Chiny zbudują księżycową stację kosmiczną i zbadają inne planety pod kątem zamieszkiwania do 2050 r

Chiny ujawniły ambitne plany budowy księżycowej stacji kosmicznej i zbadania możliwości stworzenia planet nadających się do zamieszkania w ramach swojego długoterminowego programu kosmicznego. We wtorek chińskie władze kosmiczne ogłosiły kompleksowy plan rozwoju, który będzie trwał od 2024 do 2050 roku, z zamiarem wystrzelenia w najbliższej przyszłości załogowej misji na Księżyc. Oświadczenie to stanowi znaczący krok w wysiłkach Chin w zakresie eksploracji kosmosu, skupiających się na pogłębianiu naukowego zrozumienia Układu Słonecznego i badaniu potencjału życia pozaziemskiego.

Księżycowa stacja kosmiczna i harmonogram misji

Według wiceprezesa Chińskiej Akademii Nauk (CAS), Dinga Chibiao, księżycowa stacja kosmiczna będzie budowana etapami, a zakończenie przewidywane jest na lata 2028–2035. Stacja kosmiczna będzie stanowić istotną bazę dla przyszłych misji eksploracyjnych, umożliwiając naukowcom do prowadzenia badań ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Inicjatywa ta jest kontynuacją wcześniejszych sukcesów Chin, m.in. eksploatacji stacji kosmicznej Tiangong i programu eksploracji Księżyca Chang’e, który dostarczył już cennych danych na temat powierzchni Księżyca.

Badanie ciał niebieskich i zamieszkiwanie

W ramach tego programu chińskie agencje kosmiczne, w tym CAS i Chińska Agencja Przestrzeni Załogowej, zidentyfikowały 17 kluczowych obszarów badawczych. Priorytety te skupiają się na badaniu możliwości zamieszkania ciał niebieskich w Układzie Słonecznym, poszukiwaniu egzoplanet i badaniu życia pozaziemskiego. Ding Chibiao podkreślił znaczenie tych badań, zauważając, że mają one na celu odkrycie cech fizycznych planet i atmosfer, które mogą sprzyjać życiu, a jednocześnie zagłębiają się w ewolucję samego wszechświata.

Skoncentruj się na zjawiskach kosmicznych

Oprócz eksploracji Księżyca plan Chin obejmuje szersze badania pochodzenia Wszechświata, fal grawitacyjnych i materii kosmicznej. Badania obejmą także układy cykliczne Słońca i Ziemi, co umożliwi bardziej szczegółowe zrozumienie pogody kosmicznej i dynamicznych interakcji między Ziemią a heliosferą. Chiny chcą do 2050 r. znaleźć się w czołówce nauk o kosmosie, przyczyniając się do globalnej wiedzy zarówno o naszej planecie, jak i kosmosie.

Zrodlo