Upewnij się, że BPA w wodzie butelkowanej nie jest niebezpieczny, lekarz: wciąż daleko od bezpiecznego progu BPOM

Sobota, 19 października 2024 – 00:53 WIB

Djakarta – Dietetyk kliniczny Karin Wiradarma M.Gizi, SpGK zapewnia, że ​​spożywanie wody z galonowych pojemników z poliwęglanu nie będzie miało negatywnego wpływu na zdrowie. Podkreślił to w odpowiedzi na pogłoski dotyczące zagrożeń związanych z piciem wody z galonów wielokrotnego użytku w związku z narażeniem na bisfenol A (BPA).

Przeczytaj także:

Taruna oświadcza, że ​​potwierdzi, że firma BPOM wycofała produkt DNA Salmon Skincare z powodu zawyżonych roszczeń

„BPA sam w sobie jest niebezpieczny, ale jeśli przetworzono go w plastik, jest bezpieczny, ponieważ przeszedł szereg procesów, dzięki czemu jest bardziej stabilny” – powiedziała doktor Karin Wiradarma w podcaście w mediach społecznościowych, cytowanym w sobotę 19 września Październik 2024. Przewiń, aby uzyskać pełne informacje, dalej!

Podkreślił, że woda pitna z wielorazowych butelek galonowych jest w dalszym ciągu bardzo bezpieczna do picia. Kontynuował, nawet jeśli BPA dostanie się do organizmu, 90 procent jego ilości zostanie zneutralizowane przez wątrobę i przekształcone w nieaktywny i nieszkodliwy materiał, który będzie wydalony z moczem lub kałem.

Przeczytaj także:

Kadeci przyznają się do zapalenia, Deddy Corbuzier nawiązuje do tego, że BPOM otrzymuje wynagrodzenie za wydawanie zezwoleń na dystrybucję narkotyków

„No cóż, według badań pozostałe 10 procent substancji aktywnych w organizmie nadal mieści się w bezpiecznych poziomach i progach” – powiedział.

Przeczytaj także:

Czy to prawda, że ​​BPA może powodować przedwczesny poród dzieci? To jest wyjaśnienie położnika

Ten lekarz, absolwent Uniwersytetu Indonezyjskiego, ujawnił, że BPA można znaleźć nie tylko w galonach. Powiedział, że substancja ta znajduje się również w innych opakowaniach żywności i napojów, takich jak puszki, papier termiczny lub papier do drukowania rachunków itp., a także w produktach elektronicznych.

BPA jest prekursorem stosowanym do produkcji tworzyw poliwęglanowych. Kontynuował: BPA jest używane, ponieważ jest odporne na ciepło, kwasy i oleje oraz jest przezroczyste, dlatego wybrano go do pakowania żywności.

„Zatem BPA jest bardzo przydatny w naszym codziennym życiu i zwykle wykorzystuje się go jako galon lub jako materiał na pojemniki na żywność i napoje” – wyjaśnił.

Wyraził ubolewanie z powodu istnienia problemów związanych z uprzedzeniami w mediach wieloplatformowych, które powstrzymywały stosowanie BPA w opakowaniach galonowych. Jego zdaniem należy tę patową kwestię wyprostować i położyć kres, aby nie przeszkadzała i nie przeszkadzała społeczeństwu.

Doktor Karin poprosiła również opinię publiczną o większą ostrożność w przetwarzaniu informacji związanych z BPA. Opinia publiczna proszona jest o większą ostrożność i nie przełykanie całkowicie informacji uzyskanych z jednego źródła, aby móc dalej szukać prawdy.

„Musimy trzymać się nauki, musimy recenzować czasopisma naukowe, a nie tylko korzystać z mediów społecznościowych, których źródła można kwestionować” – powiedział, odnosząc się do książki pt. Jak poprawnie rozumieć informacje o BPA opublikowane przez Stowarzyszenie Lekarzy Indonezyjskich Primer Cooperative (Primkop IDI).

Narażenie na BPA w opakowaniach żywności reguluje Rozporządzenie Agencji Nadzoru ds. Żywności i Leków (BPOM) nr 20 z 2019 r. Doktor Karin stwierdziła, że ​​obecnie narażenie na BPA jest nadal poniżej progu ustalonego przez BPOM, czyli 0,6 mg/kg.

„Jeśli więc przeniesiemy się z pojemników na żywność i napoje i zbadamy zawartość BPA w organizmie, nadal będzie ona daleka od bezpiecznego progu określonego przez BPOM” – stwierdził.

Ekspert Instytutu Badawczego IDI, doktor Aditiawarman Lubis, wcześniej zaprzeczał, jakoby BPA mógł powodować problemy zdrowotne. Wyjaśnił, że różne istniejące badania dotyczące wpływu BPA na zdrowie człowieka nie przyniosły jeszcze rozstrzygających wyników, dlatego nadal potrzebne są dalsze badania.

Powodem jest to, że poprosił opinię publiczną, aby nie ulegała wpływom niejasnych informacji na temat wpływu BPA na opakowania żywności. Poprosił społeczeństwo o powierzenie tej kwestii ekspertom w swojej dziedzinie w zakresie bezpiecznych limitów i standardów przydatności dla produktów opakowaniowych, czyli BPOM.

„Jeśli dowody naukowe nie wystarczą, rozsądniej będzie wyciągnąć wnioski. Zaufaj tym, którzy są ekspertami w swojej dziedzinie” – stwierdził.

Następna strona

„Zatem BPA jest bardzo przydatny w naszym codziennym życiu i zwykle wykorzystuje się go jako galon lub jako materiał na pojemniki na żywność i napoje” – wyjaśnił.

Następna strona



Zrodlo