Tego historycznego dnia, 18 października 1867 roku, Stany Zjednoczone kupują Alaskę od Rosji za fajne 7,2 miliona dolarów

Dołącz do Fox News, aby uzyskać dostęp do tych treści

Plus specjalny dostęp do wybranych artykułów i innych treści premium na Twoim koncie – bezpłatnie.

Wpisując swój adres e-mail i naciskając przycisk Kontynuuj, wyrażasz zgodę na Warunki korzystania i Politykę prywatności Fox News, które obejmują nasze Zawiadomienie o programie motywacyjnym finansowym.

Proszę podać prawidłowy adres e-mail.

Stany Zjednoczone zawarły umowę stuleci – zabezpieczając od Rosji rozległe terytorium Alaski za 7,2 miliona dolarów – tego historycznego dnia, 18 października 1867 roku.

Transfer 665 000 mil kwadratowych ziemi pomiędzy przyszłymi rywalami w walce o globalną hegemonię wywarł głęboki wpływ na geopolityczną równowagę sił, którą można zaobserwować do dziś.

„Zakup Alaski w 1867 r. oznaczał koniec rosyjskich wysiłków zmierzających do rozszerzenia handlu i osadnictwa na wybrzeże Pacyfiku w Ameryce Północnej i stał się ważnym krokiem na drodze do wyrośnięcia Stanów Zjednoczonych na wielką potęgę w regionie Azji i Pacyfiku” – pisze Biuro Historyka Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych.

TEGO HISTORII DNIA, 17 PAŹDZIERNIKA 1835 ROKU, TEKSAS STRAŻNICY FORMALNIE ZAPROPONOWALI WŚRÓD Osadników PATROLUJĄCYCH GRANICĘ

Po miesiącach międzynarodowych negocjacji i sporów politycznych w Waszyngtonie, umowa została uroczyście scementowana poprzez opuszczenie rosyjskiej flagi na Wzgórzu Zamkowym w Sitka i podniesienie flagi amerykańskiej.

18 października obchodzony jest każdego roku w Last Frontier jako Dzień Alaski, oficjalne święto państwowe.

Osoby pokazane podczas podpisywania Traktatu o wygaśnięciu umowy na Alasce to (od lewej do prawej) Robert S. Chew (główny urzędnik), William H. Seward (Sekretarz Stanu), William Hunter (2. Zastępca Sekretarza Stanu), Pan Bodisco, Ambasador Rosji Baron Edward de Stoeckl, Charles Sumner (senator) i Fredrick W. Seward (zastępca sekretarza stanu). (Getty Images)

Kradzież ziemi wynosi skromne 1,7 centa na akr na terytorium ponad dwukrotnie większym od Teksasu i ponad trzykrotnie większym od Kalifornii.

Sekretarz stanu William Seward i rosyjski minister Edouard de Stoeckl negocjowali porozumienie.

Traktat stworzył ciekawostkę geograficzną. Stany Zjednoczone i Rosja są dziś sąsiadami. Obydwa narody dzieli zaledwie 3,9 km oceanu w Cieśninie Beringa pomiędzy wyspami Wielka Diomeda (część Rosji) i Mała Diomeda (część Alaski).

Mówi się, że dzisiejsi rosyjscy nacjonaliści nawet teraz ubolewają nad utratą tak ogromnego skarbu zasobów naturalnych.

ROSJA WYSTRALIŁA PONAD 80 Rakiet rejsowych na UKRAINĘ W „ODDANIU DETALICZNYM” ZA WYBUCH MOSTU KERCZEŃSKIEGO: URZĘDNICY

„Gdyby Rosja posiadała dziś Alaskę, sytuacja geopolityczna na świecie byłaby inna” – powiedział podobno premier Krymu Siergiej Aksionow w wywiadzie dla lokalnej telewizji w 2017 roku, w 150. rocznicę zawarcia umowy.

„18 października obchodzony jest każdego roku w Last Frontier jako Dzień Alaski, oficjalne święto państwowe”.

Jak wynika z licznych doniesień medialnych, rosyjski urzędnik i sojusznik Władimira Putina Wiaczesław Wołodin powiedział zeszłego lata, że ​​jego naród może próbować odzyskać Alaskę w odpowiedzi na sankcje USA i NATO w związku z wojną na Ukrainie.

Sitka na Alasce

Scena uliczna na wyspie Baranof w Sitka na Alasce z katedrą św. Michała. Terytorium Alaski zostało oficjalnie przeniesione z Rosji do Stanów Zjednoczonych podczas ceremonii flagi w Sitka 18 października 1867 roku. (Wolfgang Kaehler/LightRocket za pośrednictwem Getty Images)

Ale z perspektywy czasu jest 20-20.

W tamtym czasie oba narody postrzegały Alaskę jako pustkowie.

Podobno car Aleksander II był skłonny oddać tę ziemię. Amerykańscy eksperci polityczni i medialni skrytykowali administrację Sewarda, a następnie prezydenta Andrew Johnsona za marnowanie milionów dolarów podatników na pustym, zamarzniętym pustkowiem.

SURFINGOWY CAŁKOWICIE: KOBIETA WAKESURFINGOWA NA JEZIORZE NA WYSOKICH OBCASACH, POPIJA KAWĘ, CZYTA NA POKŁADZIE

Według Biblioteki Kongresu „Krytycy zaatakowali Sewarda za tajemnicę otaczającą umowę, która stała się znana jako„ szaleństwo Sewarda ”.

„Prasa kpiła z jego chęci wydania tak dużej kwoty na «lodówkę Sewarda» i «ogród niedźwiedzi polarnych» Andrew Johnsona”.

Kradzież ziemi wynosi skromne 1,7 centa na akr.

New York Tribune i jego potężny wydawca Horace Greeley należeli do najbardziej zagorzałych przeciwników umowy.

Gorączka złota na Alasce

Gorączka złota na Alasce. Start do Jukonu z Juneau na Alasce. Zdjęcie Wintera i stawu, 1896. (Getty Images)

„Teren, który [Russia] posiadanych w Ameryce było nie tylko bezwartościowe… ale stanowiło wydatek i kłopoty, których car chętnie by się pozbył” – donosił „Tribune” wcześniej w 1867 r., kiedy zaczęły wypływać wieści o oczekującej transakcji, cytując jako źródło rosyjską rodzinę królewską w Petersburgu.

„Prasa kpiła [the] gotowość wydania tak dużej kwoty na „lodówkę Sewarda” i „ogród niedźwiedzi polarnych” Andrew Johnsona.

„Rosja byłaby skłonna oddać to terytorium Stanom Zjednoczonym w prezencie, gdyby było to pożądane dla Republiki. To jest pewne. Równie pewne jest, że sekretarz Seward wiedział o tym fakcie”.

Więcej artykułów o stylu życia znajdziesz na stronie www.foxnews.com/lifestyle.

Opinia publiczna zaczęła się zmieniać dopiero w 1880 roku i latach następnych, wraz z odkryciem ogromnych złóż złota na Alasce.

Amerykanie zaczęli zalewać to terytorium podczas gorączki złota na Alasce, ustawiając je na drodze do państwowości.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ NA NASZ NEWSLETTER LIFESTYLE

Alaska dołączyła do związku jako 50. stan 3 stycznia 1959 r., a 18 października pozostaje celebrowaną datą w historii stanu.

„Dzięki paradzie i programowi wydarzeń dłuższym niż 4 lipca Dzień Alaski jest świętem popisowym Sitki, znanym w całym stanie” – podaje stanowy portal turystyczny Alaska.org.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS

„Tydzień festiwalowy kończy się 18 października, kiedy odbędzie się inscenizacja zmiany flagi na Wzgórzu Zamkowym, niegdyś siedzibie gubernatora terytorialnego i głównego menadżera Rosyjsko-Amerykańskiej Spółki”.

Zrodlo