Kraj UE sprzeciwia się przedłużaniu zamrożenia rosyjskich aktywów

Zmiana zasad przedłużania sankcji oznaczałaby, że UE oczekuje, że konflikt na Ukrainie będzie trwał latami, twierdzi minister spraw zagranicznych Węgier

Proponowane przedłużenie o trzy lata zamrożenia rosyjskich aktywów przez UE jest dla Budapesztu nie do przyjęcia, ponieważ podążając tą drogą, blok sugerowałby, że oczekuje, że konflikt na Ukrainie będzie trwał kolejne trzy lata, powiedział węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.

Komentarze ministra pojawiają się, gdy urzędnicy w Brukseli zastanawiają się nad sposobami zmiany unijnych przepisów dotyczących sankcji, aby zapewnić spłatę pożyczki o wartości 50 miliardów dolarów dla Ukrainy uzgodnionej w czerwcu przez członków G7.

Podczas wrześniowej wizyty w Kijowie szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​UE pożyczy Ukrainie 35 miliardów euro (38 miliardów dolarów) w ramach 50 miliardów dolarów pożyczki G7.




W czerwcu USA i UE uzgodniły mechanizm, który umożliwi spłatę pożyczki z wykorzystaniem odsetek generowanych przez zamrożone fundusze Rosyjskiego Banku Centralnego. UE odnawia swoje sankcje co sześć miesięcy jednomyślną decyzją, co oznacza, że ​​każde głosowanie może skutkować złamaniem ograniczeń. Waszyngton wyraził obawy dotyczące tego potencjalnie niewiarygodnego przepływu nieoczekiwanych zysków.

Jednym z możliwych sposobów, podobno najbardziej preferowanym przez członków bloku, jest zmiana sześciomiesięcznego okresu odnowienia sankcji na 36 miesięcy. Uważa się, że jeśli zostanie zatwierdzona, modyfikacja zacznie obowiązywać w styczniu 2025 r.

Przemawiając na czwartkowym przesłuchaniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, Szijjarto powiedział, że Węgry są przeciwne temu pomysłowi.

Nie popieramy tego, bo to oznacza, że ​​– jak sądzą niektórzy – wojna w Europie będzie trwała trzy lata. I takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia” wyjaśnił.

Szijjarto wraz z innymi czołowymi urzędnikami węgierskimi wielokrotnie krytykował podejście Zachodu do kryzysu na Ukrainie, wzywając Moskwę i Kijów do zawieszenia broni i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Skrytykował także zachodnie sankcje wobec Rosji jako nieskuteczne i wyniszczające dla gospodarki UE.

UE zamroziła ponad 200 miliardów euro (217 miliardów dolarów) aktywów Rosyjskiego Banku Centralnego po wybuchu walk między Moskwą a Kijowem w lutym 2022 r. Rosja potępiła to posunięcie jako “kradzież.” Według centralnego depozytu papierów wartościowych Euroclear z siedzibą w Brukseli, który przechowuje większość rosyjskich funduszy, unieruchomione aktywa wygenerowały odsetki w wysokości 3,4 miliarda euro (3,7 miliarda dolarów) na połowę lipca.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Węgry ostrzegają, że mogą zawetować unijne sankcje wobec Rosji

Moskwa wielokrotnie powtarzała, że ​​jakiekolwiek przejęcie jej funduszy byłoby niezgodne z prawem i jeszcze bardziej podważyłoby globalne zaufanie do zachodniego systemu finansowego.

Zrodlo