Zarząd Województwa organizuje konferencję promującą spożycie produktów rolnych z kilometra 0

W tę środę i czwartek gmina Escúzar w obszarze metropolitalnym Granady stanie się epicentrum innowacji w rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich wraz z obchodami I Międzynarodowej Konferencji Market Hub Km0.

W nich eksperci w dziedzinie agroekologii, władze lokalne i przedsiębiorcy z branży spotykają się, aby dzielić się doświadczeniami i debatować nad przyszłością zrównoważonego rolnictwa, koncentrując się na koncepcji „agrohubów”, przestrzeni innowacji i współpracy, w których producenci, firmy i inni agenci w sektor rolno-spożywczy może w tym przypadku dzielić się wiedzą i zasobami w oparciu o produkty lokalne, jak szczegółowo określiła Rada Prowincji Granada w komunikacie prasowym.

Delegat prowincji ds. funduszy europejskich, rozwoju, przemysłu i zatrudnienia, Antonio Díaz, obecny na otwarciu konferencji, skomentował, że „Rada Prowincji Granada organizuje to wydarzenie w ramach planu miejskiego i wiejskiego Świątyni w obszarze Valle i Interior Coast, aby uwidocznić model lokalnego rolnictwa o zerowym kilometrze.

„Do tego stopnia, że ​​wspieramy budowę «agrohubu» w Escúzar, który z pewnością będzie przykładem rozwoju gospodarczego i społecznego opartego na lokalnym rolnictwie” – dodał Díaz.

Konferencja poświęcona będzie przyszłości „agrohubów” z międzynarodowymi i krajowymi doświadczeniami w sektorze rolniczym, roli kobiet wiejskich w nowych formach marketingu oraz przyszłości tego, co planuje się w Escúzar.

Lokalna żywność reprezentuje model zrównoważonej konsumpcji. Polega na zakupie żywności produkowanej lokalnie, co oznacza, że ​​przebyła ona minimalną odległość od miejsca jej pochodzenia do konsumenta.

Praktyka ta nie tylko promuje bardziej bezpośrednie relacje między producentami a konsumentami, ale ma także wiele korzyści dla środowiska, gospodarki i zdrowia, ponieważ jedną z jej głównych korzyści jest zmniejszenie śladu węglowego poprzez skrócenie tras ich transportu, zmniejszenie gazów cieplarnianych, przyczyniając się w ten sposób do walki ze zmianami klimatycznymi.

Ponadto lokalna żywność nie wymaga intensywnych procesów konserwacji ani nadmiernego pakowania, co również zmniejsza wpływ na środowisko.

Ze zdrowotnego punktu widzenia produkty „zero kilometra” są zwykle świeższe i bardziej pożywne, ponieważ są zbierane w optymalnym momencie dojrzałości i szybciej docierają do konsumenta. Kontrastuje to z żywnością przewożoną na duże odległości, często zbieraną wcześniej i poddawaną długim procesom przechowywania.

Wreszcie, pod względem ekonomicznym, spożycie lokalnych produktów wzmacnia lokalnych rolników i producentów, pomagając utrzymać przy życiu rolnictwo i małe rodzinne gospodarstwa rolne – uszczegóławia wojewódzka instytucja.

Zrodlo