Wiadomości ze świata Stany Zjednoczone wyrażają ubolewanie z powodu rozczarowania decyzją Szwajcarii o pełnym zaakceptowaniu najnowszych sankcji UE wobec Rosji

GENEWA, 18 października (AP) Stany Zjednoczone wyrażają ubolewanie z powodu decyzji szwajcarskiego rządu o podjęciu wszelkich środków w ramach ostatniej rundy sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji w związku z jej wojną na Ukrainie.

Amb. Scott Miller, czołowy wysłannik USA w stolicy Szwajcarii, wyraził nadzieję, że Berno będzie pracować nad zamknięciem „luki”, która umożliwi zagranicznym oddziałom ominięcie sankcji mających na celu ukaranie rządu rosyjskiego za trwającą totalną wojnę prezydenta Władimira Putina Ukraina. rozpoczęło się w lutym 2022 r.

Przeczytaj także | Prezydent Rosji Władimir Putin podziękował premierowi Narendrze Modiemu za wyrażenie zaniepokojenia kryzysem na Ukrainie.

„Ważne jest, abyśmy skupili się na unikaniu sankcji, tak aby Rosja miała finanse i dostawy, których potrzebuje do kontynuowania swojej brutalnej wojny. Żadna z naszych firm nie powinna być współwinna” – stwierdził Miller w oświadczeniu.

Szwajcarska Rada Federalna, organ wykonawczy, ogłosiła w środę, że zdecydowała się przyjąć „większość środków” przewidzianych w najnowszych sankcjach UE. Chociaż Szwajcaria nie jest jednym z 27 państw członkowskich bloku, skupiło się na nim Berno sankcje wobec tego stowarzyszenia. Rosja próbuje ograniczyć swoją machinę wojenną na Ukrainie.

Przeczytaj także | Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował stanowisko premiera Narendry Modiego w sprawie BRICS, mówiąc: „To nie jest sojusz przeciwko Zachodowi; to nie jest tylko Zachód” (obejrzyj wideo).

W oświadczeniu przesłanym w piątek do Associated Press Miller stwierdził, że decyzja rady „o nieprzyjęciu w pełni wszystkich elementów 14. pakietu sankcji… jest godna ubolewania”.

Wiele krajów rozwiniętych próbowało ograniczyć dostęp Rosji do zachodnich finansów, rynków i technologii oraz unikać lub ograniczać import rosyjskich towarów.

Środki te miały ograniczony wpływ na rosyjską gospodarkę, między innymi dlatego, że wiele krajów – w tym główne kraje rozwijające się, takie jak Chiny, Indie, Turcja i Brazylia – nadal prowadzi duże interesy z Rosją.

Tymczasem część rosyjskiego gazu ziemnego nadal trafia do Unii Europejskiej – przez Ukrainę.

Szwajcaria stwierdziła, że ​​wprowadzono bardziej rygorystyczne kontrole w obszarach takich jak własność intelektualna i tajemnice handlowe, know-how przemysłowe, usługi przesyłania komunikatów finansowych, eksport gazu ziemnego i rosyjskiego helu.

Nie zgodził się jednak na przestrzeganie unijnych ograniczeń dotyczących wniosków o patenty, marki i inną własność intelektualną składanych przez firmy z Rosji, stwierdzając, że „nie doszło do naruszeń praw własności intelektualnej przez Rosję wobec szwajcarskich firm”.

Najnowsze środki UE wzywają również przedsiębiorstwa w bloku do dopilnowania, aby zagraniczne spółki zależne nie podlegały sankcjom. Szwajcaria twierdzi, że jej obecne prawo dotyczące sankcji pozwala już na ściganie przedsiębiorstw, które uchylają się od sankcji za pośrednictwem spółek zależnych, w związku z czym rada „postanowiła nie przyjmować środka UE w jego obecnej formie”.

Rząd podał, że obecnie na liście sankcji w związku z sytuacją na Ukrainie znajduje się około 2250 osób, firm i organizacji w Szwajcarii i „lista ta jest podobna do listy Unii Europejskiej” (AP).

(To jest nieedytowana i automatycznie wygenerowana historia z kanału Syndicated News, personel LatestLY mógł edytować tekst treści lub nie)



Zrodlo