Dlaczego młodzi przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi w Afryce – Tony Elumelu

Autor: Tony O. White

Jestem dumnym Nigeryjczykiem i dumnym Afrykaninem. Jestem także filantropem i przedsiębiorcą i widziałem na własne oczy, że aby skutecznie stawić czoła zmianom klimatycznym w Afryce, od Egiptu po Nigerię i RPA, musimy zwrócić uwagę na ludzi, na których zmiany te wpływają.

Zbyt często nasze przedsiębiorstwa nie tworzyły wartości na naszym kontynencie lub nie handlowały towarami w celu uzyskania krótkoterminowego zysku, a nie długoterminowych inwestycji. Wspieranie przedsiębiorczości i wspieranie młodych przedsiębiorców, którzy będą rozwijać firmy i tworzyć trwałe miejsca pracy, to kluczowa droga do osiągnięcia długoterminowych rozwiązań klimatycznych.

W 2010 roku wpadliśmy z żoną na pewien pomysł. W trosce o rosnącą biedę założyliśmy Fundację Tony’ego Elumelu (TEF) i przeznaczyliśmy 100 milionów dolarów na identyfikację, mentoring i finansowanie młodych afrykańskich przedsiębiorców – młodych ludzi ze świetnymi pomysłami i chęcią stawienia czoła najpilniejszym wyzwaniom kontynentu. Brakowało im kapitału, powiązań i mentorów. Brakowało im szczęścia. Chcieliśmy to zmienić. Było to śmiałe przedsięwzięcie mające na celu wzmocnienie pozycji najsłabszej i najliczniejszej grupy demograficznej Afryki, zachęcając ją do tworzenia własnego bogactwa zamiast polegania na pomocy. I zakład się opłacił.

Od momentu powstania fundacja zapewniła wsparcie 20 000 przedsiębiorcom w 54 krajach Afryki, którzy utworzyli 400 000 bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy oraz wygenerowali przychody przekraczające 2,3 miliarda dolarów. Zapewniliśmy dostęp do szkoleń biznesowych ponad 1,5 milionom młodych ludzi.

Biorąc pod uwagę skalę zadania, współpracujemy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża (ICRC), Unią Europejską (UE) i innymi partnerami, aby pogłębić nasz zasięg i wpływ. Zapewniamy finansowanie, opiekę mentorską, szkolenia biznesowe i wsparcie rzecznicze dla przedsiębiorców – szczególnie w niestabilnych regionach, strefach konfliktów i społecznościach o niedostatecznym wsparciu.

Wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom, takim jak bezrobocie wśród młodych ludzi, ubóstwo i powstania, poprzez przedsiębiorczość. W 2022 roku nawiązaliśmy współpracę z UNICEF Generation Unlimited (GenU) i IKEA Foundation, aby uruchomić Program Zielonej Przedsiębiorczości, który wzmacnia pozycję młodych ludzi, których firmy radzą sobie z potrójnym kryzysem planetarnym. Spośród 20 000 młodych przedsiębiorców, mężczyzn i kobiet, którym TEF pomógł, ponad 500 bezpośrednio lub pośrednio rozwiązuje wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, a ponad jedna trzecia (35%) pracuje w sektorze rolniczym.

Wzmacniając pozycję młodych ludzi, tworzymy dynamiczny silnik napędzający wzrost gospodarczy i rozwój na całym kontynencie. Przedsiębiorcy ci stają się także istotnymi filarami wsparcia w swoich społecznościach. Nie tylko tworzą niezbędne miejsca pracy i dochody, ale także podnoszą na duchu rodziny i przerywają cykl ubóstwa. A teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nadszedł czas, aby spojrzeć na tę przedsiębiorczość z perspektywy klimatycznej.

Afryka ociepla się szybciej niż reszta świata. Szacuje się, że do 2030 r. 118 milionów Afrykanów stanie w obliczu suszy, a podnoszący się poziom mórz zagraża regionom przybrzeżnym, potencjalnie powodując wysiedlenia milionów ludzi. Zmiany klimatyczne utrudniają dostęp do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby: wody, energii, żywności i edukacji. Jednak wyzwania te oferują również niezwykłe możliwości osobom o nastawieniu przedsiębiorczym w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, tworząc jednocześnie znaczną wartość gospodarczą.

Na przykład, w jaki sposób możemy zwiększyć zrównoważony rozwój drobnych rolników, którzy stanowią 80% wszystkich gospodarstw w Afryce Subsaharyjskiej i zatrudniają 60% siły roboczej na kontynencie? Jakie strategie mogą zastosować narody afrykańskie posiadające rozległe lasy – takie jak Gabon, Liberia, Gwinea Bissau i Kongo – aby skutecznie wykorzystać te krytyczne pochłaniacze dwutlenku węgla?

Aby uwolnić pełny potencjał zielonych rozwiązań w Afryce, musimy pielęgnować przedsiębiorczość – a tego nie mogą osiągnąć same rządy. Musimy zintegrować rządowe programy motywacyjne z możliwościami, jakie stwarza sektor prywatny. Niezbędne jest zjednoczenie filantropów, decydentów i przedsiębiorstw. Nazywam ten ruch „afrykapitalizmem” – wezwaniem do partnerstwa kierowanego przez sektor prywatny i skupionego na wspieraniu dobrobytu dla wszystkich.

Globalne ocieplenie nie jest losem nieuniknionym. Przedsiębiorcy z natury potrafią rozwiązywać problemy; Cechuje ich ciekawość odkrywania możliwości i wyzwań, kreatywność w opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań i determinacja w przekształcaniu przeszkód w sukcesy. Przedsiębiorczość młodych ludzi może być rozwiązaniem pozwalającym uniknąć nadchodzącego kryzysu związanego z wpływem na klimat. Czas wykorzystać tę moc.

Zrodlo