"Czy mogę to zjeść?": Odpowiedź znajduje się w „tupperze”

Zespół Analiz Polimerów i Nanomateriałów na Uniwersytecie w Alicante opracował technologię ulepszającą opakowania żywności poprzez wykorzystanie odpadów pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. To jest biosensor kolorymetrycznyczyli zmienia kolor, z odpadów krwistopomarańczowych, typowych dla Wspólnoty Walenckiej i wytwarzających jedną tonę odpadów rocznie, oraz buraków.

To jest nowym inteligentnym i biodegradowalnym materiałem jest przezroczysta folia który może działać jak czujnik i oferować konsumentowi: dodatkowe informacje na stan opakowanej żywności. „Kiedy produkt bogaty w białko zaczyna się rozkładać, zmienia się jego struktura chemiczna, a w atmosferze pojemnika tworzą się lotne związki azotu, co skutkuje zmianą koloru projektowanego materiału” – wyjaśniają badaczki z Uniwersytetu w Alicante, María del Carmen Garrigós i Alfonso Jiménez.

Uzupełnienie daty ważności

W „Thirteen Al Día” badacz Garrigós wyjaśnia, że ​​początkowe czerwone lub różowe zabarwienie wskazuje, że produkt „jest świeży, a w miarę starzenia się zmienia kolor na bardziej zielonkawo-żółty, co oznacza, że ​​nie nadaje się do spożycia. „.

Już samo umieszczenie niewielkiej części tego czujnika w pojemniku zawierającym żywność zarówno dystrybutorzy, jak i przedsiębiorstwa zajmujące się świeżymi produktami pakowanymi lub sprzedawanymi na wagę mogą zaoferować konsumentowi gwarancja bezpieczeństwa żywność, która uzupełnia datę przydatności do spożycia, przyczyniając się również do ograniczenia marnowania żywności.

Ta nowa technologia stała się „coś uzupełniającego datę ważnościco jest czymś względnym” i z którym „przyczyniłoby się do ograniczenia marnowania żywności”zgodnie z definicją badaczy.

Charakterystyka czerwonej pomarańczy i buraków

Badacze z UA wyselekcjonowali krwistą pomarańczę, charakteryzującą się intensywną czerwoną barwą, oraz buraki ze względu na ich potencjalne właściwości chemiczne. W szczególności uzyskali aktywne ekstrakty bogate w polifenole, antocyjany lub betalainy, stosując szybkie, zrównoważone i wydajne techniki ekstrakcji oparte na mikrofalach ze skórki i miąższu pomarańczy oraz łodygi i skórki buraka.

W przypadku czerwonych pomarańczy są one bogate w antocyjany, substancje przeciwutleniające wrażliwe na zmiany pH, które umożliwiają monitorowanie degradacji pokarmów bogatych w białka, takich jak kurczak, ryby czy owoce morza. Podobnie zastosowano betalainy obecne w burakach, substancje, które również mają dużą moc przeciwutleniającą i reagują zarówno na zmiany pH, jak i zmiany temperatury. „W tym ostatnim przypadku, jeśli łańcuch chłodniczy zostanie przerwany podczas transportu żywności, czujnik wykryje, czy nastąpiła nagła zmiana temperatury, która mogłaby zmienić jakość i bezpieczeństwo świeżego produktu” – twierdzą badacze z UA.

Odkrycie tego inteligentnego czujnika jest częścią projektu „Nowe wielowarstwowe materiały do ​​inteligentnych systemów pakowania żywności z biosensorami wrażliwymi na pH (MULTISENS)”, koordynowanego przez uniwersytety w Alicante i Politècnica de València i finansowanego w ramach zaproszenia do składania wniosków „R&D&i” na rok 2020 projekty” Państwowej Agencji Badań i Ministerstwa Nauki i Innowacji.

Zrodlo