Były kanadyjski olimpijczyk oskarżony w dużej sprawie dotyczącej przemytu kokainy do USA

Snowboardzista Ryan Wedding i 15 innych osób jest oskarżonych o wysyłanie 60 ton kokainy rocznie do Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Prokuratorzy Stanów Zjednoczonych w Los Angeles w Kalifornii oskarżyli byłego snowboardzistę olimpijskiego o rzekome prowadzenie dużej i brutalnej operacji przemytu kokainy z Meksyku.

W czwartek Departament Sprawiedliwości ujawnił 52-stronicowy akt oskarżenia, w którym oskarża 43-letniego kanadyjskiego sportowca Ryana Jamesa Weddinga i 15 innych osób o transport 60 ton kokainy rocznie z Kolumbii do Kanady i Stanów Zjednoczonych przy użyciu długoterminowych środków transportu. wozić półciężarówki.

FBI oferuje nagrodę w wysokości 50 000 dolarów za informacje prowadzące do aresztowania i ekstradycji Weddinga, który jest uważany za zbiega i używa pseudonimów El Jefe, Giant i Public Enemy.

Agenci wtargnęli także do luksusowej rezydencji o wartości 5 milionów dolarów w pobliżu Miami na południu Florydy i aresztowali jej właściciela, 36-letniego dyrektora muzycznego i właściciela restauracji Nahima Jorge Bonillę, którego również wymieniono w akcie oskarżenia, donosi „The Miami Herald”.

Bonilla rzekomo otrzymał 12 kilogramów (około 44 funtów) kokainy od Weddinga i jego współoskarżonego Andrew Clarka do dystrybucji. Z aktu oskarżenia wynika, że ​​Bonilla był zadłużony wobec Clarka i Weddinga, a obaj mężczyźni grozili matce Bonilli, że zabiją, jeśli nie spłaci zadłużenia.

Na konferencji prasowej 17 października prokuratorzy pokazali kostki kokainy i inne dowody rzekomej operacji związanej z handlem narkotykami, prowadzonej przez snowboardzistę Ryana Weddinga. [Damian Dovarganes/AP Photo]

Weddingowi, który brał udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2002 w Salt Lake City, również przedstawiono zarzuty w Kanadzie w osobnej sprawie dotyczącej narkotyków. Z akt federalnych wynika, że ​​był już wcześniej skazany w USA za spisek mający na celu dystrybucję kokainy, a w 2010 roku został skazany na karę więzienia.

Władze amerykańskie uważają, że po uwolnieniu Wedding wznowił handel narkotykami na rzecz okrytego złą sławą kartelu Sinaloa w Meksyku.

„Zdecydował się zostać głównym handlarzem narkotyków i zdecydował się zostać zabójcą” – powiedział w czwartek reporterom Martin Estrada, amerykański prawnik w Los Angeles.

Władze wyjaśniły również, że w związku z dochodzeniem przejęły kokainę, broń, amunicję, gotówkę i kryptowalutę o wartości ponad 3 milionów dolarów.

„Wedding, snowboardzista olimpijski, przeszedł od nawigacji po stokach do życia pełnego nieustannych przestępstw” – powiedział Matthew Allen, agent specjalny kierujący Agencją ds. Walki z Narkotykami (DEA) w Los Angeles.

Estrada powiedział, że spośród 16 osób oskarżonych o spisek dotyczący handlu narkotykami cztery pozostają uciekinierami. W związku ze sprawą aresztowano kilkunastu innych na Florydzie, w stanie Michigan, w Kanadzie, Kolumbii i Meksyku.

Przestępcze przedsięwzięcie było także rzekomo odpowiedzialne za morderstwa dwóch członków indyjskiej rodziny, które miały miejsce 20 listopada 2023 r. w Ontario w Kanadzie, a którzy zginęli w odwecie za skradzioną dostawę narkotyków.

Co najmniej jedna inna osoba została również zabita przez grupę.

Współoskarżony Weddinga, 34-letni Clark, również jest obywatelem Kanady. Według Departamentu Sprawiedliwości, znany pod pseudonimem „Dyktator” został aresztowany przez władze meksykańskie 8 października.

Zrodlo