Grupa pomocy wzywa rząd do „niewykorzystania” funduszy na wypadek klęsk żywiołowych

MANILA, Filipiny – Według międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam Filipiny „niewykorzystały” swoich funduszy przeznaczonych na klęski żywiołowe i wydały więcej pieniędzy na reagowanie na klęski żywiołowe niż na środki zapobiegające takim sytuacjom.

„Oxfam ustalił, że rząd wykorzystuje 30 procent funduszy przeznaczonych na klęski żywiołowe na szybkie reagowanie, ale 70 procent środków przeznaczonych na łagodzenie skutków katastrof pozostawia niemal nietknięte, co oznacza straconą szansę” – powiedziała Rhoda Avila, pełniąca obowiązki dyrektora wykonawczego Oxfam Pilipinas.

CZYTAĆ: Marcos wzywa do zwiększenia inwestycji w ograniczanie ryzyka klęsk żywiołowych

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Fundusze te mogłyby wesprzeć bardzo potrzebną gotowość społeczności” – stwierdziła, zauważając, że przepisy budżetowe przeznaczają jedynie 30 procent na reagowanie na klęski żywiołowe.

Według Oxfam w latach 2016–2020 praktycznie nie tknięto około 118 miliardów funtów ze środków publicznych na reagowanie na klęski żywiołowe.

Specjalny fundusz powierniczy

W przypadku Filipin Oxfam zauważył, że niewydane fundusze na wypadek klęsk żywiołowych gromadzą się w specjalnym funduszu powierniczym przeznaczonym wyłącznie na przygotowanie na wypadek klęski żywiołowej, na podstawie memorandum wydanego przez kilka agencji rządowych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Ale to nagromadzenie specjalnych funduszy powierniczych reprezentuje „ogrom straconych szans na doskonalenie [disaster] odporność” – stwierdził Oxfam.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Grupa przeanalizowała także sprawozdania z audytów rządowych z lat 2017–2021, z których wynika, że ​​za niedostateczne wykorzystanie środków odpowiedzialne były także jednostki samorządu terytorialnego (JST) ze względu na zasady kontroli rządowej.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Korzystanie z funduszy szybkiego reagowania „wymaga wystąpienia rzeczywistych klęsk i ogłoszenia stanu klęski żywiołowej”, co sugeruje, że JST mają „reaktywny typ wydatków”, co wynika z „obawy przed nieprzyznaniem” ze strony Komisji ds. Rewizja.

„To jest powód gromadzenia z roku na rok specjalnych funduszy powierniczych z LDRRMF (Local Disaster Risk Reduction and Management Fund) – co jest ironią losu w przypadku kraju odwiedzanego przez średnio 20 tajfunów rocznie” – stwierdziła Oxfam.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Avila próbowała jednak zmniejszyć winę władz krajowych i lokalnych i pochwaliła samorządy lokalne, które podjęły działania wyprzedzające jeszcze przed katastrofą spowodowaną przez tajfun Odette w 2021 r.

Przytoczyła informację o samorządach lokalnych w miastach Salcedo, Dolores, Lawaan, Quinapondan i Balangiga we wschodnim Samarze i Mindanao, które zapewniły rodzinom artykuły spożywcze, lekarstwa i wodę na kilka dni przed uderzeniem Odette.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.



Zrodlo