Izrael twierdzi, że przywódca Hamasu Yahya Sinwar został zabity

Izrael oświadczył, że jego siły zabiły przywódcę Hamasu Yahyę Sinwara w Gazie.

Izraelskie wojsko poinformowało w czwartek, że Sinwar został zabity w środę w południowej Gazie.

„Po zakończeniu procesu identyfikacji ciała można potwierdzić, że Yahya Sinwar został wyeliminowany” – oznajmiło izraelskie wojsko.

„Dziesiątki operacji przeprowadzonych przez IDF [Israeli military] i IZA [Shin Bet, Israel’s domestic security service] w ciągu ostatniego roku i w ostatnich tygodniach na obszarze, gdzie został wyeliminowany, ograniczył ruch operacyjny Yahya Sinwara, ponieważ był ścigany przez siły zbrojne i doprowadził do jego eliminacji”.

Hamas nie skomentował izraelskich roszczeń. Izrael prowadzi wojnę z palestyńską enklawą Gazy od października ubiegłego roku, zabijając ponad 42 000 Palestyńczyków, w większości cywilów. Nastąpiło to po ataku Hamasu na południowy Izrael, w którym zginęło 1139 osób.

Izraelska armia i policja przeprowadzały kontrolę DNA, aby potwierdzić tożsamość Sinwara po tym, jak podała ona, że ​​jej siły w Gazie zabiły trzy osoby.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu szybko przyjął pochwały za zabicie Sinwara, ale dodał, że nie oznacza to końca wojny w Gazie.

„Dzisiaj ustaliliśmy wynik. Dziś złu zadano cios, ale nasze zadanie wciąż nie zostało wykonane” – oznajmił Netanjahu w nagranym na wideo oświadczeniu. „Drogim rodzinom zakładników mówię: to ważny moment wojny. Będziemy kontynuować z pełną mocą, dopóki wszyscy wasi bliscy, nasi ukochani, nie wrócą do domu”.

Podczas ataków z 7 października w Izraelu wzięto do niewoli ponad 200 osób. Około połowa została zwolniona, a uważa się, że około 70 osób nadal przetrzymuje się w Gazie.

Zabójstwa

Sinwar (62 l.) był jednym z pomysłodawców ataków na Izrael z 7 października i od tego czasu stał się głównym celem Izraela.

Wybrany na przywódcę Hamasu w Gazie w 2017 r., wcześniej przetrzymywany był w izraelskim więzieniu przez 22 lata, zanim w 2011 r. został zwolniony w ramach umowy o wymianie więźniów.

Zdyscyplinowany i zdeterminowany, był skupiony na walce z Izraelem.

Hind Hassan, dziennikarka, która jako jedna z ostatnich osób przeprowadzała wywiad z Sinwar w 2021 r., powiedziała jej, że od Palestyńczyków oczekuje się, że będą „idealnymi ofiarami, a takimi nie mogą być”.

Jego rzekoma śmierć następuje kilka miesięcy po lipcowym zabójstwie Ismaila Haniyeha, przywódcy politycznego Hamasu, w Teheranie. Uważa się, że za zabójstwem stoi Izrael.

Sinwar został wybrany na ogólnego przywódcę Hamasu po zabiciu Haniji.

Izrael twierdził także, że w sierpniu zabił szefa wojskowego Hamasu Mohammeda Deifa, chociaż grupa palestyńska nie potwierdziła tego.

Poza Gazą izraelski atak w Bejrucie 27 września zabił Hassana Nasrallaha, przywódcę libańskiego ugrupowania Hezbollah, sojusznika Hamasu, który jest uwikłany w konflikt z Izraelem od 8 października 2023 r.

Wojna w Gazie wywołała konflikt regionalny, w którym biorą udział grupy takie jak Huti w Jemenie, a nawet Iran, które 1 października przeprowadziły bezprecedensowy bezpośredni atak rakietowy na Izrael w odwecie za zabójstwa Nasrallaha i Haniyeha.

Oczekuje się izraelskiego ataku na Iran, który może potencjalnie wciągnąć Stany Zjednoczone, które wysłały do ​​Izraela system obrony przeciwrakietowej i wojska.

Czekają rodziny jeńców

Mieszkańcy Izraela świętowali wiadomość o śmierci Sinwara, a członkowie rodzin jeńców wyrazili nadzieję, że teraz uda się osiągnąć porozumienie zapewniające uwolnienie ich krewnych.

„To krytyczna i wymagająca czasu zmiana, jeśli chodzi o zakładników. Ich życie jest teraz bardziej niż kiedykolwiek w wielkim niebezpieczeństwie” – powiedziała Orna Neutra, której syn Omer jest przetrzymywany w Gazie. „Wzywamy rząd Izraela i administrację USA do szybkiego działania i zrobienia wszystkiego, co konieczne, aby osiągnąć porozumienie z porywaczami”.

Izrael odmówił wyrażenia zgody na umowę o uwolnieniu więźniów, która obejmowałaby również zawieszenie broni i uwolnienie więźniów palestyńskich, pomimo prób zapewnienia porozumienia przez kilka krajów i deklarowanej otwartości Hamasu.

Zamiast tego Netanjahu wezwał do całkowitego zwycięstwa nad Hamasem i obiecał, że nie zakończy wojny, dopóki to nie nastąpi.

Zrodlo