Włochy wysyłają pierwszych osób ubiegających się o azyl do Albanii w ramach kontrowersyjnego porozumienia

Włoski statek marynarki wojennej zacumował w Albanii, aby dostarczać uchodźców i migrantów. Jest to pierwsza taka misja w ramach kontrowersyjnego porozumienia między obydwoma krajami, które wysyła osoby ubiegające się o azyl poza Unię Europejską na czas rozpatrywania ich wniosków.

Statek przewożący 16 ludzi, których zabrano na włoskie wody, przybył w środę do portu Shengjin. Porozumienie zostało ogłoszone przez prawicowy rząd Włoch jako bezprecedensowe, a inne państwa UE chcące zaostrzyć politykę imigracyjną przyglądały się mu, jednak organizacje praw człowieka ostro oceniły je jako podważające prawa człowieka.

Ze statku zeszło dziesięciu mężczyzn z Bangladeszu i sześciu z Egiptu. To pierwsi przybysze w ramach porozumienia uzgodnionego przez Włochy i Albanię w listopadzie.

Okręt marynarki wojennej Libra opuścił w poniedziałek port na Lampedusie. Według urzędników uchodźcy zostali uratowani na morzu po wypłynięciu z Libii w zeszłym tygodniu.

Po przybyciu do Albanii zostali eskortowani w stronę bram ośrodka przetwórczego znajdującego się kilka metrów od statku. Ich sprawy będą rozpatrywane w pobliskiej bazie lotniczej w Gjader, która może pomieścić 3000 osób.

Włochy otworzyły w Albanii dwa ośrodki, w których planują przyjmować do 36 000 osób ubiegających się o azyl rocznie. Ośrodki będą działać zgodnie z prawem włoskim, a sprawy będą prowadzone przez włoską ochronę, personel i sędziów rozpatrujących sprawy za pomocą wideo z Rzymu.

Zgodnie z umową, zawartą na pierwsze pięć lat przez premier Włoch Giorgię Meloni i jej albańskiego odpowiednika Ediego Ramę, osoby będą początkowo sprawdzane na pokładach statków, które ich ratują, a następnie zostaną wysłane do Albanii na dalszą kontrolę.

Uchodźcy przechwyceni na wodach włoskich, uznani za najbardziej bezbronnych, w tym kobiety i dzieci, zostaną zabrani do Włoch.

Porozumienie jest wdrażane, podczas gdy inne państwa UE starają się przyjąć bardziej rygorystyczne stanowisko w sprawie imigracji pod presją skrajnej prawicy, która poczyniła znaczne postępy w letnich wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Albania oświadczyła, że ​​będzie współpracować wyłącznie z Włochami.

„Okrutny eksperyment”

Niewielka grupa aktywistów zebrała się przy wejściu do portu, aby zaprotestować przeciwko przybyciu uchodźców, trzymając transparent z napisem: „Tutaj kończy się europejski sen”.

Organizacje praw człowieka kwestionują, czy umowa jest zgodna z prawem międzynarodowym.

Amnesty International nazwała te ośrodki „okrutnym eksperymentem”. [that] jest plamą na rządzie włoskim”. Organizacja Lekarze bez Granic stwierdziła, że ​​nowa strategia „wzbudza poważne obawy dotyczące praw człowieka”.

Meloni odrzuciła we wtorek krytykę w komentarzach.

„To nowa, odważna i bezprecedensowa droga, ale doskonale odzwierciedlająca ducha europejskiego i mająca wszystko, czego potrzeba, aby podążać nią także z innymi krajami spoza UE” – stwierdziła.

Pierwsza misja w ramach porozumienia odbędzie się przed szczytem UE w Brukseli w tym tygodniu, podczas którego migracja będzie głównym tematem.

W piśmie do państw członkowskich przed rozmowami szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że ​​blok „będzie mógł wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia w praktyce”.

Grupa obrońców praw człowieka protestuje po przybyciu pierwszej grupy uchodźców przechwyconych na wodach Włoch do Shengjin w Albanii, 16 października 2024 r. [Adnan Beci/AFP]

„Część problemu”

Krytycy deklarują, że biorąc pod uwagę wysokie koszty operacji, ograniczoną pojemność ośrodków przetwarzania danych i fakt, że Włochy prawdopodobnie nie będą w stanie ostatecznie deportować większości uchodźców, umowa nie przyniesie pożądanego efektu „odstraszania”. .

Badacz migracji Matteo Villa z Datalab Europe powiedział: „Im więcej migrantów zdecyduje się podjąć podróż, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaną sprowadzeni do Włoch, ponieważ pojemność albańskiego ośrodka jest stała”.

„Bez względu na to, jak na to spojrzeć, pomysł otwarcia ośrodka w Albanii nie tylko nie będzie częścią rozwiązania, ale stanie się częścią problemu” – przekonywał.

Liczba osób docierających do Włoch centralnym śródziemnomorskim szlakiem migracyjnym z Afryki Północnej spadła o 61 procent w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 r. w porównaniu z tym samym okresem 2023 r.

Według włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na wtorek do Włoch drogą morską przybyło w tym roku 54 129 uchodźców, w porównaniu z 138 947 w tym samym dniu w roku ubiegłym.

Dwa centra w Albanii będą kosztować Włochy 670 milionów euro (730 milionów dolarów) w ciągu pięciu lat.

Zrodlo