Jedyne dwa miasta w Hiszpanii, w których DGT posiada radar monitorujący „przystanki”: kara w wysokości 200 euro

To jedno z najczęstszych wykroczeń na hiszpańskich drogach: ominięcie znaku „stop” i niezatrzymanie pojazdu. Faktycznie, według danych Generalnej Dyrekcji Ruchu (DGT), w 2021 r. ponad 1000 kierowców w całej Hiszpanii którzy brali udział w wypadku z ofiarami, ominęli słynny znak stopu, zarówno pionowy, jak i wyszyty na asfalcie.

Prasa Europy

Skrzyżowanie ze znakiem stopu

Jednym z powodów może być to, że ci kierowcy uważają, że nic się nie stanie, jeśli to pominą, że jedyną możliwością otrzymania mandatu jest złapanie ich „na miejscu” przez samochód policji lub Straży Cywilnej. Prawda jest jednak taka, że ​​w całym kraju są dwa miasta, w których radar ostrzega DGT, że kierowca naruszył art. 151 ogólnych przepisów ruchu drogowego (RGC), czyli ten, który zawiera sygnał R-2tak oficjalnie nazywa się ten „przystanek”.

Dwa miasta z radarem na „przystanku”

W przypadku, gdy kamery te uchwycą sprawcę, kara to grzywna w wysokości 200 euro plus utrata 4 punktów w prawie jazdy. Ale kierowcy, w których miastach powinni być bardziej świadomi? W połowie 2023 roku Traffic podjął decyzję o zainstalowaniu radarów monitorujących w kilometr 13,95 autostrady M-222 w Madrycie i w kilometr 68,7 autostrady CM-220 w Cuenca. Obydwa nadal działają i działają w oparciu o tzw. „wizję komputerową”.

Znak stopu

EFE

Znak stopu

System działa w sposób ciągły rejestrując przystanek „stop”, a tym samym wszystkie zatrzymujące się samochody, dzięki czemu są w stanie wykryć, czy motocykl, samochód osobowy lub ciężarówka zatrzymał się całkowicie na linii. Ci, którzy tego nie zrobią, zostaną sfotografowani, a zdjęcie trafi do Centrum Automatycznego Rozpatrywania Reklamacji. Ale chociaż są to jedyne dwie kamery monitorujące „przystanek” w Hiszpanii, DGT zainstalowało łącznie 233 urządzenia „sztucznego widzenia”. wykrywanie naruszeń za pomocą tego samego automatycznego systemu.

Zmiana znaków „stop”.

Ale też nie powinniśmy się mylić, ponieważ w 2023 r. Traffic zdecydował się na samodzielne wprowadzenie zmian w znakach „stop”. Zmieni się przede wszystkim typografia, która zdaniem DGT ma uczynić znak bardziej widocznym i poprawić jego czytelność. Po prawie dwóch dekadach jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków będzie miał nowe oblicze.

Oprócz modernizacji STOPu swój wizerunek zmienią także inne znaki, m.in. te, które wskazują na zagrożenie ze względu na bliskość ośrodka edukacyjnego czy ośrodków dla seniorów. W tym przypadku chodzi o uniknięcie stereotypów związanych z płcią. Przykładowo w przypadku zagrożenia wynikającego z bliskości szkoły, dotychczas była to postać chłopca prowadzącego za rękę dziewczynę. Po wprowadzeniu zmian obraz ten zostanie odwrócony.

Zrodlo