ONZ rozszerza embargo na broń z Haiti na wszystkie rodzaje broni

Rada Bezpieczeństwa ONZ próbuje stłumić rosnący poziom przemocy gangów na Haiti, rozszerzając embargo na broń.

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie głosowała za rozszerzeniem embarga na broń na Haiti ze względu na poważne obawy związane z niezwykle wysokim poziomem przemocy gangów.

Embargo obejmie wszystkie rodzaje broni i amunicji w karaibskim kraju, który stoi przed wieloma wyzwaniami.

Rezolucja upoważnia 193 państwa członkowskie ONZ do podjęcia „odpowiednich kroków w celu zapobiegania nielegalnemu handlowi bronią i pokrewnym materiałom na Haiti oraz nielegalnemu handlowi bronią i pokrewnym sprzętem”.

Rezolucja rozszerza także zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów na członków gangów i przestępców znajdujących się na czarnej liście.

Haiti borykało się z latami niestabilności, jednak sytuacja pogorszyła się od zabójstwa prezydenta Jovenela Moise’a w lipcu 2021 r. Wytworzyło to próżnię władzy, która zwiększyła wpływy uzbrojonych gangów. Szacuje się, że kontrolują obecnie do 80 procent stolicy Port-au-Prince.

Oznacza to, że nielegalna broń napływa do kraju w sposób niekontrolowany. Wynikający z tego wzrost liczby gwałtów, zabójstw i porwań doprowadził do powstania cywilnych grup bojowników.

Amerykańskie „słomiane ludziki” – źródło broni

Robert Muggah, autor raportu ONZ na temat handlu bronią i narkotykami na Haiti oraz założyciel brazylijskiego think tanku Igarape Institute, rozmawiał na początku tego roku z Jillian Kestler-D’Amours z Al Jazeery.

Oszacował, że największym źródłem nielegalnej broni palnej i amunicji są Stany Zjednoczone

„Nieco ponad 50 procent z nich stanowiły pistolety, a około 37 procent stanowiły karabiny” – powiedział Al Jazeerze.

Często broń sprowadzaną z Haiti z USA kupują „słomiani ludzie” – ludzie, którzy kupują od licencjonowanych sprzedawców, ale ukrywają, że jest przeznaczona dla kogoś innego.

Przyjęta w piątek rezolucja ONZ zachęciła także rząd Haiti do uszczelnienia granic w celu powstrzymania nielegalnego handlu.

Na początku października Rada Bezpieczeństwa głosowała także za przedłużeniem mandatu wielonarodowych sił pod przywództwem Kenii, które mają pomóc haitańskiej policji krajowej w walce z gangami.

Zrodlo