wśród uwolnionych znalazł się ukraiński działacz na rzecz praw człowieka i członek służby Maksym Butkiewicz, skazany przez rosyjski sąd za strzelanie do sił rosyjskich.

Według organu koordynującego sprawy jeńców wojennych rosyjski wymiar sprawiedliwości wydał wyroki przeciwko czterdziestu ośmiu osobom powracającym.

Komisarz ds. praw człowieka ukraińskiego parlamentu Dmytro Lubinets powiedział, że ostatnia wymiana zdań była 58. od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r. i zwiększyła łączną liczbę więźniów, którzy wrócili do domu, do 3767 osób.

Zamiana następuje po repatriacji ciał 501 żołnierzy na Ukrainę wcześniej w piątek, co wydaje się być największą repatriacją osób zabitych podczas konfliktu od wybuchu wojny.

Według Ukraińskiej Centrali Koordynacyjnej ds. Traktowania Jeńców Wojennych większość tych żołnierzy zginęła podczas akcji we wschodnim obwodzie donieckim na Ukrainie.

Zrodlo