Bliski Wschód i wojna na Ukrainie w centrum uwagi podczas spotkania ministrów obrony G7 we Włoszech

Włoski minister obrony ostrzega, że ​​ramy bezpieczeństwa globalnego są coraz bardziej niepewne ze względu na konkurencyjne wizje świata.

Ministrowie obrony Grupy Siedmiu (G7) spotykają się we Włoszech w kontekście narastających napięć na Bliskim Wschodzie i przeciągającego się konfliktu między Rosją a Ukrainą.

Jednodniowe spotkanie w sobotę stanowi pierwsze spotkanie ministerialne grupy poświęcone obronności i odbywa się w Neapolu, mieście na południu Włoch, w którym znajduje się także baza NATO.

W swoim przemówieniu włoski minister obrony Guido Crosetto powiedział, że globalne ramy bezpieczeństwa stają się coraz bardziej niepewne z powodu konkurujących ze sobą wizji świata.

„Brutalne rosyjskie agresje na Ukrainie i rzeczywiście krytyczna sytuacja na Bliskim Wschodzie, w połączeniu z głęboką niestabilnością w Afryce Subsaharyjskiej i rosnącym napięciem w regionie Indo-Pacyfiku, uwypuklają pogorszenie ram bezpieczeństwa” – stwierdził Crosetto w swoim przemówieniu otwierającym .

„Dużo miejsca” zostanie poświęcone omówieniu eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie podczas jednodniowego szczytu, powiedział Crosetto dzień wcześniej w Brukseli.

Istnieją również głębokie zaniepokojenie działaniami wojskowymi Chin wokół Tajwanu i zwiększonymi napięciami na granicy Korei Północnej i Południowej.

Ostrzegając, że prognozy na najbliższą przyszłość „nie mogą być pozytywne”, Crosetto stwierdził, że napięcia są podsycane przez „wspólny czynnik: konfrontację dwóch różnych, być może niezgodnych, wizji świata”.

Po jednej stronie są kraje i organizacje wierzące w porządek światowy oparty na prawie międzynarodowym, powiedział Crosetto, prominentny członek prawicowej partii Bracia Włoch premier Włoch Giorgii Meloni.

„Po drugiej stronie [there are] tych, którzy systematycznie lekceważą demokrację, aby osiągnąć swoje cele, w tym poprzez celowe użycie siły militarnej”.

Spotkanie G7 odbyło się dwa dni po ogłoszeniu przez Izrael, że zabił szefa Hamasu Yahya Sinwara, sprawcę ataków na Izrael z 7 października 2023 r., po których nastąpiło izraelskie ludobójstwo w Gazie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że śmierć Sinwara na terytorium Palestyny ​​zasygnalizowała „początek końca” wojny z Hamasem, podczas gdy prezydent USA Joe Biden powiedział, że otworzyła ona drzwi „drogi do pokoju”. Analitycy twierdzą jednak, że zabójstwo Sinwara tylko pogłębi obecność Izraela w Gazie i na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Jeśli chodzi o Ukrainę, ministrowie G7 rozważą wejście Kijowa w trzecią zimę stanu wojny, straty na polu bitwy na wschodzie oraz perspektywę zmniejszenia wsparcia wojskowego USA, jeśli Donald Trump zostanie wybrany do Białego Domu w przyszłym miesiącu.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, pod rosnącą presją ze strony zachodnich sojuszników, aby opracować zwycięską strategię przeciwko Rosji, przedstawił w czwartek Unii Europejskiej i NATO, jak to określił, „plan zwycięstwa”.

Dyskusją będą prawdopodobnie także doniesienia oparte na danych wywiadu Korei Południowej, jakoby Korea Północna rozmieszczała dużą liczbę żołnierzy, aby wesprzeć wojnę Moskwy z Ukrainą. NATO nie było jeszcze w stanie potwierdzić tych informacji wywiadowczych, powiedział w piątek jego sekretarz generalny Mark Rutte.

Zrodlo