Poznaj najbardziej nieznane oblicze ewangelisty św. Łukasza, patrona lekarzy: "Jego narracja jest niemal obrazowa"

On 18 października Kościół obchodzi dzień św. Łukasza Ewangelistypatron artystów, lekarzy, rzeźbiarzy i notariuszy i wielu innych. San Lucas Z zawodu był lekarzem, a po nawróceniu towarzyszył apostołowi św. Pawłowi w jego drugiej podróży apostolskiej i napisał: trzecia ewangelia kanoniczna oraz księga Dziejów Apostolskich. w ikonografia chrześcijańskajest zwykle reprezentowany przez cielę lub wół.

Więcej szczegółów na temat Świętego Łukasza w dniu jego imienin można uzyskać pod adresem „Kościół dziennie” obok historyk sztuki María del Camino Vianaanalizowaliśmy znaczenie postaci takiej jak św. Łukasz także w sztuce.

Faseta nieznana wielu mieszkańcom San Lucas: twarz malarza

Twarzą nieznaną wielu Ewangelistom jest aspekt malarza: „Był uczniem Jezusa Chrystusa, chociaż nie znał Go osobiście, był lekarzem według relacji św. Pawła i towarzyszy mu we wszystkich lub większości jego podróży. Pochodził z Antiochii, z Syrii i jego Ewangelia jest bardzo szczegółowa, jego narracja jest niemal obrazowa”, opisał nasz historyk sztuki.

Co więcej, jednym z najbardziej zaskakujących danych jest to, że Mogłem spotkać Dziewicę MaryjęDlatego jakoś „wiedziałem, że Maryja zachowuje w swoim sercu to wszystko, co się Jej przydarza” – jak zauważył nasz gość. Malarze na przestrzeni dziejów bardzo upodobali sobie motyw „Świętego Łukasza malującego Dziewicę Maryję”, ukazany na obrazie należącym do Włoski artysta Giorgio Vasari w swoim dziele „Święty Łukasz malujący Dziewicę”z XVI w Maria del Camino Viana wyjaśnił.

Zrodlo