Fragmentaryczne przepisy dotyczące kryptowalut tworzące nierówne warunki gry, FSB Asia wyraża obawy

W tym tygodniu w Hongkongu zebrał się azjatycki oddział Rady Stabilności Finansowej (FSB), w którym uczestniczyli między innymi członkowie z Indii, Kambodży, Chin, Japonii, Korei, Malezji, Nowej Zelandii i Pakistanu. Spotkanie miało na celu podzielenie się spostrzeżeniami na temat implikacji kryptowalut, tokenizacji i sztucznej inteligencji na całym kontynencie dla stabilności finansowej. Dyskusjom, którym współprzewodniczyli Eddie Yue, dyrektor naczelny Urzędu Monetarnego Hongkongu, i P. Nandalal Weerasinghe, prezes Banku Centralnego Sri Lanki, kładziono nacisk na współpracę w radzeniu sobie z tymi zmieniającymi się wyzwaniami.

Podczas spotkania członkowie Regionalnej Grupy Konsultacyjnej Rady Stabilności Finansowej dla Azji (FSB-RCG) wyrazili obawy, że obecny krajobraz regulacyjny w zakresie kryptowalut stwarza nierówne warunki działania dla podmiotów działających poza ramami regulacyjnymi, zgodnie z oficjalne oświadczenie od organizacji.

Sektor kryptowalut, który jest obecnie wyceniany na 2,32 biliona dolarów (około 1 94 90 934 crore rupii), przechodzi restrukturyzację regulacyjną w wielu częściach świata. Unia Europejska (UE) jest jedną z pierwszych na świecie, która opublikowała kompleksowy zbiór przepisów regulujących branże powiązane z niestabilnymi aktywami kryptograficznymi i innymi elementami Web3. Dubaj jest jednym z pierwszych Emiratów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który utworzył organ odpowiedzialny za nadzór nad sektorem kryptowalut.

Tymczasem Indie, Australia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wciąż są w trakcie finalizowania swoich odpowiednich ram kryptograficznych. W zeszłym roku Indie przewodziły grupie G20 w pracach nad sformułowaniem zestawu wytycznych, które można by jednolicie wdrożyć w sektorze kryptowalut na poziomie międzynarodowym. Obecnie Brazylia wspiera te badania jako obecny przewodniczący G20.

FSB wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) również współpracują z krajami G20 nad opracowaniem tych ram. Na ten moment nie jest znany harmonogram premiery.

Tymczasem FSB-RCG zaobserwowała, że ​​krajobraz regulacyjny kryptowalut stale ewoluuje, co skutkuje utworzeniem większej liczby giełd w ostatnim czasie, ale także fragmentacją płynności w różnych jurysdykcjach.

Pomimo tych postępów regulacyjnych, notoryczna zmienność kryptowalut pozostaje stałym wyzwaniem.

„Niedawna niestabilność rynku w regionie uwydatnia ciągłe obawy dotyczące otoczenia makroekonomicznego” – stwierdzono w oświadczeniu FSB-RCG.

Wzrost liczby oszustw i wyłudzeń w branży kryptowalut był również przedmiotem niepokoju organizacji.

„Członkowie uznali znaczenie zestawu narzędzi FSB do zarządzania ryzykiem stron trzecich, którego celem jest pomoc instytucjom finansowym w monitorowaniu, identyfikowaniu i zarządzaniu ryzykiem wynikającym z usług stron trzecich. Zauważyli, że ryzyko operacyjne zwiększa się w wyniku rosnącej liczby i złożoności przypadków oszustw finansowych” – dodał w oświadczeniu.

W nadchodzących miesiącach FSB opublikuje raport podsumowujący prace nad stopami procentowymi, ryzykiem płynności i zachowaniami deponentów, podkreślając rolę technologii i mediów społecznościowych w różnych aspektach kryptowalut.

FSB składa się z sześciu Regionalnych Grup Konsultacyjnych utworzonych na mocy jej Karty w celu zjednoczenia władz finansowych z krajów członkowskich i niebędących członkami w dyskusjach mających na celu promowanie stabilności finansowej. Każda RCG spotyka się zazwyczaj dwa razy w roku. Sekretariat FSB ma swoją siedzibę w Bazylei w Szwajcarii.

Zrodlo