Pozytywnie ocenia się utworzenie Państwowej Agencji Skarbowej przez Rząd Prabowo-Gibran

Środa, 16 października 2024 – 23:07 WIB

Djakarta – Prezydent elekt Prabowo Subianto powołał szereg osobistości, które obejmą stanowiska ministra i wiceministra oraz szefów agencji w kierowanym przez niego rządzie. Prabowo złożył wezwanie w poniedziałek i wtorek 14–15 października 2024 r. w swojej rezydencji w Kertanegara w południowej Dżakarcie.

Przeczytaj także:

Supratman ujawnia przesłanie Prabowa do ministrów, aby skupili się na dobru ludzi

Wśród osób, które przybyły, aby odpowiedzieć na wezwanie Prabowa do Kertanegary, znalazły się stare twarze lub osoby, które obecnie zasiadają w rządzie Jokowi-Ma’rufa Amina, a jednym z nich jest minister finansów Sri Mulyani Indrawati (SMI).

Mediom, które czekały na nią na zewnątrz, Sri Mulyani wyraźnie oświadczyła, że ​​Prabowo poprosiła ją o pomoc jego rządowi na tym samym stanowisku, czyli ministrze finansów.

Przeczytaj także:

Surya Paloh czeka na inaugurację Prabowa ujawnia powód, dla którego NasDem nie chce wejść do gabinetu

„W momencie tworzenia gabinetu on (Prabowo Subianto) poprosił mnie, abym ponownie został ministrem finansów” – powiedział Sri Mulyani po spotkaniu z Prabowem w rezydencji Prabowa, Jalan Kertanegara, Dżakarta, poniedziałek (14.10.2024).

Sri Mulyani odrzucił także plany przetasowań w Ministerstwie, które zostałoby podzielone w wyniku utworzenia Państwowej Agencji Skarbowej, czyli BPN, co Prabowo zachwalało przy kilku okazjach, zwłaszcza w okresie kampanii. „Nie ma (oddzielnego Ministerstwa Finansów)” – powiedział.

Przeczytaj także:

Mówiąc przesłanie Prabowa, Meutya Hafid: Wyzwania, które stoją przed nami, są trudne

Obietnica Prabowa dotycząca utworzenia Państwowego Urzędu Skarbowego jest w istocie poważnym krokiem, właściwie jest to już ujęte w wizji i misji ASTA Prabowo-Gibran.

Wywodząca się z Urzędu Ceł i Akcyzy oraz Dyrekcji Generalnej ds. Podatków wydzielonej z Ministerstwa Finansów (Kemenkeu), agencja ta będzie później miała za zadanie zwiększać stawkę podatku. Ideały te z pewnością są doceniane i witane z radością przez wiele partii w nadziei na zwiększenie dochodów państwa.

Obserwator ds. ekonomii i polityki publicznej Yanuar Rizky stwierdził, że utworzenie Państwowej Agencji Skarbowej, czyli BPN, przez rząd Prabowa Subianto-Gibrana Rakabuminga Raki należy uznać za pozytywne dla przyszłych finansów państwa. Według niego plan powołania tej agencji mógłby odegrać rolę w skupieniu się na zwiększaniu dochodów państwa.

Yanuar stwierdził, że z obiektywnego punktu widzenia cel powołania BPN jest bardzo dobry. Poza tym zdaniem Yanuara utworzenie BPN ograniczy także obowiązki i funkcje Ministra Finansów, które są obecnie zbyt szerokie.

„Tak więc, dopóki reorganizację instytucjonalną można skrócić do konsolidacji, będzie to pozytywne dla koncentracji dochodów państwa” – powiedział dziennikarzom w Dżakarcie, poniedziałek 14 października 2024 r.

Yanuar przyznał jednak, że ustalenia instytucjonalne i organizacyjne BPN z pewnością będą wymagały czasu. „Z obiektywnego punktu widzenia tak, cel jest dobry” – powiedział.

Obietnice polityczne Prabowa

Jak wiadomo, Prezydent-elekt Prabowo Subianto planuje utworzenie Państwowej Agencji Skarbowej, czyli BPN. Instytucja ta, pomysłodawczyni Prabowa Subianto, została nawet uwzględniona w dokumencie Wstępny Projekt Planu Prac Rządu (RKP) na rok 2025.

To część planu Prabowa Subianto polegającego na wydzieleniu Dyrekcji Podatków i Ceł z Ministerstwa Finansów. Zamiarem BPN jest zwiększenie relacji dochodów podatkowych do produktu krajowego brutto (PKB), czyli lepiej znanej jako wskaźnik podatkowy.

Jak wiadomo, z danych Ministerstwa Finansów, za prezydentury Susilo Bambang Yudhoyono (SBY) wskaźnik podatkowy w Indonezji osiągnął poziom 13%. Jednak za rządów Jokowiego maksimum wynosiło zaledwie 10,85%, ale średnia kształtowała się poniżej 10%, w 2024 r. osiągnie najniższy poziom 8,57%. Prabowo ma dużą pracę domową do odrobienia, aby zwiększyć stopę podatkową tak, aby przynajmniej zrównoważyła się ze stopą podatkową krajów ASEAN, a utworzenie BPN można postrzegać jako formę woli politycznej zasługującej na aprobatę, a mianowicie możliwość zwiększyć współczynnik podatkowy.

BPN to nowa agencja, która ma się skupiać na obsłudze spraw podatkowych, niepodatkowych dochodów państwa oraz ceł i akcyzy. W RKP na 2025 r. do zadań tej agencji należeć będzie także podwyższenie wskaźnika podatkowego Budżetu Dochodów i Wydatków Państwa (APBN).

Następna strona

Obserwator ds. ekonomii i polityki publicznej Yanuar Rizky stwierdził, że utworzenie Państwowej Agencji Skarbowej, czyli BPN, przez rząd Prabowa Subianto-Gibrana Rakabuminga Raki należy uznać za pozytywne dla przyszłych finansów państwa. Według niego plan powołania tej agencji mógłby odegrać rolę w skupieniu się na zwiększaniu dochodów państwa.



Zrodlo