Zniesławienie: agenci DSS wnoszą pozew o wartości 5 miliardów dolarów przeciwko SERAP

Dwóch pracowników Departamentu Służby Państwowej (DSS) pozwało Projekt Praw Społeczno-Ekonomicznych i Odpowiedzialności (SERAP) przed Wysoki Trybunał Federalnego Terytorium Stołecznego, FCT, za rzekome postawienie im fałszywych zarzutów.

Oprócz domagania się publicznych przeprosin agenci bezpieczeństwa żądają kwoty 5 miliardów dolarów z tytułu szkód poniesionych w wyniku rzekomej fałszywej publikacji SERAP.

W pozwie oznaczonym jako CV/4547/2024 i złożonym 17 października przez zespół prawników pod przewodnictwem Akinlolu Kehinde z SAN agenci zarzucili, że SERAP w poście na swoim X (Twitterze) wyśmiał ich i DSS kiedy oskarżyli ich o napaść i przesłuchiwanie niektórych pracowników ich biura w Abudży.

Według Sarah John i Gabriela Ogunleye, odpowiednio pierwszego i drugiego powoda, DSS w dniu 9 września 2024 r. skierował ich do biura SERAP, aby zaprosić nowe kierownictwo organizacji na spotkanie zapoznawcze.

John w pozwu składającym się z 43 akapitów stwierdził, że podczas gdy ona i Ogunleye pojechali do biura SERAP w rejonie Wuse w FCT i „nie jechał za nimi żaden inny samochód ani nie była eskortowana przez żadną inną osobę”, SERAP wkrótce po ich wyjściu w siedzibie SERAP, opublikowano w X, w którym napisano, że „funkcjonariusze nigeryjskiego DSS zajmują obecnie niezgodnie z prawem biuro SERAP w Abudży, prosząc o spotkanie z naszymi dyrektorami. Prezydent Tinubu musi natychmiast polecić SSS, aby położyło kres prześladowaniom, zastraszaniu i atakom na prawa Nigeryjczyków”.

Powodowie powiedzieli, że tweet i późniejsze oświadczenie SERAP stały się wirusowe w mediach społecznościowych oraz były szeroko rozpowszechniane i transmitowane w głównych mediach w kraju, wywołując tym samym szerokie potępienie ze strony opinii publicznej, w tym starszego prawnika Femi Falany.

Twierdzili ponadto, że potępienie DSS spotkało się z potępieniem ze strony dwóch powodów, którzy odwiedzili biuro SERAP 9 września, zgodnie z dyrektywą DSS.

„Opinia publiczna podejmowała kilka prób zidentyfikowania powodów jako wysokiej, dużej, ciemnoskórej kobiety i szczupłego, ciemnoskórego mężczyzny” – powiedział obrońca.

Twierdzili ponadto, że oświadczenia SERAP wyrządziły szkodę ich reputacji, ponieważ personel i kierownictwo DSS wyrazili opinię, że powodowie nie zastosowali się do poleceń i przeprowadzili niesankcjonowaną operację.

„Wypowiedzi oskarżonych naruszyły reputację powodów, gdyż pracownicy DSS wyrobili sobie opinię, że wyśmiewanie i krytyka, jaką spotyka DSS, są wynikiem działań powodów.

„W wyniku fałszywych zeznań oskarżonych, wobec powodów toczy się śledztwo prowadzone przez DSS. Powodów wezwano do złożenia zeznań, przesłuchań i stanęli przed komisją dyscyplinarną.

„Powodowie zostali zawieszeni w DSS do czasu uzyskania wyniku toczącego się śledztwa.

„Trwające śledztwo wywarło ogromne piętno emocjonalne i psychiczne na skarżących.

„Powodowie zostali odrzuceni przez swoich kolegów z DSS, ponieważ pracownicy DSS uważają, że powodowie przeprowadzili nieautoryzowaną operację, która przyniosła złą reputację DSS” – dodał zeznający.

Twierdząc, że oświadczenia złożone przez SERAP są zniesławiające, ponieważ są fałszywe i szkodliwe, agenci DSS zwrócili się zatem do sądu o nakazanie oskarżonym złożenia przeprosin za pośrednictwem strony internetowej SERAP, serwisu X, dwóch gazet ogólnokrajowych i dwóch gazet krajowych stacji telewizyjnych za fałszywe oskarżenie ich o bezprawne wtargnięcie do biura i przesłuchiwanie personelu.

Zwrócili się także do sądu o wydanie nakazu nakazującego SERAP zapłatę im kwoty 5 miliardów N jako odszkodowanie za rzekome zniesławiające oświadczenia opublikowane na ich temat.

Poza tym agenci DSS żądają kolejnych 50 milionów N jako koszt akcji.

Zrodlo